בנק ישראל ב"מגה התערבות": רכש 250 מיליון דולר; הריבית ללא שינוי

(עדכון) במקביל לפרסום הריבית, בנק ישראל בוחר כנראה להעביר מסר ברור ליצואנים, ומתערב באגרסיביות בשוק המט"ח ■ הדולר קפץ מ-3.48 שקלים לפני כשעה ל-3.493 שקלים ■ קודם לכן החליט להותיר את הריבית במשק ברמה של 1%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

במקביל לפרסום הריבית, בנק ישראל בוחר להעביר מסר ברור ליצואנים בנוגע לפיחות בדולר. הבנק, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, התערב הערב (ב') בצורה אגרסיבית בשוק המט"ח, ורכש כ-250-200 מיליון דולר. בעקבות הרכישה, המטבע האמריקאי קפץ משער של 3.48 שקלים ל-3.493 שקלים.

מדובר בהתערבות אגרסיבית ויוצאת דופן בהיקפה, ביחס לתוכנית הקיזוז של השפעות הגז מ"תמר" על השקל, שבה מקפיד הבנק לרכוש עד כ-100 מיליון דולר. לפי הבנק, השקל מיוסף בחודש וחצי האחרונים מעל ומעבר לנדרש ביחס לכוחות המקרו-כלכליים, כנראה בגלל פעילות ספקולטיבית. לפיכך, הבנק החליט להתערב ברכישת כמות גדולה וחריגה של דולרים.

קצת לפני כן, הוועדה המוניטארית של בנק ישראל ,בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החליטה הערב (ב') להותיר את ריבית פברואר ללא שינוי, ברמה של 1% - בדומה להערכות האנליסטים.

"מהנתונים שהתקבלו החודש נראה כי נמשכת צמיחת המשק בקצב מתון, תוך שיפור מסוים ברביע הרביעי של השנה שעברה לעומת הרביע שקדם לו. תמונת היצוא ברביע הרביעי טובה מאשר ברביע השלישי, אך בדצמבר שוב חלה התמתנות. לאורך זמן ניכר קיפאון ביצוא, על רקע צמיחה מתונה של הסחר העולמי והתחזקות השקל", נימקו בבנק ישראל את ההחלטה.

קרנית פלוג צילום: אוליבייה פיטוסי

בבנק ציינו ששיעור האבטלה ממשיך לרדת ומצוי ברמה נמוכה, אולם אינדיקטורים שונים, כגון נתוני המשרות הפנויות ונתוני מס בריאות, מצביעים על רפיון מסוים בשוק העבודה, הדגישו.

ביחס לשוק הדיור, אמרו בבנק כי לאחר שבחודש הקודם הנתונים הראו על התמתנות מסוימת, החודש חלה עלייה במחירי הדירות ובביצועי המשכנתאות. "גם מספר העסקות ומשקל המשקיעים בעסקות שבו לעלות. על רקע הוראות המפקח בתחום האשראי לדיור, נמשכת מגמת ירידה במאפייני הסיכון של המשכנתאות החדשות, כגון יחס המימון הממוצע, שיעור ההחזר להכנסה, וחלקן של המשכנתאות בריבית משתנה", נכתב.

"סיכוי סביר להורדת ריבית בחודשים הקרובים"

"החלטת הריבית לא הפתיעה. בדצמבר היצוא נחלש וכנראה גם הצריכה הפרטית. במילים אחרות, הנתונים הכלכליים האחרונים לא מעודדים במיוחד. במידה שהכלכלה הגלובלית תיחלש והבנק הפדרלי יעכב את המשך היציאה מתוכנית ההרחבה הכמותית (tapering), יש סיכוי סביר להורדת ריבית בחודשים הקרובים", אמר יונתן כץ מבית ההשקעות לידר שוקי הון בתגובה להחלטתו של בנק ישראל.

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת מקרו בפסגות, אמר כי "בשבועיים האחרונים ראינו את ציפיות השווקים להפחתת ריבית הולכות ומתחזקות, בעיקר בשל המשך התחזקות השקל והאינפלציה הנמוכה. עם זאת, הצפי לשיפור בכלכלה העולמית ולתהליך צמצום של רכישות האג"ח בארה"ב מאפשרות לבנק ישראל למשוך זמן ולקוות לשינוי מגמה בשוק המט"ח. במידה ושינוי כזה לא יגיע והשקל ימשיך להתחזק אנו מעריכים כי בנק ישראל יבחר להפחית את הריבית פעם נוספת באחת מההחלטות הקרובות".

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי, העריך שעדכון תחזיות הצמיחה בעולם כלפי מעלה הוא הגורם העיקרי שהוביל את בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה, למרות שהשקל ממשיך להתחזק. "השאלה שממשיכה לרחף באוויר היא עד כמה הורדת ריבית נוספת תשפיע על תנועות ההון לישראל, שכן אם השפעה זו שולית הרי שאין טעם בהורדת ריבית נוספת, ופער הריביות כבר היום נמוך יחסית לעבר. ייתכן שהבנק ממתין לפרסום החלטת הבנק הפדרלי בנוגע להמשך צמצום תוכנית הרכישות בארה"ב אשר צפוי בהמשך השבוע".

אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים של בית ההשקעות תמיר-פישמן אמר: "כצפוי, הריבית במשק נותרה ללא שינוי. הריביות בעולם נותרו אפסיות ואין כרגע סימנים מקומיים ללחצים אינפלציוניים. לכן אין לבנק ישראל סיבה להעלות ריבית. אני מניח שהורדת ריבית נשקלה בכובד ראש על מנת להפחית את השקל החזק אך צעד זה הוכח בעבר כלא יעיל וכממריץ את לקיחת המשכנתאות. עושה רושם שבנק ישראל זרק מגבת לבנה לזירת המלחמה העולמית על החלשת המטבעות המקומיות של כל מדינה. חבל, השקל החזק ממשיך לפגוע בכלכלה הישראלית פגיעה שלטעמי היא הרת אסון".

"הבנק היה צריך להפחית הריבית"

אהוד רצאבי, נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, אמר כי "החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה מצביעה על יציבותו של המשק, וממחישה שוב כי זו העת הנכונה למדיניות אקטיבית ולכן על הממשלה לנקוט בצעדים לעידוד המגזר העסקי".

רצאבי מתייחס גם לשקל, ואומר כי הלחץ על המטבע המקומי "נעוץ בעודף בחשבון השוטף ולא בהשקעות זרות במק"מ ובאג"ח, ולכן האפקטיביות של המדיניות המוניטארית מוגבלת מאוד. נראה כי רמת הריבית הנוכחית מאזנת מחד את פער הריביות מול ארה"ב ואירופה ומצד שני את החשש מהמשך מגמת העלייה במחירי הדירות. אי לכך, בתנאים הנוכחיים, לא צפוי שינוי בריבית בחודשים הקרובים".

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, ציין כי "נתוני הצמיחה בישראל אשר לא נתנו סיבה לחייך, סביבת האינפלציה אשר נותרה נמוכה והעובדה כי שער השקל דולר עדיין נמוך ומקשה על היצואנים לתפקד בעיקר בתקופה בה מצב הסחר העולמי מקרטע, היו צריכים להביא את בנק ישראל להוריד את הריבית. בנק ישראל לא יכול להרשות לעצמו את הפריבילגיה של שמירה על פער ריבית בגובה של כ-0.75% מאירופה ומארה"ב, כאשר אליהן מתנקז מרבית היצוא של המשק המקומי מלכתחילה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?