הדירקטורית המפתיעה 
של חברת רציו: רונית קן

במהלך כהונתה כממונה על ההגבלים, החלו השותפות בלווייתן לקדוח ■ אף שנובל ודלק החזיקו במאגר תמר במקביל, הן לא פנו לקבל פטור מהסדר כובל - ונהנו משתיקתה של קן

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

בעוד שהממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, נדרש בימים אלה להכריע סופית בסוגיית ההסדר הכובל של קבוצת דלק ונובל אנרג'י בנוגע לבעלות על מאגרי הגז בישראל, מתברר כי הממונה הקודמת, רונית קן, מונתה באחרונה לדירקטורית בחברת חיפושי הגז והנפט רציו. המינוי יצא לפועל כבר בספטמבר האחרון.

רציו היא מהשותפות במאגר לווייתן - לצד דלק ונובל אנרג'י - שאותר בשטחי היתר חיפוש הגז והנפט רציו־ים. ב–2007 מכרה רציו חלק מהזכויות ברציו־ים לקבוצת דלק ולנובל אנרג'י. המכירה נעשתה לאחר שרציו ביצעה סקרים סיסמיים שחשפו קיומו של מבנה גיאולוגי ענק. רציו, שנדרשה להשקעה הונית גדולה, העבירה 85% מהזכויות ברישיון לדלק ולנובל.

באותו הזמן החזיקו דלק ונובל במספר רב של רישיונות לחיפוש גז ונפט מול חופי ישראל. לימים, החזיקה נובל ב–16 רישיונות וקידוח - כולם בשותפות עם דלק - שכיסו כ–60% משטחי הים של ישראל, והותירו בידיה את הזכויות למרבית מאגרי הגז והנפט הפוטנציאליים לחופי ישראל. ב–2011 חשף TheMarker כי דלק, נובל ורציו לא ביקשו פטור מהכרזה על הסדר כובל לפני הקידוח בלווייתן - שהיה מאפשר להן לשתף פעולה בפיתוח המאגר ובשיווק הגז. שותפות תמר, למשל, הגישה בקשה כזו, שאושרה ב–2006 על ידי רשות ההגבלים. חוק ההגבלים מתיר לממונה לפטור שותפים להסדר כובל מהחובה לקבל אישור מבית הדין, בתנאי שאין בכך כדי לפגוע מהותית בתחרות בשוק.

בכל מקרה, גם אם השותפות היו מגישות בקשה לקן, סביר להניח שלא היתה מתקבלת, מכיוון שהשותפות האסטרטגית בין דלק לנובל מחזיקה כמעט בכל עתודות הגז הטבעי של ישראל. בנוסף, גם ההשקעה הכבדה של דלק ונובל במאגר תמר השכן, עלולה לשלול אינטרס להתחרות בו באמצעות לווייתן, תוך חשש ליצירת קרטליזציה. למעשה, דלק ונובל (ובצורה עקיפה אף רציו) נהנו משתיקת קן, שלא הסבה את תשומת לבם לעניין.

רונית קןצילום: תומר אפלבאום

בחודשים האחרונים זומנו השותפות בלווייתן על ידי רשות ההגבלים לשימוע, שבו ניסו לשכנע את גילה להימנע מלהכריז עליהן כפועלות תחת הסדר כובל. השימוע הסתיים במאי 2012. בשבועות האחרונים הגיע גילה לפשרה עם דלק ונובל, שבה נקבע שלא ייאלצו למכור את זכויותיהן בלווייתן - אלא מאגרים קטנים יותר.

קן מכהנת כיום כיועצת עצמאית בחברת Deloitte Consulting U.S. לא ניתן היה לקבל את תגובתה עד הדפסת הגיליון. גם מרציו לא נמסרה תגובה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל