בתוך שנתיים וחצי: המנהלים בקרן נוי משכו דמי ניהול 
ב–35 מיליון שקל

קרן התשתיות והאנרגיה בראשות פיני כהן ביצעה עד כה השקעות בסכום של כ-350 מיליון שקל שעדיין לא הניבו תשואות מרשימות למשקיעים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

קרן התשתיות והאנרגיה נוי היא קרן צעירה יחסית. הקרן שהוקמה במאי 2011, נמצאת בעיצומו של תהליך השקעות, וחובת ההוכחה עדיין מוטלת עליה. ואולם, מהדו"חות הכספיים של הקרן לסוף ספטמבר 2013 שהגיעו לידי TheMarker, עולה כי שותפיה ומנהליה משכו דמי ניהול נאים.

מתחילת 2012 ועד סוף ספטמבר 2013 הסתכמו דמי הניהול בכ-29 מיליון שקל - ב-2012 הסתכמו דמי ניהול ב-18 מיליון שקל ובינואר-ספטמבר 2013 הסתכמו דמי הניהול ב-11 מיליון שקל. אם מביאים בחשבון את שמונת חודשי הפעילות ב-2011 ואת שלושת החודשים האחרונים של 2013 מתקבל סכום מכובד של דמי ניהול - כ-35 מיליון שקל שהם כ-1.75% מהסכום שגייסה קרן נוי. עוד עולה מהדו"חות, שמסקר משרד רואי החשבון סומך חייקין KPMG, כי סך התחייבויות המשקיעים לקרן מגיע ל–850.5 מיליון שקל, ומתוכן בוצעו בפועל קריאות לכסף של כ-356.45 מיליון שקל – כ-42% מהיקף ההתחייבויות, בעוד נוי התחייבה להשקעות נוספות בסכום של כ-550 מיליון שקל.

נוי עוסקת בהשקעה במניות ובחוב של חברות ופרויקטים בישראל ובחו"ל העוסקים בתחומי התשתיות והאנרגיה. בראשות הקרן עומד פיני כהן, לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל להשקעות ומנהל הפעילות של קבוצת אלעד של יצחק תשובה באסיה וכיום שותף בחברת הנדל"ן אמריקה ישראל. את הקרן מנהלים רן שלח וגלעד בושביץ.

משקיעי העוגן בקרן הם פועלים שוקי הון, זרוע הבנקאות להשקעות של בנק הפועלים, וכלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר. עם המשקיעים הנוספים בקרן נמנים פסגות, מיטב דש, הפניקס, מנורה מבטחים, אלטשולר שחם, ילין לפידות, חברת הביטוח אליהו ואינפיניטי.

עד כה השקיעה נוי בתשעה פרויקטים. לפי הערכות שווי פנימיות של נוי, התאמות לדיווידנדים הצפויים ורווחי הון, כמו מכירת חוב מזנין בכביש 6 בכמה עשרות מיליוני שקלים, פרויקטים אלה ייצרו תשואה נומינלית שקלית שנתית ממוצעת של כ–15%. עם זאת, לפי הערכות המשקיעים שמחזיקים בקרן נוי, התשואה הכלכלית האמיתית בפועל נמוכה בהרבה.

הערכות שווי 
גמישות לכביש 6

אחת הדוגמאות שממחישה עד כמה הערכות שווי יכולות להיות גמישות, מופיעה בדו"חות של נוי לינואר-ספטמבר 2013. לפי הדו"חות, ביצעה הקרן שיערוך כלפי מעלה של כ–16 מיליון שקל בגין חלקה (5.66%) בשותפות מוגבלת נוי חוצה ישראל המחזיקה ב–49% מחברת דרך ארץ, זכיינית פרויקט חוצה ישראל (כביש 6). השקעה זו רשומה בספרי קרן נוי, נכון לסוף ספטמבר 2013, בכ–75.75 מיליון שקל - מה שגוזר לכביש 6 שווי תפעולי של כ–2.73 מיליארד שקל.

בביאורים לדו"חות הכספיים ציינה נוי: "הדו"חות הכספיים כוללים השקעות והלוואות המוערכות ב–322 מיליון שקל ליום 30 בספטמבר 2013, ששוויים הוערך על ידי השותף הכללי, בהעדר שווי שוק מצוטט. שווי זה יכול להיות שונה מהותית מהשווי שהוערך על ידי השותף הכללי, אילו היה קיים שווי שוק מצוטט להשקעות אלה, וההפרש יכול להיות מהותי לדו"חות הכספיים".

ואולם, נראה כי העסקה בין קונה למוכר מרצון שהושלמה ביולי 2013, ואשר בה מכרה שיכון ובינוי מקבוצת אריסון את יתרת אחזקותיה בכביש 6 (25.5%) לשותפות מוגבלת תש"י דרכים, בראשות הראל, לאומי פרטנרס ועמיתים, יכולה לשמש שווי שוק מצוטט מספיק מהימן גם עבור נוי. עסקת שיכון ובינוי היתה בהיקף של כ–680 מיליון שקל, אבל סכום זה כלל נטילת הלוואה משיכון ובינוי בסכום של כ–60 מיליון שקל שהיתה קיימת עוד מתקופת בעלי המניות המקוריים בכביש. ניכוי ההלוואה מהתמורה הכוללת בעסקת שיכון ובינוי, שהושלמה זה עתה, מגלם לכביש 6 שווי תפעולי של כ–2.45 מיליארד שקל. לפיכך, נראה כי נוי שיערכה את ההשקעה בכביש 6 בכ–250– 300 מיליון שקל יותר לעומת העסקה האחרונה שבוצעה. זאת בזמן שלנוי יש רק 25% בזכויות ההצבעה בכביש, כך שהיא לא נהנית מפרמיית שליטה.

בנוי מסבירים את הפערים בכך שנפתח פער חיובי בתשואה שמגלמת ההשקעה בכביש 6 מאז סוף 2012, בעת שסוכם על עסקת שיכון ובינוי, שהגיעה לכ–8% צמוד למדד, וכן בשל העובדה שהשותפים ביצעו קיבוע ריבית על החוב של כביש 6 - דבר שיתרום בעתיד לדיווידנדים. בענף התשתיות אומרים כי התשואה בכביש 6 לא השתנתה משמעותית מאז, אם בכלל, כשגם קיבוע ריבית הוא הגנה.

פיני כהןצילום: גיא רייביץ

בשלוש השנים האחרונות בוצעו כמה עסקות בכביש 6. בדצמבר 2010 מכרו אפריקה ישראל ואייקון הקנדית את זכויותיהם בכביש 6 בעסקת דיסטרס לקרן תשתיות ישראל ושיכון ובינוי לפי שווי של כ–1.8 מיליארד שקל. כחצי שנה לאחר מכן רכשה נוי חוצה ישראל מידי המדינה 49% מכביש 6 לפי שווי של כ–2.3 מיליארד שקל - הגבוה בכ–30% מהעסקה עם אפריקה.

השקעות נוספות של נוי כוללות את הפרויקט בשדה הסולארי קטורה סאן בדרום, פרויקט התחבורה הציבורית מטרונית חיפה, פרויקט משותף עם חברת האנרגיה הסולארית האיטלקית סונן ופרויקט עיר הבה"דים בנגב. כמו כן, רכשה נוי עם אנלייט פרויקט בתחום האנרגיה הפוטו־וולטאית מסאן פאור במושב מבטחים שבנגב תמורת כ–150 מיליון שקל. בפרויקט זה נוי התמודדה ישירות מול כלל ביטוח שהיא, כאמור, משקיע עוגן בקרן - דבר הנחשב נדיר בתעשיית הקרנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?