לקראת מהפך? |

בני לנדא מוביל מהלך השתלטות על דירקטוריון טבע

לנדא, שמכר את אינדיגו ל-hp ב-2002, פנה לקרנות אמריקאיות ולמשקיעים ישראליים במטרה לכנס את אסיפת בעלי המניות, לשנות את תקנון החברה ולהעלות להצבעה דירקטוריון חלופי - שהרכבו יהיה גלובלי יותר וחבריו יתמחו בתעשיית התרופות, בניגוד למצב כיום

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

בני לנדא, לשעבר היזם ובעל השליטה בחברת הדפוס הדיגיטלי אינדיגו, מנהל בימים אלה שיחות עם קרנות אמריקאיות ומשקיעים ישראליים במטרה לגבש קבוצה שתפעל להחלפת דירקטוריון טבע. לנדא (66), שמכר את השליטה באינדיגו לחברת hp תמורת 830 מיליון דולר ב–2002, מחזיק על פי הערכות במניות טבע בעשרות מיליוני דולרים. הוא מרכז את מאמציו בשכנוע משקיעים מוסדיים אמריקאיים, משום ש–14 הגדולים שבהם מחזיקים ב–33.72% ממניות טבע בשווי של 11 מיליארד דולר ועל כן ביכולתם להניע מהלך מסוג זה.

בעלי המניות הגדולים בטבע הם Capital Group, המחזיקה ב–7.48% ממניותיה של טבע בשווי של 2.5 מיליארד דולר; Wellington, המחזיקה ב–6.98% ממניותיה של טבע בשווי של 2.3 מיליארד דולר; ו–Vanguard, המחזיקה ב–3.5% ממניותיה של טבע בשווי של 1.2 מיליארד דולר. בעל המניות הפרטי הגדול ביותר הוא היו"ר פיל פרוסט, שמחזיק ב–1.5% ממניותיה של החברה אותן קיבל כחלק ממכירת חברת איווקס לטבע בינואר 2006.

לפי הערכות, לנדא מבקש לכנס את אסיפת בעלי מניותיה של טבע ולהעלות להצבעה את ההצעה לשנות את תקנון החברה כצעד מקדים לשינוי דירקטוריון החברה. לנדא זקוק לתמיכתם של בעלי 5% בלבד ממניות טבע כדי לכנס את אסיפת בעלי המניות. תקנונה של טבע שתוקן בפעם האחרונה בינואר 2002 כולל כיום "גלולות רעל" שונות המקשות על שינוי השליטה בה, כמו התקנה שקובעת כי רוב חברי מועצת המנהלים חייבים להיות ישראלים והמנכ"ל חייב להיות תושב ישראל. תקנון זה נכתב בתקופה שטבע היתה חברה ישראלית, אך בעקבות מסע הרכישות שלה 84% מעובדיה של החברה אינם ישראליים, 85% עד 90% מבעלי מניותיה של טבע אינם ישראליים ו–96% ממכירותיה מתבצעות מחוץ לישראל.

גורמים בשוק ההון האמריקאי מעריכים שהעובדה שהמנכ"ל אינו חלק מהדירקטוריון חושפת את הנהלת החברה להתערבות של הדירקטוריון בניהול השוטף ולא רק באסטרטגיה, והעובדה שתקנון החברה כופה זהות ישראלית של הדירקטוריון והמנכ"ל - מגבילים את יכולתה של החברה לגייס את מיטב המנהלים והדירקטורים.

בני לנדאצילום: קובי קלמנוביץ

ביקורת על פרוסט

בשוק ההון האמריקאי רווחת בשנים האחרונות ביקורת חריפה כנגד דירקטוריון טבע שנתפש בלתי מקצועי וכחותמת גומי של היו"ר פרוסט, שמצוי בניגודי עניינים עם פעילותה של החברה בהיותו יזם ובעל השליטה בחברת אופקו - המשקיעה בחברות פרמצבטיות ונסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 4.5 מיליארד דולר. דירקטוריון טבע אישר בארבע השנים האחרונות עסקות רכישה בשווי מצטבר של 22 מיליארד דולר, אך שוויה של החברה ירד ב–38%, כלומר ב–20 מיליארד דולר מאז השיא במארס 2010. זאת, בעוד מדד מניות התרופות האמריקאי עלה באותה תקופה ב–50%.

טבע היתה המניה הגרועה בסקטור התרופות בשנה האחרונה, עובדה שחיזקה את ההערכות שטבע הופכת ליעד לרכישה לחברות מתחרות או לקרנות השקעה פרטיות שינצלו את רמת הריבית הנמוכה כדי לבצע רכישה ממונפת תוך פירוק החברה למרכיביה ומכירת חלקים ממנה.

ביקורת על הדירקטוריון

ביקורת אחרת נוגעת להערכה שהדירקטוריון לא רק אינו מקצועי וגלובלי דיו כפי שראוי לחברה גלובלית כמו טבע, אלא גם מנופח וכולל מספר מוגזם של דירקטורים (16) הן במונחים מוחלטים והן יחסית למחזור המכירות שלה. משבר האמון ביחסים שבין טבע לשוק ההון האמריקאי התחדש בסוף אוקטובר 2013 על רקע פיטוריו החפוזים של המנכ"ל ד"ר ג'רמי לוין, שנחשב בעל ידע וניסיון בחברות שמפתחות תרופות מקוריות (אינובטיביות) ועל כן בעל סיכויים לטפל בבעיתה החמורה ביותר של טבע: תלותה הכמעט מוחלטת בקופקסון. הקופקסון, תרופה מקורית לטיפול בטרשת נפוצה, אחראית על 60%–70% מהרווח הנקי של טבע, שעלולה להתמודד כבר במאי 2014 עם תחרות גנרית שתשחוק את מחיר התרופה ואת הרווחים שהיא מניבה.

הסברי טבע ובעיקר היו"ר פרוסט לפיטוריו של לוין היו קלושים ולא מספקים, וחיזקו את ההערכות שההרכב הנוכחי של דירקטוריון טבע מונע לעתים משיקולים אישיים ושבעלי המניות של החברה עשויים להעדיף דירקטוריון שהרכבו גלובלי ומספר החברים שבו מצומצם יותר ובעלי רקע מובהק יותר בתעשייה הפרמצבטית מזה הנוכחי.

לנדא עוסק כיום ביזמות באמצעות חברת Landa Labs, העוסקת בדפוס בטכנולוגיה ננו־גרפית שהופכת את מכונות הדפוס ליעילות מהירות וירוקות יותר. לנדא הקים לאחר מימוש השקעתו באינדיגו את קרן ההון סיכון לנדא ונצ'רס, המשקיעה בחברות צעירות בתחומי האנרגיה ההדמיה והרפואה וכן בפעילות פילינטרופית שמקדמת חינוך להשכלה גבוהה בקרב אוכלוסיות חלשות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"