פרוסת העוגה שנותרה לא משכה הרבה זבובים

הנושים של אי.די.בי יצטרכו לבחור את ההצעה הכי פחות גרועה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

שלוש ההצעות להזרמת ההון לאי.די.בי אינן טובות. נצטרך לבחור את זו שפחות גרועה” - כך אמר אתמול אחד הנושים הגדולים של קבוצת אי.די.בי. נושה זה אינו היחיד שחושב כך.

בשוק ההון הישראלי בחנו בימים האחרונים את ההצעות השונות להזרמות הון לאי.די.בי, אבל לא מיהרו לפתוח בקבוקי שמפניה בגלל זהות המתמודדים על אי.די.בי שנראית אנונימית ומאכזבת למדי. אלה לא בדיוק המשקיעים האיכותיים שעליהם דיבר לפני כשנה שוני אלבק, המשנה למנכ”ל אי.די.בי פיתוח, שניסה להרגיע בדברי נועם את בעלי האג”ח המודאגים.

רשימת מגישי ההצעות כוללת את איש העסקים האוקראיני אלכס גרנובסקי שחבר לנוחי דנקנר, בעל השליטה הנוכחי באי.די.בי - שלא בדיוק פתח את הדלת למתמודדים נוספים. השניים הנוספים הם המשקיע הארגנטינאי ושותפו של דנקנר לשעבר, אדוארדו אלשטיין, ואיש העסקים הישראלי ממודיעין בעל עסקי תקשורת בגרמניה, מוטי בן משה.

בן משה ויוסי שניאורסון ‏(המייצג את קבוצת דנקנר־גרנובסקי‏) התראיינו השבוע בעיתונות וניסו להסביר מדוע הצעתם עדיפה על פני הצעות אחרות. גרנובסקי ודנקנר אינם מסכימים להתראיין. שלשום שיגר גרנובסקי באמצעות דוברו, רני רהב, הזמנה למערכות העיתונים הכלכליים להתלוות אליו לנסיעת בזק של 24 שעות לאודסה שבאוקראינה במטוסו הפרטי. המטרה, כך נראה, לאפשר לעיתונאים הישראלים להתרשם מעסקיו, יכולתו הכלכלית וכנות כוונותיו.

גרנובסקי ודנקנר העמידו הצעה כספית שנראית גבוהה, אבל מבט נוסף מגלה בעיקר אופציה להשקעה מצידם ולא התחייבות מלאה. בהסדר שהשניים מציעים - שהוא מורכב וקשה להבנה - נקבע כי אם לא יושקעו הכספים במסגרת ההסדר, לא יהיו זכויות תביעה או זכות לדרוש מהקבוצה להשקיע את הכספים. הפיצוי היחיד לנושים יהיה קבלת מניות נוספות באי.די.בי פיתוח כנגד הסכומים שלא הושקעו. הצעה זו קצת מוזרה, מאחר שבפועל מניות אי.די.בי פיתוח כבר שייכות כיום לנושי אי.די.בי אחזקות.

גם השותפים החדשים של גרנובסקי ודנקנר - קבוצת נץ ומשפחת נוימן - אינם מוכרים בשוק ההון הישראלי. קשה לדעת עד כמה עמוקים כיסיהם, ובינתיים הם לא הוכיחו יכולת כלכלית להשלים את חלקם בהסדר. נץ ונוימן אמנם מתכננים להשקיע סכומים של עד כ–180 מיליון שקל. ואולם אם השניים לא יצליחו לגייס את הכסף, אמבלייז, הנמצאת בשליטת גרנובסקי, תשקיע במקומם - אם יהיה לה מספיק כסף אחרי שכבר תשקיע את 500 מיליון השקלים שבקופתה.

לכל ההצעות שניתנו יש שתי גירסאות - עם ובלי מכירת כלל ביטוח. הבעיה היא שהעסקה הזאת - אם תיסגר - תתרחש רק ביוני 2014. על כל פנים, ימיו של דנקנר כבעל שליטה באי.די.בי תמו. בהסדר שמציעים דנקנר וגרנובסקי הוקנו לדנקנר זכויות וטו של בעל מניות מיעוט על פירוק, כניסת בעל שליטה חדש ושינוי תקנון באופן שפוגע בזכויות המיעוט, ויש לו זכות למנות שני דירקטורים בלבד מתוך תשעה באי.די.בי פיתוח. נוסף על כך, דנקנר לא יוכל להחליט מי יהיה מנכ”ל החברה. כזכור, הסכם קודם בין דנקנר לאלשטיין עלה על שרטון, בעיקר משום שדנקנר סירב להוציא מידיו את השליטה.

כך שכל שנותר לו זה לנסות לקבל פירורים מאי.די.בי, ועם הפירורים האלה לנסות ולשכנע את מנכ”לי הבנקים, רקפת רוסק־עמינח, ציון קינן ואחרים, לפרוס לכמה שיותר שנים את חובותיו האישים בגנדן ובטומהוק הנאמדים במיליארד שקל. בינתיים, אביו, יצחק דנקנר, שכבר חצה את גיל ה–80, עשוי לסכן עד כ–148 מיליון שקל נוספים ולהשקיע אותם באי.די.בי אחזקות.

וכאן המקום לזכור את הפרט החשוב ביותר - שעון החול והמזומן של אי.די.בי פיתוח אוזל והולך. אף כי השווי הנכסי הנקי של החברה עלה לכמיליארד שקל, לחברה יש מצוקת נזילות - עליה לשלם חוב, וקופתה התרוקנה ממזומנים. לחברה יש חוב של יותר מ–5 מיליארד שקל, וללא הזרמת הון משמעותית היא עלולה להיקלע לחדלות פירעון בתחילת 2014.

נציגות האג”ח של אי.די.בי פיתוח, בראשות בית ההשקעות פסגות ‏(שהחל להתניע הסדר חוב כפוי באי.די.בי פיתוח באפריל‏), ממשיכה להתעקש על הזרמת הון משמעותית לאי.די.בי פיתוח. כיום, לאחר התשלומים שאישר בית המשפט לנושים, נותרו בקופת החברה פחות מ–200 מיליון שקל. מחזיקי האג”ח של אי.די.בי פיתוח ואי.די.בי אחזקות תולים תקוות במיזוג של כור ודסק”ש, שבו תמכור אי.די.בי פיתוח את יתרת אחזקתה בכור ‏(כ–13.3%‏) תמורת כ–450 מיליון שקל; סכום זה ייתן לאי.די.בי פיתוח עוד כמה חודשים של מרווח נשימה.

ואולם, אם המיזוג לא ייצא לפועל עד סוף שנה זו, ואם מכירת השליטה בכלל ביטוח תתעכב גם היא, אי.די.בי פיתוח תיקלע למצב של חדלות פירעון ברבעון ראשון של 2014. לוח הזמנים הצפוף ותעוקת המזומנים של אי.די.בי פיתוח מאיצים את הצורך בקבלת החלטות מצד בית המשפט ומצד הנושים. כרגע נראה כי הזמן פועל לרעת כולם - למעט בעל השליטה הנוכחי באי.די.בי שמצליח להחזיק במושכות השליטה בחברה, אף על פי שזו כבר הגיעה לחדלות פירעון מעשית לפני 14 חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"