מנכ"ל יוליוס בר בישראל: "למינוי של ברק יש אפקט פנטסטי עבורנו"

"אהוד ברק פותח לנו דלתות", מסביר סטפאן קמפ, המנהל את השלוחה של הבנק השוויצי בישראל ■ "כשהמנכ"ל שלנו מגיע לאירוע עם ברק - יש לכך תרומה מאוד גדולה, ואם להיות כן - זה בהחלט מסייע לנו בעסקים" ■ הראיון המלא מחר ב-TheMarker

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

הבנק השווייצי יוליוס בר, המתמחה בבנקאות פרטית ללקוחות אמידים, פועל בישראל זה כשנתיים. באחרונה בלעה השלוחה הישראלית את פעילות ניהול העושר של מריל לינץ' בישראל כחלק ממהלך גדול יותר, שבו רכשה יוליוס בר את כל פעילות ניהול העושר של מריל לינץ' מחוץ לארה"ב.

מיזוג מריל לינץ' לתוך יוליוס בר החל בישראל באמצע 2013 והסתיים לפני כחודש. בימים אלו משלימה יוליוס בר את העברת כל העובדים למשרדי יוליוס בר בשדרות רוטשילד בתל אביב.

בדצמבר 2013 הכריזה יוליוס בר כי השלוחות של מריל לינץ' שנרכשו באבו דאבי, בביירות, בקהיר ובאיסטנבול יוסבו לשלוחות של הבנק השווייצי יוליוס בר.

היעד שנקבע להשלמת מיזוג של כלל שלוחות הבנק בעולם הוא סוף 2015. בישראל הושלם המיזוג בדצמבר. על הפעילות הממוזגת בישראל אחראי סטפן קמפ, המשמש משנה למנכ"ל אזור אמריקה הלטינית וישראל ביוליוס בר. קמפ הוא יהודי הולנדי, שגדל באיטליה ובנה את הקריירה הבנקאית שלו בבנק ABN ובחטיבת הבנקאות הפרטית של HSBC. המעבר שביצע מ–HSBC לבנק שווייצי נישתי, הנסחר בשווי שוק של 10 מיליארד דולר, אינו טריוויאלי.

אהוד ברק. תנועה מהירה בין הציבורי לפרטי צילום: פנטגון

בדצמבר 2012 הוא הצטרף ליוליוס בר. מאז הוא מבקר בישראל בתדירות חודשית. "אני רוצה להיות קרוב לפעילות, קרוב לאנשים ולהיות זמין ללקוחות. חשוב לי להיות פה, להרגיש את השוק ולזהות הזדמנויות", אמר קמפ.

כיום, תחת הרגולציה החדשה ומשטרי המס הבינלאומיים, נראה כי שווייץ מאבדת את היתרון של הסודיות הבנקאית. מה נותר היתרון של הבנקים השווייציים?

קמפ: "בוודאי שלקוחות ישראלים יוכלו למצוא בנקים טובים גם מחוץ לשווייץ, אבל כשאתה מסתכל על המספרים אתה מגלה שתעשיית הבנקאות הפרטית השווייצית ממשיכה לצמוח במונחי היקף הנכסים. אמנם אנחנו בשלב המיזוגים, ויהיו שחקנים שייצאו מהשוק או ימוזגו, אבל היקף הנכסים המנוהלים ממשיך לצמוח. השאלה היא מאיפה הפעילות מגיעה. השווקים המסורתיים שמזינים את הבנקאות הפרטית בשווייץ התייבשו, אבל יש זרם של כספים המגיעים מהשווקים החדשים: מזרח אירופה, המזרח התיכון, אסיה ובכלל זאת ישראל. יש עושר אדיר בישראל, והכסף הזה צריך ללכת לאנשהו. קהל המטרה שלנו הוא הלקוחות האמידים ביותר שירצו להחזיק חלק מכספם מחוץ לישראל. הם יחפשו מקום שבו יקבלו שירות ברמה הגבוהה ביותר. מדובר בלקוחות עם דרישות גבוהות - ואין מדינות רבות שיוכלו לפנות אליהם".

הבנק השווייצי יוליוס ברצילום: בלומברג

ומהו היתרון של יוליוס בר עבור המיליונר הישראלי ביחס לבנקים המתחרים?

"לקוחות שרוצים ליהנות מהמקצוענות הגדולה בשוק הישראלי יכולים למצוא זאת בבנקים הישראליים, אבל אם מדובר בלקוחות שמעוניינים לגוון את ההשקעות גם לשווקים מתעוררים או ליתר השווקים ימצאו את רמת המקצועיות הזו רק בבנקים השווייציים או האמריקאיים. הבנקים השווייציים הגדולים המתחרים בנו הם איתנים ומקצועיים, אבל הבנקאות הפרטית אינה פעילות הליבה שלהם, זה משהו שהם עושים על הדרך. הדבר היחיד שאנחנו עושים הוא ניהול עושר. כל המשאבים שלנו מכוונים 
להצטיינות בתחום זה.

"בנקים ישראליים הם לרוב בנקים כלליים, העוסקים גם בנקאות פרטית. למעט בנק אחד, שאני רואה אותו כבנקאות פרטית, אין בישראל בנקים העוסקים בכך. מדובר ביובנק, וגם הוא אינו עוסק רק בבנקאות פרטית. הוא גם לא פועל בחו"ל אלא רק בישראל".

מהם היעדים שלכם בישראל?

"איני רוצה להיכנס למספרים. אנחנו מניחים שישראל היא שוק שימשיך לייצר עושר, ולכן אנחנו רוצים להיות נוכחים פה. השוק הישראלי הוא שוק מפתח עבורנו, כי הוא השוק ה–13 בעולם במספר בעלי העושר הפיננסי הגבוה. זה גם שוק ריכוזי מאוד, וזה דבר חשוב עבורנו כי בין תל אביב, הרצליה וירושלים נמצאים כשלושה רבעים מהעושר בישראל, כך שקל להגיע לקהל המטרה שלנו מכאן. אנחנו רואים פוטנציאל התרחבות גדול, ואנחנו צופים צמיחה גדולה בהיקף העושר בישראל. ארגון שמעוניין בלקוחות אלו ויודע לשרתם, חייב להיות נוכח בישראל.

"יש שני מקורות מרכזיים שאנחנו רואים לעושר כאן: 

היי־טק, פארמה וביוטק. כסף רב וחדש מיוצר פה, וישראל היא ייחודית בתחום. מגמה נוספת היא יהודי הגולה שעלו לישראל. הון רב מגיע לישראל גם בערוץ הזה. אנחנו מכירים פעילות זו היטב, כי לא אחת אלו לקוחות שהכרנו בעבר במדינות שמהן עלו לישראל".

המיזוג עם מריל לינץ'

האם רכישת מריל לינץ' תספיק לכם להשגת היעדים שהצבתם לשלוחה בישראל?

"הרכישה לבדה אינה מספקת, אבל זו נקודת התחלה טובה. היו לנו לקוחות ישראלים בבנק גם לפני שפתחנו כאן את המשרד, אבל המיזוג עם מריל לינץ' הוסיף לנו נפח פעילות. להערכתי, אנחנו נמשיך לצמוח כאן באמצעות רכישות מקומיות המשפיעות על שווקים ספציפיים, או שנבצע רכישות של גופים בעלי פעילות בכמה אזורים. כרגע אני מסתכל יותר על צמיחה אורגנית".

מהו שיעור הלקוחות שעבר אליכם במסגרת המיזוג?

"יעד הבנק הוא להשיג עד סוף 2015 סכום של 56–72 מיליארד דולר מתוך נכסים של 82–84 מיליארד דולר שהיו במריל לינץ'. עד נובמבר 2013 השלמנו העברת נכסים בהיקף של 48 מיליארד דולר ממריל לינץ' ליוליוס בר. בישראל השגנו שיעור מעט גבוה מכך".

במקביל להכרזה על מיזוג מריל לינץ' לתוך יוליוס בר, הכרזתם על גיוס אהוד ברק לתפקיד יועץ מיוחד למנכ"ל יוליוס בר שווייץ. מה לדעתך גרם לבנק להעסיקו כיועץ, אף שאין לו רקע פיננסי?

"ברק הוא יועץ למנכ"ל יוליוס בר בעניינים גיאו פוליטיים. חשוב לגופים פיננסיים לדעת מאיש פנים וממי שהיה בעולם הפוליטי שנים רבות מה קורה מאחורי הקלעים, אילו דיונים נמצאים על סדר היום, מה קורה באזורים שונים של העולם - ולנצל הזדמנויות במקומות אלה. העובדה שברק היה שר הביטחון, בעל ידע והיכרות בעולם ה–IT והטכנולוגיה בנושאי אבטחה יכולה לסייע מאוד. גופים פיננסיים סובלים מניסיון תקיפה של האקרים וגניבות. הוא מייעץ בעניינים אלה ופותח דלתות.

"בנוסף, מכיוון שאנחנו חזקים בקרב קהילות יהודיות, למינוי ברק יש אפקט פנטסטי עבורנו. כשהמנכ"ל שלנו מגיע לאירוע עם ברק, זה דבר חשוב ביותר לחברים בקהילה היהודית, שעבורם זה סימן למחויבות גדולה של הבנק למדינה, היות שהוא דמות חשובה בהיסטוריה הישראלית. זה בהחלט מסייע לנו בעסקים".

האם יוליוס בר שוכר ראשי מדינות לשעבר נוספים או שברק הוא היחיד?

"איני יודע מיהם כל יועצי המנכ"ל. בשווקים שאני מכיר יש יועצים בכירים, אבל לא עם כזה רקע פוליטי כמו של ברק. מכל מקום, ברק אינו עובד של הבנק ואינו חבר בוועדות, אלא יועץ חיצוני".

אפשר להגיד שאתם משתמשים בברק כתעודת כשרות לפעילותכם?

"לא הייתי אומר את זה. זאת החלטה שקיבל מנכ"ל הבנק באופן עצמאי, למנות אדם שיוכל לייעץ בעניינים ספציפיים. אני רואה בזה סימן למחויבות לשורשים היהודיים של הבנק (הבנק נוסד בידי משפחה יהודית; ס"א). גם הלקוחות בחו"ל רואים זאת. כשברק מגיע יחד עם מנהל אזור דרום אמריקה לאירועים שם, האנשים נלחמים כדי לזכות בפגישה עמו.

"איננו פוליטיקאים. אנחנו בנקאים. אנחנו מכירים היטב את תחומי פעילותנו. בעניינים פוליטיים אנחנו קוראים בנושא כמו שאחרים קוראים בנושא, אבל אין לנו מושג. כשיש לנו מישהו שחווה כל כך הרבה, שיכול לייעץ וחולק את דעותיו עם המנכ"ל, יש לזה עוצמה גדולה".

יוליוס בר נמנה על הבנקים השווייציים הנתונים תחת חקירה של רשויות ארה"ב בחשד כי סייעו ללקוחות אמריקאים להתחמק מתשלום מסים בארה"ב. עד כמה הלקוחות מודאגים מהחקירה האמריקאית?

"זה מדאיג חלק מהלקוחות שלנו. הנושא הזה חשוב לנו זה שנים, והוא משפיע על כל הבנקים הפועלים בשווייץ. נקטנו גישה פרואקטיבית, ואמרנו לאמריקאים שאנחנו רוצים להסדיר את המצב ולסיים את העניין הזה. איננו חשים בנוח עם הסיטואציה, וממתינים שהדבר יסתיים".

מה ייחשב עבורך כהצלחה בתפקידך הנוכחי?

"שתהיה לנו הכרה בשוק. אני רוצה שכשאדם יחשוב היכן להפקיד את כספו, השם הראשון שיעלה לו בראש יהיה יוליוס בר. אנחנו עדיין לא שם, על אף שאנחנו זוכים להכרה מהירה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד