הזרים מחפשים מציאות: השקיעו 6.5 מיליארד ד' ברכישת חברות ישראליות

מדובר בגידול של 20% ביחס ל–2012 ■ במקביל, היקף הרכישות של ישראלים בחו"ל זינק ב–42% למיליארד דולר ■ ליאת אנזל־אביאל
מ–PwC: חוק הריכוזיות, לצד מימוש נכסים על ידי חברות בקשיי פירעון יניעו את גלגלי שוק המיזוגים והרכישות גם ב–2014

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

היקף הרכישות של חברות ישראליות על ידי גופים זרים עלה ב–2013 בכ–20% ל–6.5 מיליארד דולר - כך עולה מדו"ח המיזוגים והרכישות השנתי של פירמת רואי החשבון PWC. בדו"ח, שהוכן על ידי ליאת אנזל־אביאל, ראש קבוצת הייעוץ של PwC והאחראית על תחום המיזוגים ורכישות, נמצא עוד שכלל היקף הרכישות והמיזוגים במשק הסתכם ב–2013 בכ–8.3 מיליארד דולר, עלייה של 5% ביחס לשנה שלפני כן.

חמש העסקות הגדולות שבוצעו במהלך 2013 מורכבת מחברות טכנולוגיה וביו־טק, והן כוללת את עסקות הרכישה של Waze, Retalix ו–Trusteer בשווי של 2.4 מיליארד דולר. השווי המצטבר של חמשת העסקות הגדולות היה כ–3.3 מיליארד דולר, לעומת 2.3 מיליארד דולר ב–2012. זאת, בעוד ששווי העסקות בענף ההיי־טק במהלך 2012 לא חצה את רף 450 מיליון דולר לעסקה.

"בשנת 2013 הושלמו 120 עסקות מיזוג ורכישה על ידי רוכשים ישראלים בארץ ובחו"ל ועל ידי רוכשים זרים בישראל, זאת לעומת 2012 שבה הושלמו 165 עסקות. עם זאת, ההיקף הכספי הכולל של עסקות מיזוג ורכישה ב–2013 עלה בכ–5%, עם שווי ממוצע לעסקה של 90 מיליון דולר, עלייה של 48% לעומת אשתקד", הסבירה אנזל־אביאל. גם השנה, הוסיפה, ענפי הטכנולוגיה והביו־טק ריכזו את מרבית הפעילות במונחים כספיים. לדבריה, שילוב של גאות בשוקי ההון, לצד העדפה של חברות בשלות על ידי רוכשים הביא לגידול המשמעותי בשווי הממוצע לעסקה. "עם זאת, רמת המחירים הגבוהה הגדילה את הפער בין ציפיות המוכרים לציפיות הקונים, דבר שהקטין את כמות העסקות במשק", סייגה.

הישראלים עטים
 על חו"ל

נתון מעניין שעולה מדו"ח PWC מתייחס להיקף הפעילות של ישראלים בחו"ל. הדו"ח מצא כי ההיקף העסקות שביצעו חברות ישראליות מעבר לים זינק בכ–42% ב–2013 למיליארד דולר. מי שהובילו את ההשקעות היו ענפי הנדל"ן והמלונאות, בעיקר בגלל שתי עסקות גדולות: רכישתה מלונות על ידי פתאל באירופה בשווי של כ–350 מיליון דולר; והשקעה של אלוני חוץ בארה"ב בהיקף דומה.

במקביל להגדלת ההשקעות מעבר לים, הדו"ח מצא כי היקף ההשקעה של חברות ישראליות בתוך ישראל פחתה בצורה משמעותית, מ–1.7 מיליארד דולר ב–2012 ל–755 מיליון דולר בלבד ב–2013 - קיטון של 55%. ואולם, בנטרול רכישת מגדל על ידי שלמה אליהו בשנה שעברה, שהיתה חריגה בהיקפה - 900 מיליון דולר - הירידה הסתכמה בכ–10% בלבד.

בנוגע ל–2014, ב–PWC צופים כי כניסתו לתוקף של חוק הריכוזיות, לצד מימוש נכסים על ידי חברות שהגיעו לקשיי פירעון והשיפור הצפוי במצב הכלכלה האמריקאית - יניעו את גלגלי שוק המיזוגים והרכישות. "חברות זרות ממשיכות לחפש אחר הטכנולוגיה הבאה, והשוק הישראלי מהווה מקור משיכה טבעי", הסבירה אנזל־אביאל. "בשוק קיימות חברות רבות שהגיעו לבשלות עם טכנולוגיות אטרקטיביות ואנו מניחים, כי נמשיך לראות עסקות משמעותיות בתחומי ההיי־טק ומדעי החיים. מימוש נכסים על ידי פירמידות בשל חוק הריכוזיות עשוי להוות מוקד עניין נוסף עבור המשקיעים הזרים, גם מחוץ לענף הטכנולוגיה".

בנוסף, ב–PWC צופים כי המגמה של חברות ישראליות להשקיע בחו"ל תגבר ב–2014. אנזל־אביאל אמרה: "לרוכשים אסטרטגיים ישראלים יש מגבלות רגולטוריות (הגבלים עסקיים), שמקשות עליהם להמשיך לגדול בישראל, ולכן סביר כי ימשיכו לחפש אפיקי גידול מחוץ למדינה. השחקנים בתחום הפיננסים ימשיכו במגמה של פיזור סיכונים וחיפוש אחר תשואה בסביבת ריבית נמוכה, מה שיביא גם אותם להמשיך במגמה של רכישת חברות מחוץ לישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר