רמי שביט מודה בכישלון: המשביר משנה מיקוד - השבחה 
במקום התרחבות

כחלק מהמהלך הודיע אתמול שביט כי ימזג את מועדון 365 לתוך החברה האם המשביר אחזקות - ומניית החברה זינקה ב-5% ■ רמי שביט: "אנו משנים את הדגש; הראייה תהיה בראש ובראשונה להשבחת החברות הקיימות - ולא לרכישת פעילויות"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

שנים רבות התגאה רמי שביט, בעל השליטה בקבוצת המשביר לצרכן, באסטרטגיה העסקית שהתווה לעסקיו. שביט בחר להתמקד בהרחבת פעילותה של קבוצת המשביר, במטרה ליצור מועדון לקוחות שחולש על מגוון תחומים - בהם בתי כלבו, רשת פרפומריה, מזון ותיירות. בבסיס האסטרטגיה עמד הרעיון שההנחות והמבצעים לחברים יביאו אחריהם את הקונים ואת הכסף הגדול.

שביט אמנם הצליח לשלש את מספר חברי המועדון ל-600 אלף בתוך שלוש שנים, אך באותו הזמן קבוצת המשביר נכנסה למשבר לא פשוט. המשבר נבע מקשיים שאליהם נקלעה רשת אופיס דיפו (חברה בת של המשביר), וכן מירידה בביצועים של חברות בקבוצה שנהפכו למיושנות והתקשו להתמודד עם התחרות הגוברת, לצד השקעות שנויות במחלוקת.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אפל אישרה: נרכוש את פריימסנס הישראלית תמורת 350 מיליון דולר

ליהנות משני העולמות // גם להוריד את הילד בגן 
וגם לקרוע את הכביש

המשבר של המשביר הורגש היטב בניירות הערך של הקבוצה בבורסה. בין אמצע 2009 לאמצע 2013 נפלה מניית המשביר ב-67%. במקביל זינקו התשואות על איגרות החוב של הקבוצה לרמה דו־ספרתית, ונסחרו ב-32 אגורות בלבד לכל 100 אגורות ערך נקוב. מחיר זה שיקף את חשש השוק לחדלות פירעון של המשביר בתוך כמה שנים.

רמי שביט, הבעלים של המשביר לצרכן

הנפילה הדירה שינה גם מעיניהם של מחזיקי החוב של החברה הבת, מועדון 365, שמיהרו להתאגד ולהקים נציגות בעלי אג"ח כדי להגן על כספם - 70 מיליון שקל באותם הימים. המחזיקים חששו שהמצב הפיננסי המידרדר של החברה האם, יחד עם המשך ההשקעות ברשת הסופרמרקטים החדשה שהקים שביט (Cost 365), עלולים לרוקן את קופתה של החברה ולסכן את החזר החובות.

שביט, שהחליט להימנע מהסדר חוב, פנה לממש את אחת האחזקות של הקבוצה - חברת ההסעדה סיבוס. מכירת החברה, שייצרה לקבוצה תזרים מיידי של 67 מיליון שקל, יחד עם הסכמות חדשות, סייעו להרגיע את מחזיקי החוב. לאחר העסקה התשואות על האג"ח של המשביר אחזקות ירדו לכ-15%, ואילו האג"ח של החברה הבת ירדו מתחת לרף תשואה של 10%.

ירידת התשואות היתה סימן מעודד, אך לא הצליחה לפתור את הבעיות של קבוצת המשביר. לאחר אוגוסט - החודש שבו הושלמה עסקת סיבוס - שבו איגרות החוב של הקבוצה לרדת במסחר, והן נסחרות כיום בתשואה של 22% - רמה גבוהה המעידה על החשש הקיים בשוק בנוגע ליכולת החברה לפרוע את חובה. החשש המתמשך לגורל החוב תרם, כנראה, להחלטתו של שביט לגבש תוכנית אסטרטגית חדשה.

"אנו משנים את הדגש הניהולי, ומעתה הראייה תהיה בראש ובראשונה לטובת השבחת החברות הקיימות, הכנסת שותפים ובחינת מיזוגים ורכישות לכל חברה - ופחות לטובת רכישת פעילויות חדשות כפי שעשינו עד כה", הודיע אתמול שביט. בתגובה להודעה זינקה מניית המשביר ב-5%.

שביט הבין, אולי באיחור, שהמשך ההתרחבות על חשבון ההשקעה בעסקים הקיימים של המשביר יעמיק את המשבר בקבוצה - ולא יביא להשבת האמון מצד השוק. "מדובר בהחלטה יוצאת דופן, שכן שביט הוא זה שהוביל את האסטרטגיה הישנה והגן עליה. נדרש לא מעט אומץ כדי לשנות כיוון עסקי, ולא פחות מכך - ויתור על אגו", אמרו אתמול בשוק.

היישום הראשוני של האסטרטגיה החדשה החל כבר באוגוסט האחרון, אז חתמה המשביר על מכתב הבנות מחייב עם חברת נשון (Nashone) האמריקאית, שבשליטת סקוט וארי קורמן. נשון מתמחה בתחומי הנדל"ן והטקסטיל, ולה קשרים עסקיים ענפים בארה"ב. לפי ההסכם, נשון תשקיע כ-134 מיליון שקל בעסקי הקבוצה תמורת 29% ממניות החברה הבת - המשביר בתי כלבו.

על פי ההסכם, שהשלמתו כפופה עדיין לכמה תנאים, תזרים החברה האמריקאית 77 מיליון שקל להמשביר בתי כלבו, ו-57 מיליון שקל ישולמו למשביר אחזקות. במקביל פועלת קבוצת המשביר להגדלת חלקה בחברה הבת ניו־פארם ל-100%, באמצעות רכישת 32% ממניות ניו־פארם מידי כונס חברת ישאל. בכוונת הקבוצה להעביר את מלוא ההחזקה בניו פארם למשביר בתי כלבו - ולמזג ביניהן.

שני המהלכים, שכנראה נתפשו בעיני המשקיעים כחיוביים, עוררו את מניית המשביר מהתרדמה שאיפיינה אותה ב-2013 והקפיצו אותה ב-140% בתוך שלושה חודשים. כיום נסחרת המשביר, שסובלת מסחירות נמוכה, לפי שווי שוק של כ-300 מיליון שקל.

מוריד את האג"ח קומה

כחלק מהשינוי האסטרטגי הודיעה המשביר אתמול על מיזוג החברה הבת מועדון 365 לתוך החברה האם משביר אחזקות. בחברה הסבירו כי המיזוג - שייצא לפועל בסוף השנה - יביא לחיסכון בהוצאות המוערך ב-5 מיליון שקל בשנה, להגברת הסינרגיה בין חברות הקבוצה, להשטחת מבנה האחזקות בהתאם להמלצות ועדת הריכוזיות ולייעול הניהול השוטף שלה.

מניית המשביר בשנה האחרונה

למרות שלל ההסברים, נראה שהמניע העיקרי למיזוג הוא הרצון לחזק את האמון הפיננסי בקבוצה, כדי להפחית את התשואות על האג"ח של המשביר ולאפשר לה לצאת שוב לשוק ולגייס חוב בזול. בפועל, המיזוג יקרב בין המשביר לבין החברות הבנות ש"מייצרות את הכסף", ועשוי למנוע מאבק עתידי של בעלי החוב בחלוקות דיווידנד עמוקות.

כיום חייבת מועדון 365 למחזיקי האג"ח כ-38 מיליון שקל, בעוד שהחברה האם חייבת למחזיקי האג"ח כ-110 מיליון שקל. במסגרת המיזוג, שאינו טעון את אישור מחזיקי האג"ח, המשביר מתכוונת להציע למחזיקי האג"ח של מועדון 365 פיצוי: שעבוד חלקי או מלא על אחזקותיה בחברת התיירות קשרי תעופה (65%), אחת האחזקות המרכזיות של מועדון 365. המשביר מתכוונת לכנס לשם כך אסיפה של בעלי החוב, ונראה שהשעבוד האיכותי עשוי לסייע לה להימנע מהתנגדות אפשרית.

אתמול, לאחר ההודעה על תוכנית המיזוג, איגרות החוב של קבוצת המשביר נסחרו במגמות מנוגדות: איגרות החוב של המשביר אחזקות (החברה האם) זינקו ב-6%, בעוד שאיגרות החוב של החברה הבת (מועדון 365) נפלו בשיעור של 2.5%. התנועה המנוגדת שיקפה בעיקר את השיפור הצפוי במצבם של בעלי האג"ח של החברה האם, לצד החשש של מחזיקי האג"ח בחברה הבת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"