זו ציפור? זה ברווז? זה הסדר החוב בקונצרן אי.די.בי.

הסדר כזה עוד לא היה - לכן אורנשטיין צריך לתת הזדמנות לשיפור הצעות

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

זו ציפור? זה ברווז? זו חיה שלא ראיתם מימיכם? אם כך, זה כנראה הסדר החוב בקונצרן אי.די.בי. הוא לא נראה כמו משהו שראינו עד היום, לכן קשה להבין מה עבר על השופט איתן אורנשטיין, כשהחליט למנוע מקבוצותיהם של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה להניח בפני אסיפת הנושים הצעה מאוחדת, ולטענתם טובה יותר.

בעצם, אפשר להבין מה עבר על השופט. אלשטיין ובן משה לא בדיוק התנהלו באלגנטיות. הם החליטו לאחד כוחות באיחור ניכר; הם מבקשים ליצור התמחרות דה-פקטו בינם לבין קבוצת המשקיעים שגיבש נוחי דנקנר אחרי שהשופט שלל במפורש את האפשרות לקיים התמחרות; הם הניחו את ההצעה כמעין עובדה מוגמרת בפני בית המשפט; הם הפרו את כללי המשחק השוויוניים שביקש השופט אורנשטיין להתוות בסדרת ההחלטות שלו עד היום.

במונחים של משחק כדורגל, השוער של קבוצת אלשטיין-בן משה לקח את הכדור בידיים ורץ במהירות לכיוון השער של הקבוצה היריבה. רעיון מעניין, אבל ככה לא משחקים כדורגל. מצד שני, הסדר החוב באי.די.בי הוא לא משחק כדורגל. לא חשוב איזו קבוצה מנצחת, חשוב מה יקבלו הנושים. במקרה הזה, הנכונות של קבוצות אלשטיין ובן משה להתאחד יכולה להשיא את הערך שיקבלו הנושים בסוף המשחק הזה. זו אמורה להיות התוצאה שאליה שואף בית המשפט, והשופט יודע זאת היטב.

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

בהחלטה לדחות את ההצעה המאוחדת אורנשטיין מזכיר את לוח הזמנים הדחוק ואת העובדה שיידרשו דחיות נוספות. אז מה? הצעד האופטימלי מבחינתו של בית המשפט היה להורות לקבוצה המאוחדת שנולדה זה עתה להגיש בקשה מסודרת לבית המשפט, במקום ההודעה שהונחה על שולחנו כאילו אישורו מובן מאליו. כך היה מתקיים דיון מסודר על כדאיות הארכת התהליך. השופט יכול להטיל הוצאות משפט בגין הגשת הבקשה ברגע האחרון, והוא יכול לחייב את אלשטיין ובן משה להפקיד עוד מזומן שיחולט במקרה שהעיכוב יפגע במאמץ להציל את אי.די.בי.

למה ישר לדחות? למה השליליות הזו? תיק אי.די.בי נמצא אצל השופט אורנשטיין כבר יותר מחצי שנה. דחיות כבר ניתנו בו. אורנשטיין הספיק לצאת לחופש ולחזור, והעולם לא התמוטט. מה יקרה אם יעניק לצדדים עוד שבועיים-שלושה?

ועוד דבר: אורנשטיין דבק בעמדתו שהתמחרות לא תהיה כאן. הנימוק שלו: זהו הסדר מורכב. זה נכון, אבל כעת נותרו על המגרש שתי קבוצות. התמחרות ביניהן היא הדרך הטובה ביותר להשיא ערך לנושים. למען ההגינות ניתן להכריז שלא יוכנסו עוד גורמים חיצוניים לקבוצות המתמודדות. ההצעות הרי כבר גובשו ונותחו בידי מומחים. אורנשטיין יכול להורות למומחים מטעם בית המשפט לנהל התמחרות בין המתמודדים הקיימים במסגרת הפרמטרים של ההצעות הקיימות. למשל, ניתן לקבוע שכל קבוצה תוכל רק להעלות את הפרמטרים בהצעתה ולא להפחית פרמטרים אחרים. כך יהיה קל יותר להשוות את ההצעות המשופרות. התוצאה רק תיטיב את מצב הנושים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים