אנליסטים: "פרוסט ימנה את ויגודמן למנכ”ל טבע כדי שיכין אותה למכירה"

"יש חשש שהחברה תיכנס לסחרור. לחץ בחברה עלול להביא עמו רכישות ומיזוגים גדולים, שלא נראו בחברה בעת האחרונה", אומר יניב פגוט מקבוצת איילון ■ "אם ימונה מנכ"ל בדמותו של פרוסט, טבע לא תהסס להעביר פעילות מישראל ולפטר עובדים", מזהיר ארז צדוק מקרנות אביב ■ "הבחירה באייל דשא היא בחירה מעולה ואפשרות לדרך חדשה בטבע", טוען אלדד תמיר מתמיר פישמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טבע הולכת לקראת סגירה; היו”ר, פיליפ פרוסט, ימנה את ארז ויגודמן כדי שזה יפרק אותה לחלקים קטנים יותר ויאפשר למכור אותה, כפי שעשה במכתשים אגן” - כך אומר אורי הרשקוביץ’, שותף מנהל בקרן ספרה גלובל הלת’קר.

לדבריו, “מי שעוקב אחרי הקריירה של פרוסט יודע שהוא יזם ומנהל ריכוזי, שהקים שתי חברות מוצלחות מאוד - איווקס ואופקו - שהתבססו על אופורטוניזם בתחום התרופות. מרגע שהגיע לטבע, הוא רצה שזה מה שיקרה בה. זאת הסיבה לכך שמקוב הוזז מתפקידו, וכך קרה גם לג’רמי לוין, שהוא אדם עם נקודות זכות רבות בפארמה. כשהוא הבין שפרוסט לא יניח לו לנהל את החברה על פי הבנתו, הוא עשה מה שכל אדם סביר היה עושה במקומו - הלך הביתה”, אומר הרשקוביץ’.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בנט בתגובה לתמונה של לפיד נואם על שרפרף: "אל תרדו נמוך - אביא לכם דרגש"

פסיקה באוסטרליה: אשה שנפצעה בעת קיום יחסי מין בנסיעת עבודה - לא זכאית לפיצויים

עובדי טבע טק השובתים מול שערי המפעל

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר אתמול כי “במבחן הביצוע של מניית טבע והערך שנוצר למחזיקי המניה, הקדנציה הקצרה של לוין היא כישלון מהדהד, מאחר שהמניה איבדה כ-10% מערכה מאמצע 2012, עת מונה לתפקיד, ועד היום. ב-2012 ירדה המניה ב-7%, ואילו מתחילת 2013 היא עלתה ב-6% בלבד, בעוד מדד חברות הבריאות בארה”ב עלה מתחילת השנה בכ-35%”.

פגוט הוסיף כי “לאחר שהחזון שהוצג על ידי המנכ”ל הקודם של טבע, שלמה ינאי, התפוגג, ולוין, שהחליף אותו לפני כשנה וחצי, שינה כיוון אסטרטגי, יש חשש שהחברה תיכנס לסחרור בשוק תחרותי מאוד, שבו חוסר מיקוד אסטרטגי הוא חיסרון משמעותי מאוד. לחץ בחברה עלול להביא עמו רכישות ומיזוגים גדולים, שלא נראו בחברה בעת האחרונה”.

עוד ציין פגוט כי “יש חשש לכיסאות מוסיקליים פרסונליים בהנהלת טבע, מה שיפגע בתפקודה של החברה בטווח הקצר. לוין הוביל בשנים האחרונות מהפכה פרסונלית בשדרה הניהולית בטבע, ומנכ”ל חדש עלול לזעזע את הנהלת החברה שוב בהיבט זה. מעניין יהיה לבחון אם טבע תחזור לאופציית המנכ”ל הישראלי או שתתור אחר מנכ”ל זר נוסף מתוך תקווה שהפעם זה יצליח”.

“זו לא ממש הפתעה. לקחו מנכ”ל לא ישראלי, שנכנס לחברה עם בעיות תפעוליות ואסטרטגיות קשות. הנתק שנוצר מול המשקיעים והתקשורת יצר חוסר אמון. השילוב של מנכ”ל זר עם חברה בינלאומית אך ישראלית מבחינת ההווי שלה, והיעדר אסטרטגיה, מנהיגות ודרך, הוא שילוב בעייתי מאוד. אני מאמין שאייל דשא הוא בחירה מעולה ואפשרות לדרך חדשה”, אמר אלדד תמיר, מנכ”ל תמיר פישמן, בעקבות פיטורי לוין והצניחה החדה במחיר המניה אתמול.

ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב, אמר בהקשר זה כי “ההדחה של לוין היא בבחינת חדשות רעות לעובדי טבע בפרט ולישראל בכלל. פרוסט מוביל קו מאוד נוקשה התומך בפיטורים בחברה ומתנגד להעלאת המיסוי, בעוד משכורתו ומימון הדלק למטוסו הפרטי ממשיכים לזרום מקופת החברה ללא צמצום. אם ימונה מנכ”ל בדמותו של פרוסט, טבע לא תהסס להעביר פעילות מישראל במקרה שתידרש להעלות מיסוי, ולא תהסס לפטר עובדים, בעוד ההנהלה הכושלת, כולל הדירקטוריון שאישר את הרכישות הממונפות ואת האסטרטגיה הבעייתית, ממשיך ליהנות מכל התנאים.

“ייתכן שלמשקיעים אלה חדשות טובות בטווח הקצר, אך אם לא יהיה שינוי מהותי בהנהלה הבכירה של הבנק, ותחלופת המנכ”לים תימשך בתדירות גבוהה, סביר להניח שבטווח הארוך גם המניה תמשיך לסבול מתשואת חסר”, אמר צדוק.

עובדי טבע: “למנות מנכ”ל ישראלי, עם רגישות לעובדים ולא רק לשורת הרווח” / חיים ביאור

בקרב עובדי טבע נשמעו אתמול קולות שונים בנוגע להדחת הנשיא והמנכ”ל, ג’רמי לוין. אברהם זוהר, יו”ר ועד עובדי טבע טק ברמת חובב, הנחשב למיליטנטי בקרב אחד עשר הוועדים בחברה, הביע סיפוק מעזיבתו. “עצם מינויו של לוין האמריקאי לראש הפירמידה סימלה משהו רע”, אמר זוהר.

“יש למנות מנכ”ל ישראלי במקומו של לוין, כזה שיש לו רגישות לעובדים ולתנאי העסקתם, ולא כזה שמסתכל רק על שורת הרווח. אינני מצטער בכלל על לכתו של האיש. המשבר בחברה מוכיח שהחברה זקוקה לאדם אחר שינהיג אותה. אלי הורביץ המנוח, שכיהן כנשיא החברה, אמר שטבע היא ישראלית ותישאר כזאת. וכך צריך להיות”.

לעומתו, לירן קוזליק, יו”ר ועד העובדים של טבע כפר סבא, מפעל הדגל של החברה, מצר על עזיבתו של לוין. “לוין הוא איש מדהים, שעמד באומץ מול הדירקטוריון של החברה וגילה הבנה לעובדים. עזיבתו גרמה לזעזוע, אבל מי שמודאג הם הדרגים הבכירים של טבע, ולא העובדים הפשוטים. העובדה שהוא עוזב אינה אומרת שאנחנו לא ממשיכים במשא ומתן להשלמת הסכם השכר במפעל שלנו, שיהיה אחד ההסכמים הטובים לעובדים שנחתמו בשנים האחרונות”.

“המנכ”ל הבא עלול להיות עושה דברו של הדירקטוריון העולמי, שדורש לבצע את הפיטורים הדרקוניים ואת קיצוצי השכר והפגיעה בזכויות הנלוות”, אמרה עובדת באחד ממפעלי טבע. לדבריה, “זה יביא למהומה בחברה, משום שלא נאפשר לכל הגזירות האלה לקרות. לוין לא היה מבצע פיטורים בקנה מידה כה רחב כפי שהכתיב לו הדירקטוריון”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה