רמי שביט: "רועי ורמוס בא לעשות סיבוב על חשבון המשביר - שיתבייש"

בעל השליטה במשביר לצרכן נכנס למסלול עימות עם ורמוס, המחזיק הגדול באג"ח של מועדון 365, המתנגד לתנאי מיזוגה עם המשביר. שביט: "אם הוא מתעסק עם זה אחרי שניהל מיליארדים ודיבר על שקיפות - שיתבייש". ורמוס: "איני מעוניין להתייחס"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"המרצע יצא מן השק. עצוב שעם זה רועי ורמוס מתעסק אחרי שניהל חברה של מיליארדים. הוא דיבר על שקיפות, אמינות והתנהלות ריכוזית, אבל בכובע החדש שלו הוא שינה את הפרצוף. גונבים את הרווחיות על חשבון החברות. ורמוס בא לעשות סיבוב קצר, וכולם מוחאים לו כפיים. שיתבייש" – כך אמר אתמול בעל השליטה ומנכ"ל קבוצת המשביר לצרכן, רמי שביט, בתגובה להחלטת בעלי האג"ח של החברה־הבת, מועדון 365, להתנגד, בפעם השנייה, למיזוג עם המשביר.

שביט מפנה את זעמו לוורמוס מאחר שנוקד קפיטל - קרן הגידור שבה ורמוס שותף עם מנהל ההשקעות הראשי לשעבר בפסגות, שלומי ברכה - רכשה נתח מהחוב של מועדון 365 ומנעה את אישור המיזוג באסיפת בעלי האג"ח. מועדון 365 חייבת למחזיקי האג"ח כ-40 מיליון שקל (סדרה ב'), לאחר שכבר פרעה לפני כחצי שנה 20 מיליון שקל.

"הצענו למזג בין המשביר למועדון 365 במטרה להתייעל ולהתאים עצמנו לחוק הריכוזיות – דברים שוורמוס בעצמו דרש", הוסיף שביט. "לא יכול להיות שפתאום הוא יתנגד להתייעלות ויפעל נגד חוק הריכוזיות. הוא מנצל את המצב שיש רגולציה על חברות ועל מוסדיים ולא על קרנות גידור. הוא מפריע להתנהלות החברות ופועל מתוך שיקולים של רווחים קצרי טווח.

"ההתפארות של ורמוס כצדיק רחוקה מהאמת. הוא קנה 3.5 מיליון שקל מהאג"ח של מועדון 365 ממש אחרי שהודענו על המיזוג, יום לפני המועד הקובע. ניסינו לשבת עם הנציגות ולהגיע עמה להסכמות. הצענו להגדיל את הביטחונות, ובמקום למחוא לנו כפיים - הם לוקחים אותנו לבית משפט. הנאמן ועורך הדין היו בעד המיזוג וחשבו שזה ראוי, אבל אז הפכו את ההחלטה. אין לי כוונה לשפר את ההצעה שלי בפסיק".

המיזוג בין קבוצת המשביר לצרכן למועדון 365 נולד כחלק מתוכנית אסטרטגית שיזם שביט לקבוצת המשביר. המיזוג צפוי לחזק את האמון הפיננסי במשביר שחייבת למחזיקי האג"ח כ–110 מיליון שקל. ערב ההכרזה על הצעד, נסחרו האג"ח של המשביר בתשואות גבוהות של 17% שלימדו על חשש המשקיעים מכך שהחברה תתקשה בפירעון החוב.

המיזוג בין החברות עשוי לשפר בצורה משמעותית את מצבה הפיננסי של המשביר. בפועל, המיזוג צפוי לקרב את החברה לחברות־הבנות ש"מייצרות את הכסף", ועשוי למנוע מאבק עתידי של בעלי החוב במועדון 365 נגד חלוקות דיווידנדים גבוהים. המיזוג אף עשוי להפחית את התשואות על האג"ח של הקבוצה ולאפשר לה לצאת שוב לשוק ולגייס חוב בזול.

במטרה לשכנע את מחזיקי האג"ח של מועדון 365 להיענות להצעת המיזוג, הציע להם שביט שורה של ביטחונות: 5 מיליון מניות של קשרי תעופה ששוויין מגיע ל–30 מיליון שקל, שיעבוד ראשון של 10 מיליון שקל מדמי החבר הנגבים במועדון 365 ושיעבוד על מניות נץ שבה מחזיקה קבוצת המשביר מלונות בשווי של כ–3 מיליון שקל. ההצעה לא סיפקה את בעלי החוב, שכן מדובר בנכסים שהסחירות בהן נמוכה במיוחד.

התוכנית האסטרטגית תקועה

האג"ח של מועדון 365 אינן מגובות בשיעבודים, אבל שטר הנאמנות שלהן כולל התניות פיננסיות שנוסחו בהתנגשות הקודמת בין שביט למחזיקי האג"ח לפני חצי שנה. האג"ח שבידי קרן הגידור של ורמוס נרכשו בדצמבר האחרון, כשהן נסחרו בתשואות גבוהות של 12%–10.5%. מאז כבר הספיקו האג"ח לזנק בשיעור של כ–10% למחיר הפארי שלהן – 107.8 אג' (ערכן המלא של האג"ח לו היו נפרעות במלואן היום), מה שסייע לקרן לרשום רווח מהיר "על הנייר". ככל הנראה, הקרן מעוניינת בכך שהחברה תמשיך להגדיל את הבטוחות כנגד החוב כדי שתוכל להמשיך ולרשום רווחי הון.

עו"ד אופיר נאור, המייצג את נאמן האג"ח של מועדון 365, הסביר: "זה הכול עניין של חוב מול נכסים. המיזוג עם המשביר מחבר אותנו לחברה שיש לה חוב של יותר מ–100 מיליון שקל. זה יוצר סביבת סיכון גדולה יותר למחזיק האג"ח של מועדון 365. זה כמו ההבדל בין להיות נושה של אי.די.בי אחזקות לבין נושה של אי.די.בי פיתוח - זה עולם אחר. המיזוג יכול לצאת לפועל רק בתנאים מסוימים, כלומר, אם הנושים יקבלו מספיק ביטחונות. נראה שרף הביטחונות שהוצע לא היה מספק".

רועי ורמוסצילום: אמיל סלמן

שביט הודיע אתמול כי למרות התנגדות בעלי האג"ח, בכוונתו לקדם את המיזוג עם המשביר. יודגש כי בשטר הנאמנות לאג"ח של מועדון 365 נקבע כי החברה רשאית להתמזג עם חברה אחרת גם ללא אישור בעלי האג"ח, בתנאי שלא קיים חשש סביר לפגיעה ביכולת החזר החוב. ואולם, נאמן האג"ח - משמרת חברה לנאמנויות - מתכוון לפעול נגד המהלך. הנאמן הודיע כי ישכור את שירותיו של מומחה חיצוני, רו"ח אריה עובדיה, שיבחן את השפעות המיזוג על מחזיקי החוב, וכי כוונתו לפנות לבית משפט במטרה לעצור את המהלך.

רועי ורמוס מסר בתגובה: איני מעוניין להתייחס לדברי שביט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"