הפסדי בנק ישראל ב-2013 גדלו ב-1.9 מיליארד שקל ל-44.5 מיליארד שקל

בבנק ישראל טוענים כי לא מדובר בהפסד כספי ממשי של הבנק ושל המדינה, אלא בהפסד רישומי בלבד, הפסד על הנייר, וכי מדובר בהפסד טוב, שכן רכישת הדולרים ע"י הבנק, הנהוגה מאז 2008, נועדה לעודד את תעשיות היצוא

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

בנק ישראל הפסיד ב-2013 מניהול יתרות המט"ח של המדינה 1.9 מיליארד שקל. סך ההפסדים המצטברים של בנק ישראל מניהול יתרות המט"ח של המדינה מגיע לסכום הענק של 44.5 מיליארד שקל. שיא של כל הזמנים.

ב-2012 הסתכמו הפסדי בנק ישראל מניהול יתרות המט"ח ב-1.2 מיליארד שקל, ב-2011 הסתכמו הפסדי בנק ישראל מניהול מט"ח ב-3.4 מיליארד שקל וב-2010 הם הגיעו לסכום המדהים של 17.9 מיליארד שקל.

סך כל יתרות המט"ח של בנק ישראל בסוף 2013 היה 81.77 מיליארד דולר. סך כל היתרות בסוף 2012 היה 75.906 מיליארד דולר. בשנה שעברה גדלו היתרות ב-5.864 מיליארד דולר בעיקר בשל רכישות הבנק.

ב-2014 צפוי היקף הרכישות לגדול, ובעקבותיו גם יגדלו הפסדי בנק ישראל, בשל המשך רכישות הדולרים לנוכח תיסוף השקל ובשל רכישות הדולרים לקיזוז ההשלכות הדולריות של הזרמת הגז משדה תמר.

בבנק ישראל טוענים כי לא מדובר בהפסד כספי ממשי של הבנק ושל המדינה, אלא בהפסד רישומי בלבד, הפסד על הנייר, וכי מדובר בהפסד טוב, שכן רכישת הדולרים ע"י הבנק, הנהוגה מאז 2008, נועדה לעודד את תעשיות היצוא בישראל וכפועל יוצא את התעסוקה במשק. אולם הדברים אינם מדויקים. לפי חוק בנק ישראל הבנק אמור להעביר את רווחיו השנתיים, כשיש כאלו, לקופת האוצר, אולם בהעדר רווחים כאלו בכול השנים האחרונות, ולנוכח ההפסדים המצטברים הענקים של הבנק בחמש השנים האחרונות נראה כי יעברו עוד שנים ארוכות מאוד, עד שבנק ישראל יעביר רווחים לקופת המדינה. לטענת בנק ישראל לא ניתן גם לכמת ולתמחר את תרומת היתרות למשק, בשל חשיבותן הקריטית במצבי חירום.

הסיבה להפסדי בנק ישראל לאורך השנים האחרונות היא רכישת הדולרים המואצת. כדי לממן את הרכישה מנפיק בנק ישראל מק"מים ומוכר אותם לציבור. הריבית על המק"מים גבוהה מהריבית שבנק ישראל מקבל בחו"ל על היתרות.

עד לאחרונה בנק ישראל נהג להשקיע את היתרות של ישראל באג"חים של מדינות הנחשבות לבעלות כלכלה חזקה, אלא שהריבית על אג"חים אלו נמוכה. בשנים האחרונות, לאור הפסדי הבנק הגדולים, ועם שינוי חוק בנק ישראל, הוחלט להשקיע עד 10% מהיתרות במניות של מדינות בעלות כלכלה חזקה, בתקווה להגיע לתשואה גבוהה.

העלייה ברמת היתרות מגדילה את היחס בין היתרות למצרפים שונים של המשק, שלפיהם מקובל לבחון את הלימות רמת היתרות. הגדלת היחס מחזקת משפרת את מעמדה של ישראל בסביבה הפיננסית הבין-לאומית. רמת היתרות של ישראל ביחס לרוב המצרפים האלה נמצאת מעל החציון הן של המדינות המפותחות והן של המדינות המתפתחות.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג צילום: בלומברגצילום: Bloomberg

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל