פרסום ראשון |

מוסדיים רכשו 10% מאחזקת חבס בקרן הריט NSI

המכירה נעשתה על רקע ירידה בשווי מניות NSI בבורסת אמסטרדם והפרת ההתניות הפיננסיות מול הבנקים המממנים ■ הגופים המוסדיים קיבלו דיסקאונט של 3% על המחיר בבורסת אמסטרדם

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

מפרקי חברת הנדל"ן המסובכת חבס, עו"ד גיל אורן ממשרד יגאל ארנון ושות' וגיא גיסין, מכרו בסוף השבוע כ-10% מאחזקתה של חבס בקרן הריט ההולנדית NSI לגופים מוסדיים ישראלים. המכירה, שנעשתה תמורת כ-5 מיליון יורו (25 מיליון שקל), בוצעה על רקע ירדה בשווי מניות NSI בבורסת אמסטרדם והפרת ההתניות הפיננסיות מול הבנקים הממנים. המכירה נעשתה לפי מחיר של 4.4 יורו למניה - דיסקאונט (הנחה) של 3% מהמחיר בבורסה.

יתרת ההלוואה של חבס כנגד ההשקעה ב-NSI עמדה טרם המימוש על כ-26 מיליון יורו. זאת, לאחר שחבס, ביחד עם השותפה לשעבר קבוצת מאיר, פרעו בשבוע שעבר כ-60% מההלוואה שניתנה להשקעה על ידי קונסורציום בנקאי בראשות הבנק ההולנדי ראבו-בנק. לאחר המימוש, יתרת ההלוואה כנד ההשקעה ב-NSI מסתכמת בכ-21.3 מיליון יורו.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מנכ"ל פוקס: "4 רשתות נוספות יפשטו רגל בתוך חודשיים"

החמצתם את רכבת הביטקוין? לא נורא, יש כבר מטבעות חדשים יותר

הרצל חבס באסיפת בעלי האג"ח

כחלק מההלוואה הבנקאית התחייבה חבס שהיחס בין החוב לבין שווי מניות NSI יישאר מתחת ל-50% (LTV). במהלך השבוע האחרון חלה ירידה משמעותית במחיר מניית NSI באמסטרדם, שהתווספה לירידת המניה בשל הנפקת זכויות שביצעה NSI לפני כשבועיים ובה גייסה הקרן כ-300 מיליון יורו.

על רקע הירידה במחיר מניית NSI, יחס ה-LTV הגיע בסוף השבוע לרמה של 55%. כדי לשמור על היחס הקבוע בהתניות הפיננסיות של ההלוואה מבלי להעמיד הון נוסף (2 מיליון יורו), נדרשו מפרקי חבס לממש חלק מהאחזקה. לאחר המכירה מחזיקה חבס, באמצעות החברה הבת חבאס סטאר, בכ-9.5 מיליון מניות NSI, המהוות כ-6.8% מהון המניות המונפק של NSI.

"בהיעדר מקורות מימון אלטרנטיביים, לא נותר למפרקים הזמניים אלא לפעול בהתאם לסמכות שהוענקה להם על ידי בית המשפט הנכבד בהחלטה ולמכור נתח מסוים מאחזקות חבס במניות NSIעל מנת לרפא את ההפרה שנוצרה מול הקונסורציום הבנקאי", הוסבר בבקשה לבית המשפט. יודגש, כי מפרקי חבס ממשיכים בניסיונות לאתר רוכש לכלל מניות NSI.

חבס נקלעה לחדלות פירעון בשל צניחה בשווייה של NSI, האחזקה העיקרית שלה, במהלך השנתיים האחרונות. החברה חייבת למחזיקי האג"ח כ-450 מיליון שקל. לאחר שנכשלו מגעים להסדר חוב עם קרן דואט העולמית, וקודם לכן נכשל מתווה ההסדר שסוכם עם חברת הנדל"ן אספן גרופ, פנו מפרקי החברה למימוש נכסיה.

ממשיכים למכור נכסים

במקביל לצמצום האחזקה ב-NSI, מפרקי חבס ממשיכים בניסיונות למכור נכסים נוספים, על מנת שבעלי האג"ח יזכו לנתח גדול ככל האפשר מהחוב. אתמול (א') הגיעו המפרקים להסכמות עם בנק הפועלים בדבר מימוש מגרש בקיסריה, בשטח של 29 דונם, המיועד למלונאות או דירות נופש. המגרש, שמוחזק על ידי חבס (63%), חברת קורונל (21%) ובעלי מניות מיעוט, מוערך לפי חוות שמאים בכ-50 מיליון שקל.

עו"ד גיל אורן

כנגד הנכס עומד חוב ("משכנתא") של כ-25 מיליון שקל. חבס לא עמדה בתשלום כנגד המשכנתא ועל כן בנק הפועלים פנה להוצאה אל הפועל. לפי הסכמות שגובשו עם הבנק וחברת קורונל, המגרש בקיסריה ימומש, כך שהחוב מול הבנק - לו משועבדות המניות על הנכס - ייפרע במלואו. יתרת התשלום מהמימוש תיכנס לקופת הפירוק, בהתאם לחלקה של חבס במגרש.

לפני כחודשיים הציעה חברה קבלנית מירושלים - ישראל לוי נדל"ן - לרכוש את הקרקע בקיסריה ומקרקעין נוסף בפינת הרחובות המלך כורש-יהודה הלוי בתל אביב תמורת כ-60 מיליון שקל. מדובר בהצעה ברוטו לפני תשלום החוב העומד כנגד שני הנכסים. החוב נאמד בכ-40 מיליון שקל, כך שבפועל מדובר בהצעה המגלמת הזרמה נטו של כ-20 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה