מוטי בן משה: "הצעת דנקנר -תעתוע; הגיע הזמן שהפארסה תסתיים"

מוטי בן משה שמציע עד 820 מיליון שקל עבור אי.די.בי: "אין להסתכל על השווי שנותנים לכלל ביטוח אלא על המניות שנשארות בידי ציבור הנושים יום לאחר ההסדר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

“אני חייב להוריד בפני נוחי דנקנר את הכובע על ההצעה היצירתית שנתן”, אומר מוטי בן משה בשיחה עם TheMarker. “הוא ייצר מסכי תעתועים, אך אם מהוונים את ההצעה שלו להיום רואים שההצעה שלנו גבוהה יותר בכ–100 מיליון שקל. בסופו של יום אולי דנקנר מציע להזרים יותר כסף, אבל הוא מעמיס עוד חוב על חשבון הנושים - והגיע הזמן שהפארסה הזאת תסתיים”.

לדברי בן משה, ההצעה שלו היא היחידה שבאופן ודאי תייצב את אי.די.בי פיתוח. “אין להסתכל על השווי שנותנים לכלל ביטוח אלא על המניות שנשארות בידי ציבור הנושים יום לאחר ההסדר. תהליך הרישום בבורסה יקנה לחברה את אותו שווי, בהנחה שלא ייתנו פרמיית ניהול שלילית לדנקנר או לנו ולאלשטיין בשל חוסר ההיכרות. מבחינת המשקיעים, חשוב להם להסתכל עם כמה מזומנים החברה נותרת לאחר העסקה.

“המשקיף רצה שהכסף יוכנס באופן מיידי לפיתוח, כך שלא יופרו התנאים בחוזים מול הבנקים. אם עסקת כור-דסק"ש (דיסקונט השקעות) לא תצא לפועל, כבר במאי יהיו הפרות - ואני סומך על ג’רמי בלנק ושאר נושי פיתוח שיעשו בלאגן. לכן הסכמנו להזרים 780 מיליון שקל ו-500 מיליון שקל באופן מיידי”.

בן משה מלין על תוכניתו של דנקנר למכור מניות של כור בדיסקאונט: “אין סיבה להפסיד 50 מיליון שקל. אמנם המכירה אינה יוצאת מכיסם של הנושים, אך היא מיותרת שכן היא מתבצעת בשל לחץ של בעל השליטה”.

מוטי בן משה

בן משה אינו מאמין כי דנקנר יצליח לגייס את כל הכסף שהבטיח: “קבוצת אלון אמורה לשעבד נכסים ולקחת הלוואות. לנץ יש רק 20 מיליון שקל בקופה. אמבלייז לא תוכל להביא יותר מ–450 מיליון שקל. אנחנו יודעים איך נגמרות ההצעות הללו, עם אופציית put ו–call”.

ההצעה הוודאית ביותר

ההצעה של קבוצת ההשקעות אקסטרה הולדינג, בהובלת מוטי בן משה, מתייחסת לשתי חלופות הנוגעות למכירת כלל. ההצעה של אקסטרה נוקבת בסכומים נמוכים מאלו שכלולים בהצעה של קבוצת דנקנר, אך יש בה הרבה יותר ודאות והיא משאירה יותר מניות של אי.די.בי פיתוח בידי נושי אחזקות. התמורה הכספית בה מבוססת ברובה על מזומן, ופחות תלויה בהתממשות של תרחישים שונים.

לפי החלופה הראשונה, אם כלל ביטוח תימכר, תזרים אקסטרה 250 מיליון שקל לתוך אי.די.בי פיתוח תמורת 20.83% ממניות פיתוח. במקביל לכך היא תרכוש 42% ממניות פיתוח מידי נושי אחזקות תמורת 550 מיליון שקל. כך, תמורת השקעה של כ–800 מיליון שקל, תחזיק אקסטרה 62% מאי.די.בי פיתוח. בשאר המניות יחזיקו נושי אחזקות.
חלופה שנייה הינה בתרחיש שבו כלל ביטוח נמכרת. במקרה כזה יועבר תשלום במזומן של 820 מיליון שקל תמורת רכישת מלוא המניות של אי.די.בי פיתוח. נושי אחזקות יקבלו אפוא את הסכום הזה ‏(820 מיליון שקל‏) ואת המזומן שבקופת אחזקות - כ–150 מיליון שקל. בתמורה לכך יימחק החוב של אחזקות כולו ‏(2.15 מיליארד שקל‏).

תחת חלופה זו ‏(וגם אחרות‏), הנושים ימשיכו להחזיק בזכויות התביעה כנגד דנקנר ונושאי המשרה הקודמים של אי.די.בי. אם עסקת כלל ביטוח לא תצא לפועל תזרים אקסטרה 780 מיליון שקל לפיתוח תמורת הקצאה של 48% ממניות החברה, והיתר ייוותר בידי נושי אחזקות, שיקבלו את כל המזומן שבקופה ואת כל זכויות התביעה. בתרחיש שכזה יונפקו לנושים 5% מאי.די.בי פיתוח ללא תמורה אם מכירת כלל ביטוח בכל זאת תצא לפועל בתוך שנה. אם נושי אי.די.בי פיתוח יאיימו לקחת את השליטה בחברה, אקסטרה מבטיחה כי תזרים את הכסף לקופת פיתוח עוד לפני סגירת העסקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?