פוטנציאל הנפט? רציו במו"מ לכניסה כשותפה ברישיונות "מירה" ו"שרה"

לפני כשני וחצי השלימו מודיעין אנרגיה והכשרה קידוחים בשני הרישיונות, שבהם התברר כי המאגרים יבשים ■ רציו: אין ‏כל ודאות ‏אם‏ ומתי ייחתם ‏הסכם ‏מחייב‏ ומה‏ יהיו ‏תנאיו ‏הסופיים

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

ערב החתימה על "עסקת וודסייד", שותפות חיפושי הגז והנפט רציו, שבשליטת המשפחות רוטלוי ולנדאו, מסרה הבוקר (א') כי היא מנהלת ‏משא ‏ומתן ‏ראשוני לכניסה לרישיונות "מירה" ‏ו"שרה"‏. השותפות במירה ושרה כיום הן הכשרה אנרגיה שבשליטת עופר נמרודי, מודיעין שבשליטת אי.די.בי וצחי סולטן, IPC בשליטת בונטאן הקנדית (הווארד קופר והאחים עופר), והמפעילה GGR הקנדית. ברציו הבהירו כי אין ‏כל ‏וודאות ‏שייחתם ‏הסכם ‏מחייב‏ ומה‏ יהיו ‏תנאיו ‏הסופיים.

יחידות ההשתתפות של הכשרה אנרגיה ומודיעין - השותפות המרכזיות בקידוחים – ריכזו בשבועות האחרונים פעילות יוצאת דופן, שבאה לידי ביטוי בזינוקים יומיים של עשרות אחוזים, ובירידות חדות לאחר מכן. האנליסטים, כמו גם מרבית הסוחרים בשוק, לא ידעו להסביר מה מקור התנודות, שנרשמו במחזורי מסחר עמוקים. ייתכן כי שמועות לגבי המו"מ הם הגורמים לכך. כעת, יחידות ההשתתפות של הכשרה מזנקות בכ-23%; מודיעין עולה בכ-20%, ורציו מתחזקת בכ-4.5%.

צילום: ליאור זנו

המו"מ בין רציו לשותפות ב"מירה" וב"שרה" נערך לאחר שבספטמבר ובאוקטובר 2012 דווח על כישלון הקידוחים, לאחר שלא נמצאו בהם סימני גז משמעותיים. בשני הקידוחים הושקעו יחד כ-160 מיליון דולר, שירדו לטמיון. כתוצאה מכך, בין אוגוסט 2012 לפברואר בשנה שעברה יחידות ההשתתפות של הכשרה אנרגיה ומודיעין קרסו ביותר מ-90% משוויין.

למרות הכישלון הצורם, השותפות ב"מירה" וב"שרה" לא אמרו נואש. קצת לאחר מכן הודיעו שהן מתכוונת לבחון את פוטנציאל הנפט בקידוחים ומסרו שהמפעילה GGR מנתחת את המידע הגיאולוגי ואת נתוני הלוגים החשמליים לשם כך. "לאחר סיום הקידוח אנחנו מבינים טוב יותר מה שיש שם. נוכל לראות איך מנצלים את המידע לקידוח נפט", אמרו אז מקורבים לקידוח ל-TheMarker.

ואכן, כבר בנובמבר 2012 – חודש לאחר כישלון קידוחי הגז – הודיעה הכשרת הישוב שהיא מעוניינת למכור נתח מהזכויות ברישיון "מירה" – מהלך שאמור היה לסייע לה לגייס מימון. החברה, שמנוהלת על ידי מנכ"ל האוצר לשעבר אוהד מראני, פנתה בעניין למספר חברות, בהן נובל אנרג'י, קבוצת דלק ולמפעילות זרות. ואולם, מאז לא חלה כל התקדמות במו"מ ולא דווח על עסקה כלשהי.

הכנסת רציו כשותפה ב"שרה" ול"מירה" עשויה לסייע לשותפות לגייס הון, שכן היא תציף לכאורה את השווי של המשאבים הנמצאים ברישיונות. יתרה מזו, רציו נחשבת לשותף עם "כיס עמוק", וזאת מאחר שהיא צפויה לקבל 160 מיליון דולר (כחצי מיליארד שקל) לפחות מוודסייד, בשל מכירת שליש מזכויותיה בלווייתן (5%) - תגלית הגז הגדולה בעשור האחרון המכילה כ-19 TCF גז טבעי.

בנוסף לזכויות בלווייתן, רציו מחזיקה ב-70% מהיתר "גל", וב-15% מ"דולפין". במקביל למו"מ על מירה ושרה, בכירי רציו - ביחד עם מנהלי קבוצת דלק ונובל אנרג'י – יצאו בסוף השבוע למרתון פגישות עם ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד. הפגישות נועדו להשלמת המו"מ ולחתימה על הסכם מחייב, שבו תרכוש וודסייד כ-25%-30% מהזכויות בלווייתן בכ-1.5 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"