כלל פיננסים: פעם בית השקעות גדול, בקרוב חברת ייזום נדל"ן

בעלי האג"ח של כלל פיננסים חוששים מכניסתה של יזמית הנדל"ן רות שפייזר לעמדת השליטה בחברה, ודורשים לכנס אסיפת נושים ■ שפייזר שכבר שכרה יועצים משפטיים, פיננסיים ותקשורתיים מתעתדת ליצוק לתוך כלל פיננסים את פעילויות הנדל"ן שלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יזמית הנדל"ן רות שפייזר ובעלה שלמה לחי סיכמו בשבוע שעבר על רכישת כלל פיננסים. בעבר היה כלל פיננסים בית ההשקעות מהגדולים במשק הישראלי. ב–2007 הונפק כלל פיננסים בתל אביב לפי שווי של 1.1 מיליארד שקל. מאז הלך בית ההשקעות והידרדר, שוויו הלך ונשחק, ולבסוף החליטה בעלת השליטה בו, כלל ביטוח של אי.די.בי, למכור אותו.

בשנה האחרונה כלל פיננסים אינו יותר מאשר שלד בורסאי שבו מצד אחד, מזומנים ושווי מזומנים והשקעות לטווח קצר (550 מיליון שקל) ומצד שני חוב (260 מיליון שקל). עודפי המזומנים של כלל פיננסים גרמו לבעלי החוב לסמוך על יכולת הפירעון שלו, והאג"ח נסחרו בתשואות נמוכות לפדיון - פחות מ-3%. ואולם, באותה מידה קרצו עודפי המזומנים גם לשפייזר שזקוקה להון לטובת מיזמי הנדל"ן שלה, ובהם בניין לשימור ברחוב נחלת בנימין בתל אביב.

הידיעה על העברת השליטה בחברה מכניסה את מחזיקי האג"ח לכוננות. מחזיקי האג"ח מסדרה א' החלו בהיערכות לקראת כינוס אסיפת מחזיקים כדי לבחון את תוכניותיה של בעלת השליטה החדשה. עם המחזיקים הגדולים באג"ח של כלל פיננסים נמנים מגדל, פסגות, מיטב דש, הראל ואיילון.

אחד הבניינים בנחלת בנימין שבבעלות שפייזרצילום: דניאל בר און

את האסיפה תכנס חברת הנאמנות הרמטיק במטרה לשמוע על התוכניות העסקיות של שפייזר ולחי. שפייזר, המיוצגת באמצעות משרד עוה"ד גורניצקי ושות' בראשות פיני רובין, שכרה באחרונה גם את שירותיה של חברת הייעוץ גיזה זינגר אבן שתכין עבורה חוות דעת כלכלית.

את האסיפה תכנס חברת הנאמנות הרמטיק במטרה לשמוע על התוכניות העסקיות של שפייזר ולחי. שפייזר, המיוצגת באמצעות משרד עוה"ד גורניצקי ושות' בראשות פיני רובין, שכרה באחרונה גם את שירותיה של חברת הייעוץ גיזה זינגר אבן שתכין עבורה חוות דעת כלכלית. האג"ח של כלל פיננסים בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-2.83 שנים נסחרות במחיר של 132.85 אגורות לאיגרת חוב לעומת ערך פארי של 126.5 אגורות לאיגרת חוב. מחיר זה משקף תשואה לפדיון של 3%.

שפייזר רכשה בעבר כמה בניינים ברחוב נחלת בנימין בתל אביב במטרה להקים פרויקט נדל"ן יוקרתי למגורים ולמסחר, אבל התקשתה לקדמו, מכיוון שלא קבלה עבורו מימון. הערכות שמאי שמחזיקה שפייזר אומדות את שווי הנדל"ן שבידיה ב-370 מיליון שקל.

שפייזר מעוניינת להכניס את זכויותיה בנדל"ן לשלד של כלל פיננסים, וכך לקבל גישה למקורות המימון בשוק ההון. בכוונתה של שפייזר גם לרשום מחדש למסחר את מניות כלל פיננסים. את התשלום לכלל ביטוח — 314 מיליון שקל — מתכננת שפייזר לממן באמצעות ההון הצבור של כלל פיננסים. לאחר התשלום ייוותרו בקופת החברה כ–200 מיליון שקל.

שפייזר מתכוונת להציע לבעלי האג"ח שלוש חלופות; הראשונה היא להישאר עם החוב כפי שהוא כיום עם פיצוי בריבית, מתן שיעבוד על הנדל"ן שבידיה וקביעת אמות מידה פיננסיות (קובננטס). חלופה שנייה — להמיר חלק מהחוב להון עצמי ולקבל מניות בכלל פיננסים החדשה, והחלופה השלישית — פירעון מלא של האג"ח לפי ערך הפארי שהוא נמוך מערך השוק של האג"ח. למחזיקי האג"ח יוצע גם לבצע הערכת שווי עצמאית לנדל"ן שבידי שפייזר.

רות שפייזרצילום: ללא קרדיט

מחזיקי האג"ח של כלל פיננסים נכנסים אפוא לדילמה. אם קודם לכן חשו ביטחון בפרעון החוב, עתה נכנס מרכיב של סיכון — או שיישארו עם אג"ח שעלולות להיות מסוכנות יותר, או שיקבלו מזומן שנמוך בערכו משווי האג"ח. נוסף על כך, בעלי האג"ח מאבדים את הגב הרחב של כלל פיננסים.

הסכם הנאמנות של מחזיקי האג"ח אינו כולל סעיף המאפשר להעמיד את החוב לפירעון מיידי בעת העברת שליטה. ואולם, ניתן להעמיד את החוב לפירעון מיידי, אם — לפי שיקול דעת הנאמן — תיגרם לבעלי האג"ח פגיעה מהותית בעקבות העברת השליטה.

עלילות שפייזר ברובע נחלת בנימין

אחד הפרויקטים המזוהים ביותר עם שפייזר הוא "רובע נחלת בנימין". שפייזר ביקשה ליצור רובע יוקרתי בלב תל אביב ההיסטורית. לשם כך רכשה שפייזר בשנות ה-90 באמצעות חברת רדלנד — שבה החזיקה עם בן זוגה, איש ההיי־טק שלמה לחי — כמה מבנים באזור מדרחוב נחלת בנימין וסביבתו הקרובה בשווי הנאמד בעשרות מיליוני דולרים. בתחילת שנות ה-2000 נקלעה רדלנד לקשיים, והפרויקט הוקפא. הבנקים ביקשו למנות כונס נכסים למימוש אחזקות החברה, ושפייזר החלה בניסיונות לאתר רוכשים פוטנציאליים לפרויקט.

בינואר 2007 הגישו כונסי הנכסים לבית המשפט בקשה לאישור מכירה של "בית התמר" — אחד הבניינים שרכשה שפייזר, הממוקם ברחוב נחלת בנימין 8 — לחברה הצרפתית פברטון תמורת 6.3 מיליון דולר (לפי שער של 4.6 שקלים באותה התקופה). זמן קצר לאחר מכן רכשה קבוצת ההשקעות האמריקאית ברגרואין את המתחם כולו, כולל "בית העמודים" שברחוב רמב"ם, "בית הלורדים" ומתחמים נוספים המיועדים לשימור בעבור סכום כולל של 150 מיליון שקל. הקשיים בקידום הפרויקט נמשכו, ולאחר שנתיים הרימה ברגרואין ידיים והציעה לשפייזר לרכוש מידיה בחזרה את הפרויקט. בסופו של דבר, קבוצת י.ח. דמרי רכשה ב–2010 את ששת הנכסים.

לפני כשנתיים מכרה י. ח. דמרי את בית התמר למשקיע צרפתי תמורת 35 מיליון שקל. לפני שמונה חודשים נחשף ב–TheMarker כי לאחר שנים רבות של העברת בעלויות מיד ליד, ייתכן שהשליטה בפרויקט שעליו חלמה שפייזר, תוחזר לידיה. חברת Concepteam, הנמצאת בבעלות שפייזר ולחי, החלה אז במגעים לרכישת חמשת הבניינים שבמדרחוב נחלת בנימין תמורת 158 מיליון שקל מידי י. ח. דמרי, ואף הגישה הצעה רשמית לרכישת הנכסים.

איזי כהןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"