בקשה לתביעה ייצוגית על סך 50 מיליון שקל נגד חברת הנאמנות רזניק פז נבו

לטענת התובעת חברת לייטקום, הנאמן לא מנע משיכה של הלוואת בעלים בסך כולל של 50 מיליון שקל כאשר שווי הבטוחות נשחק

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

תביעה ייצוגית על סך 50 מיליון שקל הוגשה היום בבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חברת הנאמנות רזניק פז נבו, כנאמן של מחזיקי איגרות החוב סדרה ד' של חברת חבס שקרסה.

כוונתה של התובעת היא למשיכת הלוואת בעלים של חבס בהיקף של 10 מיליון יורו (כ-50 מיליון שקל) מחבס סטאר. משיכה שהיתה אמורה לקבל את אישור הנאמן אשר לטענתה לא ביצע בדיקה עצמאית לוודא כי אין בה משום פגיעה בזכויות מחזיקי איגרות החוב.

עוד מלינה התובעת כי החברה הציגה לנאמן כי שוויה של חבס סטאר זינק ב-15% מ-540 מיליון שלק ל-630 מיליון שקל, בשעה שעל הנאמן היה לדעת כי הנכס היחידי של חבס סטאר הוא מניות חברת קרן הריט nsi ששוויה בבורסה ירד דווקא באותה השנה מ-15 ל-9 יורו למניה - ירידה אשר לא הדליקה אצל הנאמן מנורת אזהרה כי החברה בדרך לחדלות פירעון שאכן הגיע לאחר מכן.

"מדובר בשומר אשר קיבל בפועל סמכויות נרחבות לשם שמירה על זכויות המחזיקים ויכולתם להיפרע מן הבטוחה שניתנה להם. והנה אותו שומר יושב לו לפתחו של הכרם ומה עושה השומר? פותח את הדלת לרווחה בפני השועל, ואף עוזר לו להעמיס את הענבים עליהם נשכר הוא לשמור", כתבו עוה"ד יצחק אבירם ושחר בן מאיר המיצגים את התובעת אשר מבקשת להתמנות כיצוגית.

יוסי רזניק, רזניק פז נבו נאמנויות

"המעשים ובעיקר המחדלים החמורים אותם ביצעה חברת הנאמנויות, אפשרו לבעלי השליטה בחבס לקבל לידיהם כספים אשר היו משועבדים לטובת מחזיקי איגרות החוב, שלו היו היום בידי מחזיקי איגרות החוב, היו משמשים אותם לפירעון החובות אליהם", כתבו עוה"ד.

חברת הנאמנות הפרה את חובת הנאמנות שלה

חברת הנדל"ן שנשלטה בעבר על ידי הרצל חבס נמצאת היום בהליך פירוק בשל חובות של 450 מיליון שקל אותם לא יכלה לשלם למחזיקים. לחברה מונו שני מפרקים עו"ד גיא גיסין וגיל אורן. לטענת התובעת, חברת לייטקום - מחזיקת אג"ח סדרה ד' של חבס, חברת הנאמנות רזניק פז נבו הפרה את חובת הנאמנות שלה כלפי מחזיקי איגרות החוב והתרשלה באופן בו הגנה על זכויות המחזיקים.

למחזיקי איגרות החוב מסדרה ד' ניתנו שתי בטוחות: האחת בדמות מניות חברת הבת חבס סטאר והשנייה בדמות שעבוד על זכותה של חבס, לקבל כספים מכוח הלוואות בעלים שנתנה חבס לחברת הבת ההולנדית חבס סטאר.

התובעת מעדכנת את בית המשפט כי לשם הבטחת החוב ושמירה על שווי הבטוחה, נקבע בשטר נאמנות האג"ח מנגנון לקביעת שווי המניות המשעובדות. בשביל לשחרר את הבטוחות, מנהל הכספים של חבס אמור היה למסור לנאמן הוראת שחרור תוך שהוא מעדכן את יחס המניות המשועבדות לחוב נטו. מעבר לכך, לטענת התובעת השטר קבע כי על הנאמן היה לבצע בדיקה עצמאית של חישוב הבטוחה ורק לאחר מכן לשחרר את הבטוחות אשר ניתנו למחזיקי איגרות החוב.

הרצל חבס באסיפת בעלי האג"ח

התובעת מדגישה בכתב כי "הנאמן אינו חייב לאפשר את שחרור הבטוחה. הוא חייב היה לבצע בדיקה עצמאית ורק אם מצא שאין מניעה לשחרור הוא יאפשר לשחרר בטוחה או חלק ממנה".

התובעת מלינה בפני בית המשפט כי בין ה-2 בספטמבר 2012 ועד ה-2 באפריל 2013 חל שינוי עצום לרעה במצבה של חבס ובמצב הבטוחות אשר ניתנו למחזיקי איגרות החוב, כאשר החברה במועד הבדיקה האחרון של הנאמן נמצאה מתחת ליחס המינימלי לשווי בטוחות אשר נקבע בשטר הנאמנות.

כדוגמה נותנת התובעת את מחיר המניות המשועבדות של חבס סטאר אשר צנח משווי של 623 מיליון שקל לשווי של 231 מיליון שקל תוך חצי שנה.

מחברת רזניק פז נבו נמסר "טרם קראנו את כתב התביעה . אנו דוחים מכל וכל את הטענות"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"