קורס מזורז בהפקרת 
כספי ציבור

ראוי שכל עובד שוק הון יפיק לקחים מתקופת שירותם של הדירקטורים באי.די.בי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נוחי דנקנר כבר לא במשרדו כמה ימים וגם הדירקטורים שמינה באי.די.בי עוזבים אט־אט את תפקידיהם, אבל את הלקחים מתקופת שירותם בחברה שהיתה מהגדולות והחשובות בישראל ראוי שילמדו כל מי שעובד או רוצה לעבוד בשוק ההון. את הקורס המזורז בהפקרת כספי ציבור, בחוסר מקצוענות, בעצימת עין, בזלזול והיתממות כדאי להתחיל בקריאת עדותו המזעזעת של הפרופסור למשפטים מאוניברסיטת תל אביב יורם מרגליות בבית המשפט המחוזי בעניין עסקת אי.די.בי־ישראייר - 44 אלף מלים ב–140 עמודים - שניתנה בחקירתו על ידי עו"ד סיני אליאס.

מרגליות היה דירקטור חיצוני (דירקטור שלכאורה אמור להיות יותר אוביקטיבי) וחבר בוועדת הביקורת בזמן שאי.די.בי ביצעה את העסקה השערורייתית - רכישת גנדן תיירות (ובתוכה ישראייר) הפרטית של דנקנר, שהיתה חברה הפסדית עם גירעון עצום וחובות. העסקה גבתה מאי.די.בי מאות מיליוני שקלים ואיפשרה לדנקנר ושותפיו (בהם אבי פישר) להשתחרר מערבויות אישיות של עשרות מיליוני דולרים, ולמעשה דחתה את פשיטת הרגל של דנקנר בכמה שנים. לבסוף אי.די.בי לא פרעה את חובותיה לציבור - וקרסה.

דיון בביהמ"ש בפרשת אי.די.ביצילום: תומר אפלבאום

להלן 9 כללים ותמרורי אזהרה שאפשר ללמד באחד הקורסים בפקולטה של מרגליות.

1. אל תסמוך על נושאי משרה בעיניים עצומות.

מרגליות יוצא מנקודת הנחה שסמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, אייל סולגניק, הוא ישר, מקצוען ופועל לטובת הציבור - ולכן הוא סומך עליו בעיניים עצומות כמעט (סולגניק מבין חשבונאות ב"צורה מהותית ומתוך ראייה מערכתית וציבורית"). אלא שתקופתו של סולגניק באי.די.בי התאפיינה ברתימה חסרת בושה של כל הפרצות האפשריות בחשבונאות הבינלאומית לטובת רווחי הון, שתורגמו לדיווידנדים במזומן - ובסופו של דבר פגעו באיתנותה הפיננסית של החברה. ראייה מערכתית וציבורית בוודאי לא היתה כאן.

2. הפעל שיקול דעת עצמאי ואל תשכח לבקר.

נראה כי למרגליות, שטען כי העסקה הכי גדולה שעשה היא רכישת ביתו, לא לגמרי ברור מהו תפקידו של דח"צ. הרי אם הוא אינו חושב לדון בעסקות גדולות, וכאלו הן העסקות בחברת אחזקות בגודלה של אי.די.בי, מה בדיוק הוא כן יודע, מסוגל או רוצה לעשות? למעשה, את שיקול הדעת העביר מרגליות לבעלי התפקידים באי.די.בי, לבעלי השליטה בה ולמעריכי השווי פרופסור יצחק סוארי ורו"ח אורי כהן, והוא מצייד אותם בתעודת הכשרות האולטימטיבית ("סולגניק מאוד־מאוד מעריך את פרופסור סוארי", ועל כהן הוא אמר: "הוא מעריך השווי הכי טוב בארץ, אני מכיר אותו, הוא חבר שלי, הוא בן אדם מדהים, הוא הכי הכי מקצועי שיש והוא היחיד שיש לו ניסיון גם בחברות תעופה").

3. חפש ניגודי עניינים.

מרגליות הסביר כי העובדה שגיא רוזן, יו"ר ישראייר לשעבר, שהציג את עסקיה של החברה בפני הדירקטוריון, הוא גם עובד באי.די.בי - היא יתרון. מתעורר החשד שמרגליות אינו מבין עד תומו את המושג ניגוד עניינים. כשהדברים נאמרים מפיו של פרופסור למשפטים, זה צריך להדאיג גם את המוסד האקדמי שמעסיק אותו וגם את תלמידיו.

4. אל תשכח: השחקנים סביבך מתוחכמים.

עדות נוספת לסלידתו של מרגליות מהפעלת שיקול דעת עצמאי היא הסתמכותו על הסכמתם של בעלי מניות האחרים, שותפיו לשעבר של דנקנר באי.די.בי, כמו משפחות ליבנת ומנור. "אני צריך לחשוב שהם סתם נותנים מתנות לנוחי ופישר?". אם היה פרופסור מרגליות טורח לעיין בפרק עסקות עם בעלי עניין בדו"חותיה הכספיים של אי.די.בי, לא פרק מהקצרים, הוא היה מגלה כי עסקות בעלי עניין לא היו מונופול של דנקנר - כך שייתכן כי משפחות ליבנת ומנור לא נתנו לנוחי ופישר מתנות סתם.

5. חקור את ההיסטוריה.

מרגליות לא התעניין בשאלה מי יזם את העסקה - ולכן לא שאל את עצמו מדוע היא נולדה. אם היה מתעניין ייתכן שהיה עולה בדעתו כי הצד היוזם (דנקנר ואנשיו) הוא הצד שהרוויח ממנה.

6. חשוד בכל עסקת בעל עניין.

מרגליות מעיד ברצינות תהומית כי חשב שלעסקה היה היבט חיובי, ומסביר שבכך היה בא לידי פתרון המצב שבו דנקנר פעיל בעסק פרטי מתחרה באי.די.בי הציבורית. המוכרים מתים למכור והוא לא רואה את זה. הוא כנראה לא חשב על אפשרות אחרת, למשל מכירה לגורם חיצוני. אם היה מעלה אפשרות זו למבחן ייתכן שהיה מגלה מדוע דנקנר העדיף את האופציה היותר מסורבלת, כולל השימוש במעריך השווי ה"מאוד־מאוד מוערך" סוארי.

7. בחן חלופות נוספות.

לדירקטוריון הוסבר שאי.די.בי רוצה להפוך את ענף התיירות למרכזי בקבוצה, אבל לא מרגליות וגם לא דירקטורים אחרים שאלו מדוע קונים דווקא את ישראייר ולא, למשל, חברת תיירות אחרת - ומדוע אף אחד אחר לא מבקש לקנות את החברה המוצלחת של דנקנר.

8. אל תקנה את הבלופים בתקשורת.

מרגליות, שמשום מה לא מושפע כלל ממה שנכתב בעיתונות בנוגע לסירחון העולה מהעסקה, דווקא מקבל בגדול את כל הסופרלטיבים שנכתבו בעיתונות על דנקנר. מדו"חות ישראייר עולה שהחברה של דנקנר במשבר, הוא חתום שם על ערבויות אישיות ואין לו איך לגמור את החודש - אבל מרגליות מאמין לעיתונים וטוען שדנקנר ופישר מאוד עשירים ודנקנר אפילו נבחר לאיש השנה.

9. חשוד בתחזיות.

דוחו"ת ישראייר היו גרועים, עם הפסדים, הלוואות בעלים ועוד פרמטרים שאומרים: כך נראית חברה במשבר. אבל התחזיות לעתיד שהציגו בפני דירקטוריון אי.די.בי היו ורודות. ובכל זאת, אף אחד מהדירקטורים לא תהה לגבי התחזיות האלה ("אמרו לנו, 'הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות זה לקנות את החברה הזאת'. למה שאפקפק במשהו שמישהו עבד עליו חודשים והיה בקשר עם המנהלים - הוא מומחה בזה".)

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון