דנקנר על ההחלטה של בית המשפט: "לא נפסיד במערכה"

איש העסקים, שאיבד בצהריים את השליטה בקונצרן שבו שלט מאז 2003, לא מתכוון לוותר ■ "ניתנה החלטה אך הדברים נותרו פתוחים", אמר, "לא קרה שום דבר חדש בקשר לשאלה הכי חשובה שעומדת כעת על הפרק: מהם המקורות הכספיים של מוטי בן משה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

איש העסקים נוחי דנקנר התייחס אחר הצהריים (ג') להחלטה של השופט איתן אורנשטיין, שהעביר באופן סופי את השליטה בקונצרן אי.די.בי לידי קבוצת אלשטיין-בן משה. "אנחנו לא מתכוונים להפסיד במערכה הזאת ונשקול את צעדינו בהמשך", אמר דנקנר. "ניתנה החלטה אך הדברים מבחינתנו נותרו פתוחים, לא קרה שום דבר חדש בקשר לשאלה הכי חשובה שעומדת כעת על הפרק: מהם המקורות הכספיים של מוטי בן משה. על פי הבנתנו, מדובר במקורות לא כשרים של בן משה ושל הקבוצה שלו".

דנקנר הוסיף: "אין מדובר רק בחברות בהן הוא מחזיק אלא בקבוצת המשקיעים שלו. קיימת שאלה מי שולט בפועל באותה הקבוצה. הוא טוען שהוא לבד, אך נראה לי שהרשויות יצליחו עד ה-29 לחודש להגיע למסקנה ברורה כי המקורות הכספיים אינם כסף נקי. לכן הדברים נותרו פתוחים ולא יתקבל מענה מספיק טוב וגם השופט אמר זאת בצורה מאוד ברורה.

האם אתה עומד לערער לבית המשפט העליון על פסק הדין?

"אנחנו לא מתכוונים להפסיד במערכה הזאת ונשקול את צעדינו בהמשך".

האם יש לך מספיק כסף בשביל להפקיד כעירבון לנזק אשר יגרם לנושים במקרה של ערעור?

"אני לא רואה איזה נזק ייגרם לנושים. ההצעה האחרת מטעמנו לא נפלה. היא עדיין קיימת, תלויה ועומדת. אין מצב שיגרם נזק לנושים".

אתה רואה את עצמך מחזיר את החובות האישיים שלך לבנקים ?

"הנושאים האלה כרגע אינם מהעניין".

רני רהב, שמשמש דוברו של נוחי דנקנר, שיגר גם הוא תגובה לכלי התקשורת בעקבות החלטתו של השופט אורנשטיין. "לתשומת לבכם, אני מבקש שהצדק ייכתב, כבוד בית המשפט קבע כי ראוי שהרגולטורים הם אלה שיעשו גילוי והוא קורא לכל רגולטור באשר הוא להעלות שאלות לגבי זהות השליטה והמקורות הכספיים עד ה-29 בדצמבר, ועד אז הכל נעצר", כתב.

נציגו של אלשטיין: "אין לנו מה להסתיר"

כמה שעות לאחר שהשופט איתן אורנשטיין הודיע על החלטתו, נראה כי הבעלים החדשים כבר רוקמים תוכניות לגבי העתיד. אדוארדו אלשטיין, שותפו של מוטי בן משה, נעדר היום מבית המשפט. במקומו הגיע לדיון נציגו בישראל שולם לפידות, שאמר ל-TheMarker: "זה יום מפתח עבורנו. נקודת האל חזור בתהליך. זה עניין של זמן עד שנוכל להוכיח לציבור ולנושים שכל מה שהצהרנו על היכולות של קבוצת אלשטיין-בן משה להוסיף ערך ולהשביח את אי.די.בי אחזקות קיים".

האם אתה חושש מהתנאי המתלה אותו קבע השופט גילוי כלל המידע לפי דרישת הרשויות?

"אני לא חושש מהתנאי. אני בטוח שנוכל להציג את כל המסמכים הנדרשים לכל הרשויות. מעבר לכך, השופט הבחין בין דרישות הגילוי של דולפין, מכיוון שהיא חברה מדווחת בארה"ב ברזיל וארגנטינה. עד היום עמדנו לפי כל הכללים הכי נוקשים. לא היה לנו יום אחד של השעיית מסחר. אנחנו ראויים לקבל את השליטה ואין לנו כל דבר להסתיר. מכיוון שמוטי בן משה הינו בעלים של חברה פרטית, הם יהיו יותר נוקשים לגביו ויופעל עליו יותר לחץ, אבל לדעתי הוא יוכל להציג את כל הראיות הנדרשות. השופט קבע שבעה ימים להציג את כל המסמכים, ולדעתי לא תהיה בעיה לחשוף את המידע לרשויות".

אחרי שתקבלו את השליטה מה התוכניות שלכם בנוגע לאי.די.בי?

קשה לדבר על תוכנית מפורטת. צריך להרכיב הנהלה עצמאית ומנכ"ל שינהל. אנחנו ננהל תהליך מעמיק ויסודי למציאת מנכ"ל. יש לנו כמה מועמדים שכבר שוחחנו עמם, אך אנחנו מנועים מלפרט, שכן הם נמצאים בעמדות בכירות במשק והפרסום יזיק להם. מכיוון שהחברה הינה חברה רב תחומית עם תחומי פעילות מגוונים אנחנו מחפשים מנכ"ל שיוכל לנהל חברת אחזקות".

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

היועצים המשפטיים של דנקנר יצאו מהדיון וקבעו כי זאת ההחלטה הכי טובה שהוא יכול היה לקבל.

"אני לא מסכים עם הדעה שלהם. יש מספר מרכיבים בהחלטה שאמורים להדאיג את דנקנר. השופט קבע כי ההסדר שאותו הוא וגרנובסקי הציעו אינו הסדר מטעם החברה, וכי ניתן לכפות על אי.די.בי אחזקות הסדר".

האם אתה מתכוון לעבור לישראל?

"בהנחה שנקבל את השליטה אני מתכוון לעבור לגור בארץ. אני נשוי לישראלית והבן הבכור הוא ישראלי. מבחינת העסקים זה, אמנם, שונה אך זה שונה לטובה. הסביבה מאתגרת. ניעזר ונסתמך על אנשי מקצוע כאן, אבל אנחנו יכולים להוסיף ערך בהרבה תחומים כי נדע לשלב בין הריאות הגלובליות של העסקים שלנו לתרבות המקומית".

פסגות: תקדים אי.די.בי מגדיר מחדש את כללי המשחק

גם בית ההשקעות פסגות התייחס להחלטה של אורנשטיין. "תקדים אי.די.בי מגדיר מחדש את כללי המשחק בין גופים מוסדיים לבעלי שליטה, שלא עומדים בהתחייבויותיהם כלפי ציבור החוסכים", נמסר. "אנו מברכים על החלטתו של בית המשפט לאשר את הצעת הסדר החוב בקונצרן אי.די.בי שקיבלה תמיכה מוחלטת של רוב העולה על 75% מנושי החברה. בהחלטה זו בית המשפט שם סוף להמשך משיכת הזמן לטובת בעל השליטה הנוכחי ולרעת ציבור החוסכים.

"אנו מקווים שמעתה ואילך כל הגורמים הרלוונטיים ישתפו פעולה לצורך הוצאתו לפועל של ההסדר לטובת בעלי איגרות החוב, שאינם מקבלים תשלומים מזה שנה וחצי. ראוי, הוגן וצודק יהיה שקבוצת גרונובסקי-דנקנר תאפשר לנושים לממש את רצונם החד משמעי, תחדל מניסיונותיה לשנות את המציאות ותשים סוף לכל ההליכים המשפטיים המיותרים שתוצאתם הברורה היא שוב פגיעה בנושי החברה.

חגי בדש, מנכ"ל בית ההשקעות פסגותצילום: אייל טואג

"תוצאות הסדר החוב באי.די.בי מהוות את התקדים החיובי והמשמעותי ביותר בשוק ההון הישראלי בכל הקשור לניהול כספי ציבור. תקדים זה מגדיר מחדש את כללי המשחק בין נושים בכלל וגופים מוסדיים בפרט לבין בעלי שליטה שלא עומדים בהתחייבויותיהם כלפי הציבור.

"הגופים המוסדיים הוכיחו נחישות ואקטיביות בלתי מתפשרת על מנת להביא לציבור שאותו הם מייצגים את התוצאה הראויה וההוגנת ביותר בנסיבות העניין. כמו כן, הגופים המוסדיים הוכיחו כי, לצד מיקסום החזר החוב בפן הכלכלי, הם מבקשים להוקיע את אותן נורמות פסולות שהביאו את הקונצרן למצבו הנוכחי ולא לאפשר מצב בו 'מה שהיה הוא שיהיה', אלא לאפשר לצאת לדרך חדשה, ראויה והוגנת יותר כלפי ציבור החוסכים.

"גם לאחר אישור ההסדר מלאכתנו לא תמה. אנו נעקוב מקרוב על התקדמות ויישום ההסדר לטובת ציבור החוסכים. כגופים מוסדיים המנהלים כספי ציבור נפעל לכך שתקדים אי.די.בי לא יהיה חד פעמי אלא תחילתה של דרך חדשה שבה בעלי שליטה יידרשו לנהל את החברות הציבוריות שבשליטתם ביושר, הוגנות, שקיפות ובשיתוף פעולה עם הציבור.

"כמו כן, עלינו, הגופים המוסדיים, הרגולטורים, הנושים ובעלי השליטה - להפיק לקחים בכל הנוגע לייעול הטיפול בהסדרי החוב. איך להפוך את התהליך לקצר יותר, יעיל יותר ויקר פחות. אנו מקווים שבאמצעות הועדה המיוחדת שהוקמה בעניין הטיפול בהסדרי חוב, בתמיכת יתר הנוגעים בדבר, נצליח להוביל לשינוי אמיתי בעניין זה".

מבית ההשקעות אקסלנס נמסר: "בית המשפט אימץ את עמדת הגופים המוסדיים ובהם אקסלנס וקיבל החלטה תקדימית שמשמעותה היא שהנושים יכולים לכפות הסדר בחברה שלא עומדת בחובותיה. חשוב להדגיש שהעברת הבעלות היא רק תחילת הדרך. בכוונתנו להמשיך לעקוב מקרוב אחר החברה והתנהלותה תחת הבעלות החדשה, לטובת לקוחותינו".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "עוד לא חלף שבוע מיום פרסום חוק הריכוזיות וכבר אנו עדים להתהוותה של פירמידה חדשה בת אחת עשרה קומות המעידה על הפרצה העצומה בחוק המסרסת את תכליתו השופט אורנשטיין קבע כי אסור היה לחברה להציג את הצעת דנקנר כהצעת החברה אלא כהצעתו של דנקנר בעצמו ושל שותפיו. מכאן, עולה כי דנקנר והדירקטוריון הפרו את חובת הנאמנות שהם חייבים לחברה ועליהם להשיב באופן מידי את עשרות מיליוני השקלים ששמשו לקדם את הצעתו של דנקנר ולא את טובת החברה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה: "אני מכבדת את החלטת בית המשפט, ומברכת על הפקעת השליטה באי.די.בי מידיו של נוחי דנקנר, שניצל לרעה את המבנה הפירמידלי של אי.די.בי, והימר בכספי הציבור. יחד עם זאת, בית המשפט פספס הזדמנות היסטורית לאמץ את רוח חוק הריכוזיות שנחקק בשבוע שעבר בכנסת, לפיו פירמידות שליטה הן תופעה שמסכנת את המשק ואת חסכונות הציבור.

"במקום להעביר את פירמידת אי.די.בי מידיו של טייקון ממונף אחד לידיהם של טייקונים ממונפים אחרים, טוב היה לו בית המשפט היה מורה על פירוק הפירמידה, ושולח מסר ברור למשפחות-ההון בישראל, לפיו תם עידן הפירמידות וחליבת החברות".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) התייחס אף היא להחלטה, ואמרה: "עם החלטת בית המשפט, יש לקוות שהמינופים הפראיים, ורכבת ההרים של ההימורים בכספי הציבור, הגיעו לתחנתם האחרונה, ומדובר בסוף עידן שבו כספי החוסכים היו מופקרים לחלוטין לגחמותיהם של שליטי הון, בסיועם של פוליטיקאים ורגולטורים. יניקת ההון מהציבור של דנקנר בסיוע עדת מעריציו אולי מגיעה לסיומה, אך למרבה הצער כספם של החוסכים עדיין לא מובטח. אם יהיה בכך שיעור לטייקונים הממונפים ולפירמדות העסקיות - גם זו נחמה, ועדיין, מוטלת על הרגולטורים חובה להפיק לקחים ולודא שהרפתקאות מסוכנות כאלה ותאוות בצע שאינה יודעת שובע, לא יחזרו על עצמן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?