המרוץ לאי.די.בי: בוש פרש, אלשטיין העלה המחיר ודנקנר צירף את משפחת נוימן והציע 900 מיליון שקל

(עדכון) נציגי הקבוצות השונות הגישו היום לביהמ"ש את הצעותיהן לרכישת הקונצרן ■ אלשטיין הוסיף 100 מיליון שקל אך התנה זאת במכירת כלל ביטוח ■ ניל בוש פרש מהמרוץ ■ מוטי בן מנשה וקבוצת אקסטרה הולדינג מוכנים לשלם 820 מיליון שקל עבור החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המירוץ לרכישת אי.די.בי נמשך: בהתאם להחלטת השופט אורנשטיין, הוגשו היום לבית המשפט שלוש הצעות לרכישת אי.די.בי. ההצעות יועברו לבחינת המומחה מטעם בית המשפט, אייל גבאי, שיבדוק את ההצעות עד 12 בנובמבר ולאחר מכן יעביר אותן להחלטת האסיפות שיתקיימו ב-24 בנובמבר.

אי.די.בי, ביחד עם קבוצת המשקיעים של גרנובסקי (אמבלייז)-דנקנר-נץ-נוימן, הגישו היום לבית המשפט הצעה לרכישת אי.די.בי פיתוח תמורת 900 מיליון שקל. על פי הודעת החברה, למשקיעים הוצגו שתי חלופות: אם העסקה למכירת כלל ביטוח לא תצא לפועל, דנקנר ירכוש את גרעין השליטה בחברה, מחזיקי איגרות החוב יקבלו 250 מיליון שקל ויוותרו על 47% ממניות חברת כלל פיתוח כאשר החברה תתחייב להצעת רכש של 270 מיליון שקל בשתי פעימות למניות הנותרות. אם כלל ביטוח תימכר, תרכוש אי.די.בי 100% ממניות פיתוח ב-350 מיליון שקל ו-550 מיליון שקל ישולמו בשלושה תשלומים שנתיים שיישאו ריבית של 7%.

אם מכירת כלל ביטוח לסינים תצא לפועל ודנקנר ירכוש את גרעין השליטה, יקבלו מחזיקי איגרות החוב 750 מיליון שקל במזומן לפי שווי חברה של 1.09 מיליארד שקל וישארו עם 47% ממניות החברה. אם יעדיפו למכור לדנקנר את כל המניות, הם יקבלו 900 מיליון שקל - 750 מיליון שקל במזומן ו-150 מיליון שקל בתשלום אחד לאחר סיכום עסקת המכירה. בכלל החלופות יוותרו מניות אי.די.בי פיתוח כערבות לחוב עם מנגנון קנס מוגדל על אי עמידה בהסדר.

איש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין החליט בצהריים (א') להוסיף 100 מיליון שקל להצעתו הקודמת לרכישת קונצרן אי.די.בי, אולם התנה את התוספת בחתימה על עסקת המכירה של כלל ביטוח.

נוחי דנקנר, הבוקר בבית המשפט

בהצעה הראשונה של אלשטיין, שנחתמה מול נאמני איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות הוסכם כי הוא ישקיע ישירות באי.די.בי אחזקות ופיתוח סכום של 770 מיליון שקל. מתוך סכום זה 700 מיליון שקל יוזרמו לאי.די.בי פיתוח בתמורה להקצאה של 46% מהמניות. בעלי איגרות החוב של הקונצרן יהיו זכאים ל-70 מיליון שקל ויישארו עם 50.5% ממניות אי.די.בי פיתוח. את ההצעה גיבה אלשטיין בהפקדה של 264 מיליון שקל בחשבון נאמנות בבנק לאומי.

כעת מסביר אלשטיין כי ההסדר ובו יוסדרו חובות של 2.15 מיליארד שקל למחזיקי איגרות החוב יבוצע כך שכל מניות אי.די.בי פיתוח יחולקו לנושיה הפיננסים בתמורה להמרת החוב. אלשטיין יזרים לאי.די.בי פיתוח באופן מיידי 550 מיליון שקל כנגד הקצאה של 36.45% מהמניות. במועד השלמת ההסדר ירכוש אלשטיין מניות נוספות של אי.די.בי פיתוח אשר לאחר ההקצאה יהוו 8.7% מהונה המונפק של אי.די.בי פיתוח. הדבר יקרה בתמורה להזרמה של 155 מיליון שקל נוספים.

לאחר הפעולות הללו, יוחזקו בידיו כ-45.14% מההון של אי.די.בי פיתוח. אלשטיין ציין כי במועד השלמת ההסדר, הוא יפקיד בנאמנות סכום של 100 מיליון שקל שיועבר לאי.די.בי פיתוח או לזכאי ההסדר בתנאי שתושלם מכירת 30% ממניות חברת הביטוח כלל. אם העסקה תושלם עד 15 באוקטובר 2014, תשולם התמורה הנוספת לנושים. אם העסקה לא תושלם, הסכום יועבר לאי.די.בי פיתוח בתמורה למניות נוספות.

שוויה של אי.די.בי פיתוח לפני הכסף הנגזר משיפור התנאים עומד, לטענת אלשטיין, על 1.233 מיליארד שקל. עם השלמת העסקה במועדה, שווי החברה יהיה 1.133 מיליארד שקל.

הצעה נוספת שהוגשה היום לבית המשפט היא של מוטי בן מנשה וחברת אקסטרה הולדינג הגרמנית, שהציעו לרכוש את כל אי.די.בי בתמורה ל-820 מיליון שקל במזומן. בן מנשה מוכן גם לרכוש פחות מניות של החברה. כך למשל הציעה לרכוש 21% מהמניות תמורת הזרמה של 250 מיליון שקל ו-41.5% תמורת 550 מיליון שקל.

בתוך כך, קבוצתו של ניל בוש הודיעה היום על פרישה מהמרוץ לרכישת אי.די.בי. "בשבועות האחרונים ביצעה הקבוצה תהליך אינטנסיבי של בדיקת נאותות לאי.די.בי אחזקות והחליטה שלא לגשת למכרז", נכתב בהודעה שפירסמה הקבוצה. "הקבוצה, שכבר העבירה את הסכום הנדרש של 20 מיליון דולר לחשבון הנאמנות, השלימה במהלך סוף השבוע את הבדיקות המקצועיות שביצעה והגיעה למסקנה שההשקעה איננה אטרקטיבית מספיק מבחינתה".

אדוארדו אלשטיין

"הנימוקים המרכזיים להחלטה הם מבנה האחזקות של אי.די.בי, המינוף של הקבוצה, החשש מפני תביעות משפטיות שלהן עשויה להיות חשופה הקבוצה וחוסר הוודאות המסחרי והמשפטי בשל תקופת הביניים הארוכה הצפויה עד להשלמת ההסדר".

בקבוצה הוסיפו כי "למרות שבקבוצת אי.די.בי חברות מצוינות ואטרקטיביות, רכישת הקבוצה כולה במסגרת ההסדר איננה מהווה התחלה טובה ויציבה מספיק לכניסה להשקעות בישראל, אך היא תמשיך לעקוב גם אחר קבוצת אי.די.בי".

איש העסקים ניל בוש, אחיו של נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש, ומי שעומד בראש הקבוצה, הוסיף כי "ישראל מרתקת אותנו מבחינה כלכלית. יש כאן הזדמנויות יוצאות דופן המתבססות על כישרון ויזמות שלא ראיתי במקומות רבים בעולם. אני חושב שלקבוצה שלנו, הכוללת אנשי עסקים מובילים מארה"ב ואסיה, יש הרבה מה לתרום לכלכלה הישראלית, ואני מצפה שכך נעשה בעתיד.

"במהלך השבועות האחרונים פגשנו עשרות אנשי ונשות עסקים מובילים, יזמים ואף את ראש הממשלה נתניהו והנשיא פרס, והתרשמנו שישראל היא מקום עם פוטנציאל עסקי רלוונטי מאד לסוג העסקות שאנחנו מתעניינים בהן. במקביל לכך בנינו גם צוות מעולה אשר ימשיך לבחון עבורנו הזדמנויות לבצע השקעות איכותיות בישראל. לצערי, למרות המשאבים הרבים שהשקענו בתהליך, קיבלנו את ההחלטה שלא להתמודד על אי.די.בי אחזקות".

לדבריו, "בישראל יש כל כך הרבה חברות מצוינות, ואנחנו נחפש התחלה נקייה המתבססת רק על ביצועים עסקיים, ללא ה'מטען העודף' הקיים באי.די.בי. אני בטוח שהקשר המיוחד שנוצר לי עם ישראל ועם הישראלים יבוא לכדי מימוש בעתיד ואנחנו מתכוונים להשקיע את המשאבים הנדרשים לשם כך".

משפחת נוימן, בעלי קבוצת אלון, מצטרפת לנוחי דנקנר

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי אחזקות, הביא ברגע האחרון שחקני חיזוק נוספים שיעזרו לו, לשיטתו, להציע את הסדר החוב הכי טוב עבור הנושים. האחים צחי וחן נוימן, המנהלים את עסקי קבוצת אלון, חתמו הבוקר על הסכם ההשקעה לקראת הגשת הצעות ההסדר באי.די.בי לביהמ"ש.

אייל גבאי

קבוצת אלון עוסקת בתחום הרכב ומשקיעה בנדל"ן, בחברות סטארט אפ ובמיזמים בארץ ובחו"ל. הקבוצה, אשר נוסדה על ידי יוסי נוימן לפני יותר מ-30 שנה והחלה את דרכה כמוסך קטן בגדרה, פרוסה כיום מאילת ועד קרית שמונה ב-16 מוסכים ומרכזי שירות לרכב ומעסיקה למעלה מ-900 עובדים.

בנוסף לרשת המוסכים הארצית, הקבוצה עוסקת ביבוא רכבים ומחזיקה במספר זיכיונות לייבוא מאירופה, טורקיה וסין של רכבים פרטיים, רכבים מסחריים, משאיות, אוטובוסים, ציוד מכאני הנדסי, מיקסרים ומשאבות בטון.

הקבוצה מורכבת משורה של חברות פרטיות והיא מנוהלת על ידי בני משפחת נוימן - יוסי נוימן (61), בעלים ונשיא החברה; בניו עו"ד צחי נוימן (35) מנכ"ל קבוצת אלון; וחן נוימן (30) מנכ"ל תחום הרכב בקבוצה; והבנות איריס נוימן-נמר המכהנת כסמנכ"ל הכספים של הקבוצה; וגלית נוימן-בנדיקט היועצת המשפטית ועורכת הדין של קבוצת אלון האחראית על כל העסקות.

צחי נוימן מסר כי "כחלק מאסטרטגיית ההתרחבות של קבוצת אלון, ופריצתה לתחומים חדשים, החלטנו להשקיע בקבוצת אי.די.בי, וזאת מתוך ראיית הפוטנציאל המשמעותי הגלום בעסקה ומתוך אמונה ביכולתנו להביא למיצוי הפוטנציאל העצום הטמון בקבוצת אי די בי ובנכסיה, ביחד עם השותפים האחרים בקבוצת המשקיעים".

אחיו חן נוימן מסר כי "אנו מאמינים, שיחד עם הצוות המצוין של קבוצת אי די בי, נוכל לתרום מהניסיון העסקי המגוון שצברנו בחברות הפרטיות שלנו ובטוחים, כי האסטרטגיה והתוכנית העסקית החדשה שגובשו על ידי קבוצת המשקיעים שלנו, יובילו את אי די בי תוך זמן קצר לחזור ולהיות החברה העסקית החזקה במשק".

עורכי הדין שייצגו את משפחת נוימן בעסקת אי.די. בי הם היועצת המשפטית של קבוצת אלון גלית נוימן-בנדיקט ועו"ד ישראל שלו. רואה החשבון של הקבוצה הוא משה שוורץ ממשרד דלויט, ברייטמן, אלמגור זוהר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008