קבוצת ברונפמן-שראן החלה במכירת מניות דיסקונט

בעלי השליטה בבנק דיסקונט החלו להפיץ 7% ממניות הבנק מתוך כוונה לצאת בהדרגה מגרעין השליטה בבנק ■ פיזור גרעין השליטה בדיסקונט הוא איתות שלילי על מצבו של הבנק

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

קבוצת ברונפמן-שראן המחזיקה בגרעין השליטה (25%) בבנק דיסקונט, החלה במכירת אחזקותיה בגרעין השליטה, לקראת יציאתה הסופית מגרעין השליטה בבנק. בשעה זו מפיצה קבוצת השליטה 7% ממניות הבנק באמצעות סיטי בנק ישראל, כך שלאחר ההפצה תיוותר הקבוצה עם 18% ממניות הבנק. לפי הערכות, הפצת המניות נעשית בהנחה של 5%-7% על מחיר הנעילה של דיסקונט היום בבורסה, כלומר מדובר בעסקת הפצה בהיקף של חצי מיליארד שקל.

במסגרת הפצת המניות מתחייבים בעלי השליטה בבנק לא למכור מניות נוספות של דיסקונט לתקופה של 120 יום. עם זאת, מרגע שבעלי השליטה החלו במכירת מניות גרעין השליטה, חלה עליהם החובה להשלים את מכירת יתרת המניות שבידיהם בפרק זמן קצוב.

באפריל 2012 השלים המפקח על הבנקים דודו זקן את גיבוש התשתית הרגולטורית המגדירה את התנהלות בנק המצוי בהליך של פיזור השליטה. זקן אמר כי "ההנחה היא שמכירה מבוזרת מתבצעת על פני זמן ולא ביום אחד. בפרק הזמן הזה של המכירה צריך להבטיח שבעל השליטה לא ממשיך לשלוט בפועל בבנק. לכן בתקופת המעבר אסור יהיה לחלק דיווידנדים.

"החשש הוא שלבעל השליטה יש עדיין אינטרס הוני לא מבוטל והוא זה שנהנה מהדיווידנד. כמו כן, הדירקטורים בעלי זיקה לבעל השליטה יצטרכו להתפטר ובמקומם ימונו דירקטורים בהליך שנקבע לבנק ללא גרעין שליטה". לאחר מכן בכוונת בעלי השליטה להפיץ עוד 8% ממניות דיסקונט, כך שבידי כל אחת מהמשפחות תיוותר אחזקה של 5% ממניות הבנק והשליטה בבנק דיסקונט תבוזר, כלומר שבנק דיסקונט, בדומה לבנק לאומי, יהפוך לבנק שאין בו גרעין שליטה.

פיזור גרעין השליטה בדיסקונט הוא איתות שלילי על מצבו של הבנק, שכן לאחר תקופה ארוכה של מאמצים למציאת רוכש למניות, נאלצים בעלי השליטה לפזר את גרעין השליטה בשוק ההון, ולא רק מוותרים סופית על פרמית השליטה, אלא אף מוכרים את המניות במחיר הנמוך ממחיר השוק.

בעלי השליטה בדיסקונט רכשו את המניות מידי המדינה ב-2005 במסגרת הליך הפרטה. התקווה היתה כי בעלי שליטה יצליחו לשפר את הניהול של הבק ולהעלות אותו על פסי הרווחיות, אך בפועל, דיסקונט נותר הבנק בעל שיעורי הרווחיות הנמוכים במערכת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים