בשל עומס פירעונות של 350 מיליון ש': נייר חדרה תגייס עד 150 מיליון ש' באג"ח

יצרנית הנייר מקבוצת כלל תעשיות מתכוונת לבצע הרחבה של סדרה 6, הנסחרת כעת בבורסה בתשואה של 5.6% ■ מעלות העניקה דירוג A עם אופק "שלילי", להנפקה, אך הזהירה: "ניהול הנזילות של החברה אינו מספיק שמרני לנוכח התנודתיות בשוק הנייר"

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

עומס פירעון חובות של כ-350 מיליון שקל בין הרבעון האחרון של 2013 לבין 2014, דוחף את נייר חדרה מקבוצת כלל תעשיות לצאת לגיוס אג"ח נוסף בבורסה. החברה, שמנוהלת על ידי עופר בלוך, מתכוונת להנפיק בבורסה אג"ח מסדרה 6 ולגייס באמצעותה עד כ-150 מיליון שקל. החברה הדגישה כי כספי ההנפקה מיועדים בעיקר לחיזוק הנזילות ולמחזור חוב.

נייר חדרה, שמנייתה איבדה כ-25% בחצי השנה אחרונה, סובלת מזה מספר שנים מירידה ברווחיות על רקע הקיטון בביקוש לנייר לבן. איגרות החוב של החברה מסדרה 6, שהונפקה בשנה שעברה, נסחרות כיום בשוק בתשואה שקלית נמוכה יחסית, של 5.6% למח"מ (משך חיים ממוצע) ארוך של 6.6 שנים.

2013 הייתה שנה מאתגרת לנייר חדרה. בנוסף לקיטון בביקושים לנייר הלבן, החברה סבלה מאירועים שונים שהביאו לירידה בתפוקה. ייצור הנייר (החום והלבן) הושפע לרעה מהשיטפון שאירע במפעל בינואר 2013, שגרם להפסקת הייצור למשך שמונה ימים. במקביל, הביצועיים התפעוליים של חברת נייר הכתיבה וההדפסה הורע בשל שחיקה במחירים ורמת ביקוש נמוכה.

מפעלי נייר חדרהצילום: איציק בן מלכי

על רקע התנאים הקשים, הנהלת נייר חדרה החליטה על תוכנית התייעלות. בין היתר, החברה חתמה על הסכם עבודה שכלל פיטורים של כ-30 עובדים, קיצוץ בשכר והפחתת שכר מדורגת. בנוסף, החברה מקטינה את עלויות הייצור באמצעות שימוש בגז טבעי; פועלת לייעול מערך איסוף הפסולת; מיישמת מבנה ארגוני חדש, ומשקיעה במו"פ לשם פיתוח מוצרים חדשניים.

על רקע המצב המאתגר שבו היא נתונה, נייר חדרה קיבלה לקראת ההנפקה דירוג A מידי חברת הדירוג S&P מעלות - רמה הנחשבת לבינונית-גבוהה. האנליסטים מתן בנימין ויובל טורבטי הצמידו לחברה אופק דירוג "שלילי", שמבטא לדבריהם "את האתגרים שעומדים בפני החברה בשנה הקרובה".

צמד האנליסטים חושש בעיקר שהביצועיים התפעוליים של נייר חדרה לא ישתפרו בטווח הקצר, בשל כישלון או יישום חלקי של תוכנית ההתייעלות. "תחזית הדירוג השלילית משקפת גם את הסיכון להמשך מגמה שלילית בתעשיית הנייר (בעיקר בנייר הלבן) שעלולה להשפיע לרעה על מחירי הנייר ורמת הביקוש", הדגישו בנימין וטורבטי.

בין הרבעון השלישי של 2013 לבין סוף 2014 נייר חדרה נדרשת לפרוע חוב של כ-352 מיליון שקל לבנקים ולבעלי האג"ח. לצד זאת, החברה נדרשת להשקעות הוניות של כ-100 מיליון שקל. כלומר, סך השימושים נאמדים בכ-450 מיליון שקל. מנגד, לחברה נכסים פיננסים בסך של 234 מיליון שקל; תזרים נטו של 55 מיליון שקל מפעילות שוטפת, ודיווידנד בסך של 45 מיליון שקל שהיא צפויה לקבל מהחברה הבת חוגלה. כלומר, סך המקורות עומד על 334 מיליון שקל בלבד.

על רקע הפער (כ-120 מיליון שקל), במעלות הגדירו את הנזילות של נייר חדרה כ"פחות מהולמת", וציינו שניהול הנזילות "אינו מספיק שמרני לנוכח התנודתיות בשוק הנייר". כדי להתגבר על הפער החברה עשויה לקבל 37 מיליון שקל מכלל-קום, בגין מכירת 50% מתחנת הכוח. בנוסף לחברה קווי אשראי בנקאיים לא מנוצלים בהיקף של 450 מיליון שקל, וכמובן - המזומנים שעתידים להתקבל מגיוס האג"ח שהחברה מקדמת כעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"