"יש תכנוני מס אגרסיביים של חברות. חילקו דיווידנדים מרווחים וירטואלים"

ראש רשות המסים, משה אשר, בכנס סמנכ"לי כספים של איגוד החברות הציבוריות ו-BDO-זיו האפט: "יש שתכנוני מס אגרסיביים מאוד מצד חברות בישראל; נמשיך ונטפל בהון השחור. ברגע שנעשה את זה – נוכל להוריד גם את מס החברות. זה יהיה אחד לאחד"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

על רקע הביקורת הציבורית סביב שיעורי המס הנמוכים שמשלמות חברות ענק או עשירים, מבהיר הבוקר (ה') ראש רשות המסים, משה אשר, כי הרשות פועלת כנגד תכנוני מס "אגרסיביים מדי", ובכוונתה למנוע משכירים עשירים להתחמק מתשלום מס באמצעות "חברת ארנק", כמו גם לבחון מחדש את הטבות המס בחוק עידוד השקעות הון שמשרתות מספר מועט של חברות.

"יש שתכנוני מס אגרסיביים מאוד מצד חברות בישראל, וכדי לטפל בבעיה הרחבנו את חובת דיווח על פעולות ותכנוני מס שנעשים", אמר אשר בכנס איגוד החברות הציבוריות ופירמת רואי החשבון BDO זיו-האפט שנערך בבורסה לניירות ערך בת"א. בין היתר, אשר התייחס לחלוקות הדיווידנדים שביצעו חברות בעשור האחרון מ"רווחי שערוך" (רווחים שנובעים מהעלאת שווי הנדל"ן). רווחי השערוך, שנוצרו לא פעם באמצעות יצירתיות חשבונאית, לא היו עד כה ממוסים.

"חלוקת דיווידנד מרווחי שערוך הייתה נפוצה לאחר 2005. חברות ביצעו שערוכים לנכסים, ואת הכסף הווירטואלי שנוצר חילקו כדיווידנד לבעלי המניות. זה שבר את עיקרון דו השלביות שבגביית המסים, שבו משלמים מס חברות ולאחריו מס על הדיווידנד. זה גרם לאוצר המדינה להפסיד כסף, מכיוון שרווחי השערוך לא ממוסים. היה צורך מיידי בתיקון החוק, שנעשה באיחור", אמר.

אשר הבהיר כי בכוונת הרשות לפתור את בעיית "חברות ארנק" - חברות שמוקמות על ידי שכירים במטרה ליהנות משיעורי המס המופחתים של חברות ולהתחמק מתשלום מס הכנסה מלא: "סמנכ"לים ומנכ"לים בחברות גדולות ומשמעותיות נהיו שכירים בע"מ. זה לא הגיוני ולא סביר. כרגע אין מחלוקת בנושא והדבר המשותף הוא שכל אותם שכירים שמתנהלים כחברות יתחילו לשלם ביטוח לאומי ומיסים, וזה במטרה להביא לנטל מס יותר שיווני במדינה. אנחנו נמליץ לשר, שכל עוד מתקיימים במהות יחסי עובד-מעביד, הבכירים ייאלצו לשלם מס הכנסה מלא – גם אם התאגדו כחברה. שכיר יוכל להיות חברה בע"מ אם יבחר – אבל ימוסה כיחיד".

בהמשך התייחס לתופעה שבה משקיעים חיצוניים או חברות רוכשים חברות מקומיות בסכומים ענקיים ("אקזיטים"), אך את הקניין הרוחני וה-IP – כלומר, נכסים בלתי מוחשיים כגון פטנטים, ידע ומוניטין - מוציאים מהארץ לפי שווי מאוד נמוך. פעולה שכזו מאפשרת לרוכש לשלם שיעורי מס מופחתים מאוד בהשוואה לשווי העסקה המקורית.

משה אשר צילום: אמיל סלמן

"אחרי אקזיט יפה של מאות מיליוני דולרים, הרוכשים מוציאים את ה-IP מישראל בעשירית משווי האקזיט. הם מביאים חוות דעת שונות, נעזרים ביועצים ובהערכות שווי שקובעות לנכסים שווי מופחת. זה דבר בלתי נתפס בעליל. זו בעיה משמעותית מבחינת הכלכלה, ואנחנו בפירוש מתמודדים עם זה. אתם יכולים לראות שבעסקה הגדולה האחרונה שנעשתה (גוגל-וויז), המכירה באמת התאימה לשווי החברה", הדגיש אשר.

בהמשך התייחס אשר לחוק עידוד השקעות הון, שנותן הנחות מפליגות בתשלומי המס לחברות שפועלות מתחומי הפריפריה. לדברי אשר, רשות המסים בוחנת את מכלול ההטבות שמעניק החוק, בין היתר מאחר שבסופו של יום, מספר מועט של חברות זוכות לחלק גדול של ההטבות הקבועות בחוק – בעיקר החברות הגדלות או הבינלאומיות.

"צריך למצוא תמהיל נכון. חשוב לנו שיהיו חברות משמעותיות בישראל. כיום, 94% מהעסקים במדינה הם בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 2.5 מיליון שקל. כלומר, כמעט כל המשק הוא עסקים קטנים מאוד. העסקים הקטנים מחזיקים בעשרות אלפי עובדים - ולכן גם אותם צריך לטפח. יחד עם זאת, חשוב מאוד שלצד אותן חברות קטנות – נדע גם לשמר ולעודד חברות בינוניות וגדולות, התורמות לתעסוקה וליציבות במשק", הסביר.

מלבד המאבק בתשלומי המס המופחתים, אשר פירט על אפיק מרכזי שני שבו פועלת הרשות במטרה להעלות את גביית המס - המלחמה בהון השחור (רווחים או עסקות שאינם מדווחים למדינה). "אנחנו נמשיך להילחם בתופעה. ככל שנעלה את הגבייה מההון שחור, כך נוכל להוריד מסים - וגם את מס החברות. זה יהיה אחד לאחד. זה הדבר הכי חשוב כרגע לטפל בו. אנחנו נעשה מספר תיקונים בחקיקה שיתנו עוד כלים להתמודד עם התופעה.

"אמצעי שני להתמודדות עם ההון השחור הוא להכניס את המשק לאווירה של תשלום עם חשבונית. אנחנו רואים עסקות שמתבצעות במזומן בסכומי עתק, שאחריהם יש כנראה הון לא מדווח. כדי להתמודד עם זה פועלת כרגע ועדה בראשות הראל לוקר, שהמטרה שלה היא לצמצם את עסקות המזומן. אני מניח שתוך שבוע-שבועיים יצאו ההמלצות לשימוע ציבורי".

מלבד העיסוק במסים, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, הציג בכנס את פעילות האיגוד שנועדה להקל על החברות באחד העם. בין היתר התייחס פלטו לתיקונים 16 ו-20 בחוק החברות, שהגדילו את כוחם של בעלי מניות המיעוט אל מול בעלי השליטה. פלטו הדגיש כי הכוח שהעניקו התיקונים ל"רוב מקרב המיעוט" מאוד מטריד את החברות הציבוריות, ולכן בארגון מנסים לבנות מנגנון משפטי שיעזור להתמודד עם כך.

כדוגמה לפעילות האיגוד בעניין הציג פלטו תביעה שעומדת כנגד חברת ההיי-טק מל"ם מטעם בעל מניות מיעוט. "ביקשנו להצטרף לתביעה כידיד בית המשפט. אנחנו נילחם כנגד מקרים שבהם בעלי מניות מקרב הציבור מנצלים את הכוח הרב שקיבלו ומנסים לסחוט את החברות. הסחיטה יכולה להיות לשם קבלת תפקידים או לקבלת מחיר כפול עבור מניותיהם. פסילת הקולות שלהם עדיין בעייתית כי אין משנה סדורה בנושא. לכן אנחנו מביעים את עמדתנו בפני בית המשפט", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו