זו ציפור? זה ברווז? זה הסדר החוב בקונצרן אי.די.בי.

הסדר כזה עוד לא היה - לכן אורנשטיין צריך לתת הזדמנות לשיפור הצעות

עידו באום
עידו באום
עידו באום
עידו באום

זו ציפור? זה ברווז? זו חיה שלא ראיתם מימיכם? אם כך, זה כנראה הסדר החוב בקונצרן אי.די.בי. הוא לא נראה כמו משהו שראינו עד היום, לכן קשה להבין מה עבר על השופט איתן אורנשטיין, כשהחליט למנוע מקבוצותיהם של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה להניח בפני אסיפת הנושים הצעה מאוחדת, ולטענתם טובה יותר.

בעצם, אפשר להבין מה עבר על השופט. אלשטיין ובן משה לא בדיוק התנהלו באלגנטיות. הם החליטו לאחד כוחות באיחור ניכר; הם מבקשים ליצור התמחרות דה-פקטו בינם לבין קבוצת המשקיעים שגיבש נוחי דנקנר אחרי שהשופט שלל במפורש את האפשרות לקיים התמחרות; הם הניחו את ההצעה כמעין עובדה מוגמרת בפני בית המשפט; הם הפרו את כללי המשחק השוויוניים שביקש השופט אורנשטיין להתוות בסדרת ההחלטות שלו עד היום.

במונחים של משחק כדורגל, השוער של קבוצת אלשטיין-בן משה לקח את הכדור בידיים ורץ במהירות לכיוון השער של הקבוצה היריבה. רעיון מעניין, אבל ככה לא משחקים כדורגל. מצד שני, הסדר החוב באי.די.בי הוא לא משחק כדורגל. לא חשוב איזו קבוצה מנצחת, חשוב מה יקבלו הנושים. במקרה הזה, הנכונות של קבוצות אלשטיין ובן משה להתאחד יכולה להשיא את הערך שיקבלו הנושים בסוף המשחק הזה. זו אמורה להיות התוצאה שאליה שואף בית המשפט, והשופט יודע זאת היטב.

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

בהחלטה לדחות את ההצעה המאוחדת אורנשטיין מזכיר את לוח הזמנים הדחוק ואת העובדה שיידרשו דחיות נוספות. אז מה? הצעד האופטימלי מבחינתו של בית המשפט היה להורות לקבוצה המאוחדת שנולדה זה עתה להגיש בקשה מסודרת לבית המשפט, במקום ההודעה שהונחה על שולחנו כאילו אישורו מובן מאליו. כך היה מתקיים דיון מסודר על כדאיות הארכת התהליך. השופט יכול להטיל הוצאות משפט בגין הגשת הבקשה ברגע האחרון, והוא יכול לחייב את אלשטיין ובן משה להפקיד עוד מזומן שיחולט במקרה שהעיכוב יפגע במאמץ להציל את אי.די.בי.

למה ישר לדחות? למה השליליות הזו? תיק אי.די.בי נמצא אצל השופט אורנשטיין כבר יותר מחצי שנה. דחיות כבר ניתנו בו. אורנשטיין הספיק לצאת לחופש ולחזור, והעולם לא התמוטט. מה יקרה אם יעניק לצדדים עוד שבועיים-שלושה?

ועוד דבר: אורנשטיין דבק בעמדתו שהתמחרות לא תהיה כאן. הנימוק שלו: זהו הסדר מורכב. זה נכון, אבל כעת נותרו על המגרש שתי קבוצות. התמחרות ביניהן היא הדרך הטובה ביותר להשיא ערך לנושים. למען ההגינות ניתן להכריז שלא יוכנסו עוד גורמים חיצוניים לקבוצות המתמודדות. ההצעות הרי כבר גובשו ונותחו בידי מומחים. אורנשטיין יכול להורות למומחים מטעם בית המשפט לנהל התמחרות בין המתמודדים הקיימים במסגרת הפרמטרים של ההצעות הקיימות. למשל, ניתן לקבוע שכל קבוצה תוכל רק להעלות את הפרמטרים בהצעתה ולא להפחית פרמטרים אחרים. כך יהיה קל יותר להשוות את ההצעות המשופרות. התוצאה רק תיטיב את מצב הנושים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"