מפסידים על הנייר |

נייר חדרה שוקעת - והמלגזן מקבל 36 אלף שקל

החברה מתמודדת עם ירידת מחירים עולמית והתחזקות השקל, ועובדיה נהנים מ"הטייס האוטומטי" של העלאות שכר, ומעלות ממוצעת של 24,700 שקל בחודש ■ הוועד: "ההנהלה 
מציגה מצגי שווא - הנתונים מתייחסים לעבודה בשבתות וחגים וכוללים שעות נוספות"

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

נייר חדרה, הנמצאת בשליטת כלל תעשיות, סובלת במשך שנים רבות מרווחיות לא מרשימה ולאחרונה - גם מיחסי עבודה מעורערים. הצעד האחרון בסכסוך העבודה שבין עובדי נייר חדרה להנהלתה היה הוצאת צו מניעה זמני נגד ההנהלה האוסר עליה לסגור את אחד מקווי הייצור העיקריים במפעל - מכונה מספר 4 שהיא מכונת הייצור של ניירות כתיבה והדפסה כמו A4.

הצו אוסר על הנהלת החברה לפטר עובדים עד לדיון שייערך הבוקר בבית הדין לעבודה בחיפה בנוגע לסכסוך העבודה. הנהלת החברה קיימה השבתה של המפעל בתגובה לעיצומים שנקטו עובדי החברה. 375 העובדים פתחו בעיצומים בתגובה לכוונה לפטר 275 מהם ולקצץ בתנאיהם של היתר.

נייר חדרה הפסידה 61 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2013 ומתחילת 2010 עד סוף הרבעון השלישי של 2013 רשמה הפסד מצטבר של 46 מיליון שקל במחזור של 6.5 מיליארד שקל. נקודת התורפה של החברה בשנה האחרונה היא תחום הנייר הלבן (ניירות כתיבה והדפסה) שסובל משילוב של עודף היצע בשוק העולמי על רקע ירידה בביקוש כתוצאה מהמעבר לשימוש באמצעי תקשורת אלקטרוניים ונסיגה בפעילות הכלכלית במערב.

כמו כן, תחום הנייר הלבן סובל מתחרות קשה ביבוא. בהנהלת החברה אומרים כי היבוא נעשה במחירים הנמוכים ב-10% מהמחירים במדינות המוצא מתוך הנחה שישראל היא אי פוליטי וכלכלי, ולכן שיווק הנייר בישראל במחירים נמוכים לא יפגע בשווקים אחרים.

התלושים שמדפיסים בנייר חדרה

כל אלה מיתוספת הירידה המתמשכת בשער החליפין של השקל מול הדולר שמשפר את מצב היבוא.

מגזר נייר הכתיבה וההדפסה של נייר חדרה מידרדר בשנים האחרונות. מגזר זה עבר מרווח של 15.5 מיליון שקל במחזור של 691 מיליון שקל ב–2010 לרווח של 1.3 מיליון שקל במחזור של 657 מיליון שקל ב–2012 ולהפסד תפעולי של 7.8 מיליון שקל במחזור של 142 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2013 כתוצאה מירידה של 3.1% בשוק המקומי שהשלימה ירידה של 5.9% מתחילת 2013. בעקבות ההרעה בתוצאות הכספיות ביצעה נייר חדרה הפרשה של 12.3 מיליון שקל לירידת ערך של יחידת ניירות הכתיבה וההדפסה לפי הערכת שווי שביצע פאהן קנה יועצים.

נייר חדרה הודיעה לעובדים כי אין בכוונתה לחדש את ההסכם הקיבוצי המתייחס ל–375 עובדים באתר החברה בחדרה מתוך 3,000 עובדים המועסקים בקבוצת נייר חדרה, ללא ביצוע שינויים; זאת כחלק ממאמצי ההתייעלות של החברה שכללו סגירת אתרים מפסידים, קיצוץ של 10% בשכר המנכ"ל וההנהלה הבכירה, ויתור על משכורת 13 - כלומר, 8.3% בכפוף לתוצאות הכספיות, קיצוץ שכר הדרגתי החל ב–2.5% לבעלי שכר הגבוה מ-10,000 שקל, 5% לבעלי שכר של 10–25 אלף שקל לחודש וקיצוץ של 8% לבעלי שכר הגבוה מ-25 אלף שקל לחודש.

אמצעים אלה ננקטו לתקופה של שנתיים. בהנהלת החברה מעריכים כי לאחר תקופה זאת יחזור שווי המשקל בין ההיצע לביקוש העולמי בתחום ניירות הכתיבה וההדפסה כתוצאה מהפחתת ייצור על ידי חברות כמו IP האמריקאית והפסקת ייצור של יצרנים קטנים.

הירידה במחיר ש נייר A4

הנהלת החברה ביקשה מוועד העובדים המאורגנים בחדרה להסכים להפחתת שכר משמעותית ולביטול תוספת שכר שנתית של 4.5% (טייס אוטומטי), בנימוק שהחלופה היא פיטורי 275 מעובדי החברה בחדרה, מרביתם במגזר ניירות הכתיבה וההדפסה. הוועד דחה עד כה את הבקשה בנימוק שהדרישה מהעובדים לשאת בכשל הניהולי המתמשך אינה מקובלת עליו.

עם זאת, נראה כי לא רק שכר הבכירים הביא את נייר חדרה למצבה. מנתונים שהפיצה הנהלת החברה עולה כי ממוצע עלות השכר לחודש לעובדים בהסכם הקיבוצי הוא 24,714 שקל לחודש. ממוצע זה כולל נתוני שכר חריגים בכל קנה מידה, ובעיקר עבור תעשייה מסורתית שנמצאית תחת הלחץ של עודף כושר ייצור, ירידת מחירים וייסוף.

כך, למשל, עלות השכר של מנהלי משמרות נעה בין 18 אלף שקל לחודש ל–48,944 שקל לחודש. מלגזנים שחתומים על הסכם עבודה קיבוצי, הרוויחו שכר בעלות של 12 אלף שקל ועד ל–36,424 שקל לחודש. אחראי תחום מקבל בעבור עבודתו האחראית שכר בעלות של 12,643 שקל לחודש ועד ל–49,887 שקל לחודש.

עובדים מפגינים במפעל נייר חדרהצילום: רמי שלוש

דובר ועד עובדי נייר חדרה מסר בתגובה: "ההנהלה מציגה בשבועות האחרונים פעם אחר פעם מצגי שווא בהתייחס לתנאי ההעסקה של העובדים. לצערנו, כשניסינו לבקש ממנכ"ל החברה בשבוע שעבר את נתוני השכר המלאים והנכונים, נתקלנו בכתף קרה ובהתעלמות גורפת מצדו. חשוב לומר כי נתוני השכר שאותם מציגה ההנהלה, כוללים עבודה בשבתות ובחגים ובמשך מעל ל–15 שעות ביום בחלק מהמקרים, ולכן היא מגיעה לסכומים גבוהים ולא נכונים.

"זהו המקום להבהיר כי חלק גדול מעובדי המפעל מרוויחים משכורות נמוכות ביחס לשעות העבודה הארוכות ותנאי העבודה הקשים, ובמקרים רבים שכר הבסיס שאותו הם מרוויחים, עומד על המינימום הקבוע בחוק. אנו מציעים לבדוק את גובה המשכורות השמנות של חברי ההנהלה, שעמדו על מיליוני שקלים בשנים האחרונות , ולא את משכורותיהם של עובדים קשי יום שמקדישים את חייהם למפעל במטרה לפרנס את משפחותיהם בכבוד".

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"