המקורבים והחברות שעשויים להיפגע מנפילתו של דנקנר

איבוד השליטה הצפוי של נוחי דנקנר בקונצרן הגדול בישראל עלול לפגוע במעמד ובפרנסה של רואי חשבון, עורכי דין, פרסומאים, יועצי תקשורת ועוד - שקיבלו סכומים נכבדים מדנקנר ומחברות באי.די.בי בעשור האחרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד סומך חייקין עשוי לספוג פגיעה לא מבוטלת בהכנסותיו

אחד מנותני השירותים הבולטים לקבוצת אי.די.בי הוא משרד רואי החשבון סומך חייקין KPMG, המנוהל על ידי ערן שלו. בפועל, מי שמנהל את המשרד כבר זמן רב הוא רו"ח גד סומך, שנחשב לאחד האנשים החזקים והמקושרים במשק הישראלי.

משרד סומך חייקין KPMG מספק שירותי ביקורת, מס וייעוץ כלכלי לשורה ארוכה של חברות בקבוצת אי.די.בי. החברות הללו שילמו תמורת השירותים שכר טרחה בסך 200–230 מיליון שקל ב–2005–2013. ביחס לשעות העבודה שהוקדשו לטיפול בחברות אלה, שכר הטרחה הוא כ–200 שקל לשעה, שאינו נחשב לגבוה במיוחד.

עם זאת, לסומך היתה ועודנה השפעה גדולה על המתרחש באי.די.בי, מכיוון שהוא משמש כרו"ח של שורת חברות מהגדולות במשק, בהן אי.די.בי אחזקות, אי.די.בי פיתוח, דיסקונט השקעות (דסק"ש), כור, מכתשים אגן, סלקום, שופרסל, נכסים ובנין, כלל ביטוח ועוד. מדי שנה, בין 50% ל–80% מתשלומי שכר הטרחה ששילמו חברות אלה לרואי החשבון הגיעו לכיסו של סומך.

גד סומך רו"חצילום: מוטי קמחי

בנוסף, סומך משמש רו"ח ומקורב לבנקים הפועלים ודיסקונט, שהם נושים גדולים של החברות הפרטיות של נוחי דנקנר, טומהוק השקעות וגנדן, וכן של חברות רבות מקבוצת אי.די.בי. סומך היה בעבר הבוס של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק־עמינח, שכיהנה עד סוף 2003 כמנכ"לית סומך חייקין. הוא נחשב גם לידיד קרוב של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר, גליה מאור, של בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, ושל בכירים נוספים במשק, ובכך עומד בצומת מידע וקבלת החלטות רגיש מאוד בין אי.די.בי לבנקים המממנים שלה.

תפקידו של רואה החשבון הוא לחוות דעה בפני בעלי המניות בכל הנוגע למהימנות ונכונות הדו"חות הכספיים של החברות. סומך לא היסס להצמיד לדו"חותיה של אי.די.בי אחזקות באוגוסט 2012 הערת "עסק חי", ולאחר מכן הצמיד הערה דומה גם לדו"חות החברה הבת אי.די.בי פיתוח. עם זאת, בשנים שבהן סומך שימש כרו"ח של אי.די.בי התבצעו עסקות שגילמו בתוכן חשבונאות יצירתית של יצירת רווחים על הנייר וחלוקת דיווידנדים למעלה הפירמידה מתוך רווחים אלה.

רו"ח אורי כהןצילום: מוטי מילרוד

בין עסקות אלה היתה הגדלת האחזקה של דסק"ש בשופרסל ורישום רווח רעיוני של הגעה לשליטה בעקבות כך; הימנעות במשך תקופה ארוכה ממחיקות בגין הקרקע בפרויקט פלאזה לאס וגאס; טיפול בהפסדים שנגרמו בעקבות השקעה בבנק השוויצרי קרדיט סוויס ועוד.

סומך חייקין הוא גם רו"ח של אי.די.בי תיירות, שבסוף 2009, במסגרת עסקת בעלי עניין גסה שנועדה לשחרר את דנקנר ושותפיו מערבויות של עשרות מיליוני דולרים, הוכנסה לתוך אי.די.בי פיתוח הציבורית.

משרד סומך חייקין נהנה ממוניטין גבוה בענף, ולא ברור אם בעלי השליטה המיועדים החדשים של קבוצת אי.די.בי, מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, יבחרו לעבוד עם משרד רו"ח אחר. אם בסופו של דבר הדבר יקרה, סומך חייקין יספגו פגיעה לא מבוטלת בהכנסותיהם.

מי שעוד צפוי להיפגע מנפילתו של דנקנר הוא משרד סוארי ושות', שייסד פרופ' יצחק סוארי ושבראשו עומד כיום רו"ח אורי כהן. סוארי סיפק לדנקנר בשנים האחרונות שורת עבודות כלכליות, בהן הערכות שווי לסלקום, מכתשים אגן, אי.די.בי תיירות ועוד. בגין חלק מהעבודות הללו הוגשו בקשות לתביעות נגזרות בטענה לקיפוח בעלי מניות המיעוט.

נפילת דנקנר תכביד על משרד עורכי הדין הגדול בישראל

סוללת עורכי הדין שמלווה בנאמנות את נוחי דנקנר המשיכה ללוותו גם בתקופה האחרונה בבית המשפט. באולם בלטו עורכי דין שהולכים לצדו של דנקנר תקופה ארוכה - רם כספי ורובי בכר, ראש משרד פישר בכר חן וול אוריון ושות'. העברת השליטה בקבוצה לידי מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין צפויה לפגוע לא רק בדנקנר - להחלטה עלולות להיות השלכות כלכליות כבדות על משרדי עורכי הדין הגדולים, שמלווים את פעילותה המשפטית של הקבוצה כבר שנים.

רם כספיצילום: תומר אפלבאום

דווקא הפירמה שעלולה להיפגע יותר מכל מנפילתו של דנקנר לא בלטה בדיון - משרד עורכי הדין גולדפרב־זליגמן, שמלווה את רוב פעילותה המשפטית של אי.די.בי באופן שוטף. גולדפרב־זליגמן הוא המשרד הגדול בישראל, המונה יותר מ-200 עורכי דין. הוא מלווה את אי.די.בי בכל התחומים, החל מתביעות נזיקין קטנות נגד שופרסל וכלה בעסקות גדולות.

אי.די.בי אחראית על נתח משמעותי מהכנסות גולדפרב־זליגמן. בסוף השבוע האחרון יצא המשרד לחופשה באילת, בשונה משנים קודמות, שבהן נסעו לחו"ל - אולי רמז למצב הכלכלי החדש שאליו יצטרכו להתרגל. עורכי דין שעובדים במשרד ומקורות נוספים בתחום מספרים על דאגה לגבי מצבה הכלכלי של הפירמה.

רובי בכרצילום: אייל טואג

מגולדפרב־זליגמן נמסר כי ״משרדנו מלווה את קבוצת אי.די.בי יותר מארבעה עשורים, משנות ה–70 המוקדמות, עת הייתה הקבוצה בשליטת מייסדיה, משפחת רקאנטי. לאור היכרותנו העמוקה עם הקונצרן, אנו בטוחים כי נמשיך ללוות את פעילותו גם בעתיד. לנוכח גודלו של המשרד וגיוון עיסוקיו המקצועיים, אין למשרד תלות בלקוח זה או אחר".

יחד עם גולדפרב־זליגמן, מטפלים בענייניה המשפטיים של אי.די.בי גם פישר בכר חן וול אוריון שם מבהירים כי היקף הפעילות של הקבוצה הוא שולי. לדברי עו״ד אמיר חן, שותף מנהל במשרד, "חברות שונות בקבוצת אי.די.בי הן לקוחות של המשרד יותר מעשור, עוד טרם רכישת השליטה בה על ידי גנדן, ומקבלות ממנו ייצוג משפטי בתחומי מומחיותו". חן, שאף העיד לפני כשבוע בבית המשפט בתביעה נגזרת שהוגשה נגד אי.די.בי, הדגיש כי "קבוצת אי.די.בי היא לקוח נכבד וחשוב, אך היקף הפעילות עמה במונחים כספיים אינו מהותי לפירמה".

אלי זהר

גם לעו"ד דוד חודק, ראש משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', יש קשרים עסקיים ענפים עם קבוצת אי.די.בי. בין השאר, נבחר חודק לשמש יועץ משפטי של הוועדה המייעצת והבלתי תלויה של כור בכל הנוגע לבדיקת עסקת בעלי עניין, שבה אמורה אי.די.בי פיתוח למכור את כלל ביטוח לכור. ככל הידוע, חודק נסע בעבר בשליחות דנקנר לביקור אצל אלשטיין, וגם ליווה את דנקנר במהלך דיוני ועדת הריכוזיות. עם זאת, ככל הנראה המשרד אינו מטפל כיום בתיקים משפטיים של הקבוצה.

מי שמלווה את דנקנר באופן אישי הוא עו"ד רם כספי ממשרד כספי. הוא מדגיש כי הכנסות משרדו מדנקנר הן שוליות ביחס לפעילותו. מקורות אחרים אומרים כי כספי לא תלוי בדנקנר, ויש לו לקוחות משמעותיים רבים אחרים.

עו"ד דוד חודק

לבעלי השליטה המיועדים החדשים, מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, יש משרדי עורכי דין שמלווים אותם. מאז שאלשטיין נכנס לפעילות בישראל, מלווה אותו עו"ד איתן אפשטיין, העומד בראש משרד אפשטיין, חומסקי, אסנת ושות', שמוזג באחרונה עם משרד עוה"ד גילת, קנולר ושות' ומונה כיום יותר מ–50 עורכי דין. בין לקוחותיו נמצאות מאסטרקרד העולמית ופוג'י היפנית. את בן משה מלווה כבר כמה שנים עו"ד יניב רוג ממשרד ש. פרידמן, המונה כ–60 עורכי דין. בחודשים האחרונים צירף בן משה גם את עו"ד רענן קליר ממשרד עוה"ד קליר בנימיני, שייצג אותו בענייני תהליך הרכישה. קליר בנימיני נחשב למוביל בתחום הסדרי החוב והגנה על זכויות של מחזיקי אג"ח, וטיפל במקרים רבים של הסדרי חוב וייצוג של מחזיקי אג"ח. בין היתר, ייצג המשרד את מחזיקי האג"ח של דלק נדלן ואלביט.

אלשטיין ובן משה יצטרכו להחליט אם להעביר את פעילות הקבוצה למשרדי עורכי הדין החדשים או להמשיך עם עורכי הדין שנחשבים למקושרים לדנקנר. מצד אחד, לא פשוט להחליף משרד שמלווה קבוצה כה גדולה בפעילות משפטית שנמשכת שנים. מנגד, אם המשרדים החדשים יקבלו לטיפולם את ענייני אי.די.בי, עשוי להיפתח בפניהם פוטנציאל גידול משמעותי.

ההתקשרות בין רני רהב לאי.די.בי צפויה להסתיים

אחד הנפגעים הפוטנציאליים מהחלטת בית המשפט להעביר את השליטה באי.די.בי מידיו של נוחי דנקנר עשוי להיות משרד הפרסום גיתם BBDO, שבבעלות מודי כידון ומשה תאומים. לפי נתוני יפעת בקרת פרסום, גיתם טיפל בעשור האחרון בתקציבי פרסום של חברות מקבוצת אי.די.בי בהיקף של 200 מיליון דולר, בהערכה ריאלית. תקציבי הפרסום שהגיעו מדנקנר בעשור מהווים 30%–35% מפעילות המשרד.

רני רהבצילום: מוטי קמחי

בין דנקנר לכידון יש מערכת יחסים חברית קרובה. השניים הכירו במהלך השירות הצבאי המשותף של שניהם, ואחריו הקימו עסק משותף בתחום המסעדנות. דנקנר וכידון ובנות זוגם שמרו על יחסים קרובים במהלך השנים.

מבחינת כידון, החברות השתלמה: הכניסה של דנקנר לאי.די.בי ב–2003 סייעה לו להגדיל באופן משמעותי את פעילות משרד הפרסום שלו. רוב פעילות הפרסום של החברות התפעוליות של אי.די.בי, בהן שופרסל, סלקום, קבוצת כלל, ישראייר, חוגלה ועוד, טופלה באמצעות גיתם. תאומים אף שימש עד לפני שנה וחצי יועץ אסטרטגי אישי לדנקנר עצמו.

היחסים הקרובים בין דנקנר לכידון סייעו לו לקבל את תקציבי הפרסום של הקבוצה. דרג המנכ"לים וסמנכ"לי השיווק בחברות השונות בקבוצת אי.די.בי, שאמור לקבל החלטות בנוגע לפעילויות הפרסום, נאלץ לא פעם לקבל הוראות מחברת האחזקות לגבי משרד הפרסום שישרת את החברה.

חלק מתקציבי הפרסום טופלו בגיתם עוד לפני כניסת דנקנר. התקציב המשמעותי ביותר היה של שופרסל, שמטופל בגיתם כבר 27 שנה, וכיום מטופל במקביל גם במשרד הפרסום אדלר חומסקי. בעשור שבו שלט דנקנר בשופרסל, הוזרמו מהחברה לגיתם תקציבי פרסום בהיקף של 361 מיליון דולר במחירי מחירון (המחיר בפועל נמוך בכ–70%).

בענף הפרסום עלו טענות כי העובדה שתקציב שופרסל לא יצא למכרז ונותר בגיתם, נבעה מהיחסים הקרובים בין בעלי המשרד לבעל השליטה בחברה. מנגד, בגיתם טוענים כי שופרסל הוא תיק שמטופל מזה שנים רבות במשרד, והיכולות המקצועיות הן אלה שגרמו לכך שהתיק נשאר במשרד זמן רב כל כך - תחת חמש בעלויות שונות.

גיתם טיפל גם בתקציבי הפרסום של חוגלה עוד לפני השתלטות דנקנר על אי.די.בי, יחד עם מקאן אריקסון. מאז כניסת דנקנר לחברה הוזרמו לגיתם תקציבים בהיקף של 76 מיליון דולר מחוגלה (מחירי מחירון) - עד סוף 2012, שאז עברה השליטה בחוגלה לידי לן בלווטניק. תקציב הפרסום נותר בגיתם, ואף גדל משמעותית.

התיק המרכזי שהגיע לידי גיתם לאחר כניסת דנקנר לאי.די.בי היה סלקום. גיתם קיבל לידיו חלק מתקציב הפרסום של סלקום ב–2006, שנה לאחר שהחברה נרכשה על ידי אי.די.בי, וטיפל בתקציב יחד עם מקאן אריקסון. ב–2011 הוחלט באי.די.בי להעביר לגיתם את כל התקציב, ולנטוש את מקאן אריקסון. אז נטען אז כי הדבר נבע בין השאר מהמתיחות בין יו"ר מקאן, אילן שילוח, לדנקנר והביקורת של שילוח על דנקנר. בסך הכל הועברו לגיתם 160 מיליון דולר (במחירי מחירון) בתקציבי פרסום מסלקום.

ההחלטה להעביר את התקציב לגיתם ב–2006 קשורה בין השאר במתיחות שהיתה בין דנקנר לגיתם שנה קודם לכן. תאומים ייצג את קרן אייפקס וחיים סבן בהתמודדות על רכישת בזק ב–2005 מול דנקנר. בעקבות הצלחת הרכישה של אייפקס וסבן, גיתם היה אמור לקבל לידיו את תקציב הפרסום של בזק. ואולם בסופו של דבר סוכם כי תקציב סלקום יועבר לידי גיתם ולא בזק.

גם תקציבי הפרסום של קבוצת כלל, בהם כלל תיירות וכלל ביטוח, הועברו לגיתם לאחר כניסת דנקנר. בסך הכל פירסמה כלל באמצעות גיתם בהיקף של כ–44 מיליון דולר . עם זאת, בשנה האחרונה נחתכה דרמטית פעילות הפרסום של כלל. במהלך השנים טופלו חלקית בגיתם תקציבים נוספים של אי.די.בי, כמו נטויז'ן וגולף.

מודי כידוןצילום: אייל טואג

מודי כידון שימש בתחילת הדרך יועץ מיוחד לאי.די.בי לרכישת מדיה. אי.די.בי נוהגת לרכוש את המדיה בעצמה מכלי התקשורת באופן מרוכז, כדי להוריד עלויות. בכיר בתחום הפרסום העריך כי גם אם תקציבי הפרסום החזיקו יותר מ–30% מנתח ההכנסות של גיתם, שיעור הרווחים מפעילות אי.די.בי היה נמוך יותר.

תאומים משמש יועץ אסטרטגי לגופים רבים במשק וכן לגופים ציבוריים. בין השאר הוא מייעץ לבנק הפועלים מאז רכישתו על ידי שרי אריסון, וליווה את הבנק גם בתקופת כהונתו של דני דנקנר כיו"ר הבנק ובאירועים שהביאו להדחתו מהבנק. את נוחי דנקנר הוא עזב לפני שנה וחצי על רקע חילוקי דעות מקצועיים, ולתמונה נכנס ניר חפץ, עורך "מעריב" בתקופת דנקנר. במקביל, גייס דנקנר בחודשים האחרונים את דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, שסייע לו בהתמודדות התקשורתית סביב ניסיונותיו להמשיך להחזיק באי.די.בי.

כידון מעורב פחות כיום בפעילות השוטפת של המשרד, ופעיל בעיקר בקרן אלטו, שפועלת בתחום הנדל"ן בחו"ל. כידון הכחיש בעבר טענות שלפיהן רכש אג"ח של אי.די.בי לבקשת דנקנר או העניק לו הלוואות אישיות, וטען כי אלה הכפשות שמתחריו העסקיים מפיצים כדי לפגוע בו.

נכון ל–2013, תקציבי הפרסום של אי.די.בי בגיתם היו אחראים על כ–25% מכלל פעילות המשרד. סך פעילות הפרסום של גיתם הגיעה ל–217 מיליון דולר בשנה זו, סלקום החזיקה 9% מפעילות המשרד, שופרסל 15% וכלל וישראייר אחוזים בודדים.

בשלב זה מנסים בגיתם להדגיש את הערך המקצועי ולנסות לגייס לקוחות חדשים. המשרד קיבל לאחרונה כמה תקציבי פרסום, שהמשמעותי שבהם הוא תקציבי הפרסום של כל קבוצת פוקס.

הדמות הנוספת שככל הנראה תאבד כמה לקוחות שמנים שטופלו אצלו בעשור האחרון הוא היחצ"ן רני רהב, שליווה את דנקנר, את קבוצת אי.די.בי ואת החברות התפעוליות שבשליטתו - בהן שופרסל, סלקום, כלל ועוד.

רהב מטפל כיום בעשרה תקציבי יח"צ של חברות מקבוצת אי.די.בי. עם העברת השליטה באי.די.בי מידיו של דנקנר צפוי להסתיים חוזה ההתקשרות בין הקבוצה לרהב, והוא צפוי לאבד את תקציבי יחסי הציבור של אי.די.בי פיתוח ואי.די.בי אחזקות. בהמשך, החברות התפעוליות בקבוצה עשויות לבחון את המשך דרכן, ורהב עשוי לאבד גם את תקציבי היח"צ שלהן.

במשרדו של רהב טוענים כי למרות העזיבה הצפויה, "רהב תקשורת תמשיך להוביל את שוק התקשורת בישראל. אנו גאים ב–150 החברות שאנו מייצגים. נזכיר כי לפני שאי.די.בי החלה לעבוד עם רהב תקשורת כבר הובלנו את הענף בישראל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי