בנק לאומי החל לממש את נכסי אילן בן דב: מכר ני"ע בשווי 6 מיליון ש'

במסגרת תיק כינוס נכסים שאותו פתח בנק לאומי נגד אילן בן דב, אישר בית המשפט למכור את ניירות הערך של סאני וסקיילקס ללא מחיר מינימום ■ כעת נערך הבנק למכור ניירות ערך נוספים בשווי 15 מיליון שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בנק לאומי החל לממש את נכסיו של איש העסקים אילן בן דב. במסגרת תיק הכינוס שאותו פתח הבנק נגד החברה הפרטית של בן דב, שנקראת אילן בן דב השקעות בע"מ, מומשו מתחילת השנה איגרות חוב של חברת סקיילקס ומניות חברת סאני בשווי כולל של כ-20 מיליון שקל ערך נקוב. בית המשפט אישר למכור את ניירות הערך ללא מחיר מינימום. ניירות ערך בשווי שישה מיליון שקל נמכרו עד כה, וניירות בשווי 15 מיליון שקל נותרו למכירה.

בשבוע שעבר מכר הבנק אג"ח סדרה 1 של סקיילקס בשווי כולל של 1.55 מיליון שקל. יום למחרת נמכרו עוד 500 ע.נ בשווי כולל של 388.5 אלף שקל. לפני שישה ימים נמכרו עוד 2.9 מיליון ע.נ של האג"ח בשווי כולל של 2.32 מיליון שקל, ויום לאחר מכן מכר הבנק עוד 350 אלף ע.נ בתמורה כוללת של 282 אלף שקל.

ב-8 בינואר מכר הבנק עוד 780 אלף ע.נ בתמורה כוללת של 634 אלף שקל. יום קודם לכן, מכר הבנק 1 מיליון ע.נ. מניות סאני בתמורה ל-997 אלף שקל. הבנק ממשיך בהליך המכירה בהתאם להנחיית בית המשפט בתיק הכינוס.

ביולי האחרון הגיש לאומי תביעה אישית על סך 88 מיליון שקל נגד בן דב. התביעה נסמכה על שני כתבי ערבות שחתם בן דב לחובותיה של טאו תשואות: כתב ערבות אחד משנת 2005 שבו חתם בן דב על ערבות בלתי מוגבלת לבנק, שלבסוף הוגבלה לסכום של 168 מיליון שקל ב-2006. בן דב חתם על כתב ערבות נוסף, בשנת 2010, שבו למעשה הבטיח את חובותיה של טאו בגין שני החשבונות שאותם ניהלה בבנק. כבטוחה לערבות שיעבדה החברה הפרטית אילן בן דב השקעות בע"מ את זכויותיה בחשבון פיקדון ניירות, ששוויו הבורסאי הסתכם ב-24 מיליון שקל.

אילן בן דבצילום: מוטי קמחי

הבנק טען, באמצעות עורכי הדין אייל רוזובסקי ופיני יניב, כי כיום ניירות הערך בחשבון שווים הרבה פחות שכן המחזור בבורסה, שעומד על עשרות אלפי שקלים בלבד, מלמד ששוויים האמיתי הוא פחות מהשווי הבורסאי שלהם. בנק לאומי הגיש יחד עם התביעה בקשה לכנס את נכסיה נגד חברת אילן בן דב השקעות.

בתגובה שהגיש בן דב הוא טוען, באמצעות עורכי הדין רון ברקמן, דוד זילברבוים ואלעד חן ממשרד ברקמן וקסלר בלום ושות', כי אין לממש את הערבויות בשל שורה ארוכה של טעמים. בן דב טוען כי הבנק סירב במשך תקופה ארוכה לממש ניירות ערך נזילים שעמדו לרשותו כבטוחות בחשבון, זאת על אף שהחברה הכריזה על עצמה כחדלת פירעון.

לטענת בן דב, הבנק לא ביצע את המהלך על אף שהוא ידע כי ערך הבטוחות עלול לרדת במקביל לתפיחת החוב בשל ריביות ועמלות. בן דב טוען כי הבנק סירב לממש בטוחות למרות בקשותיו החוזרות ונשנות, וכי סירובו של הבנק נועד לנסות ולאלץ אותו, כמי שערב לחשבונות, להשיג הסדר ופטור מתביעות בעלי איגרות החוב כלפי הבנק. "הבנק בחר שלא לפעול למימוש בטחונות וזאת מטעמים לא סבירים ולא מסחריים בעליל תוך הצבת תנאים בפני בן דב הגובלים בסחיטה", נכתב בתגובה.

בן דב גם מגלה כי במסגרת מגעים שנוהלו בעבר בינו ובין הבנק, הוא הסכים למעשה להעמיד את חובו בגין ערבויותיו על סך של 25 מיליון שקל בלבד. "ערבות 2010 בטלה בראש ובראשונה בשל תרמית או לכל הפחות רשלנות של אנשי הבנק", כתב בן דב. לדבריו, כאשר הוא הוחתם על הערבות, פקידי הבנק העבירו לאותו חשבון שבו הועמדה הערבות נכסים שהיו אמורים לשמש כבטוחה לאותו חשבון בלבד, אך בה בעת החתימו פקידי הבנק את אנשי החברה על ניירות לא מתאימים הסותרים את ההסכמות שבין הצדדים ואף סותרים את החלטות ודיווחי החברה הציבורית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר