אחרי שחצי מיליארד שקל של הציבור נמחקו - גבי אשכנזי התפטר משמן

אשכנזי מסיים את התפקיד בעלות שכר של 3 מיליון שקל - ללא מרכיב האופציות שנשארו מחוץ לכסף ■ במהלך ספטמבר נמנע אשכנזי מלממש אופציות של שמן תמורת כ-600 אלף שקל ■ נגד אשכנזי ושאר בעלי תפקידים בחברה עומדת בקשה לתביעה ייצוגית

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

אחרי שחצי מיליארד שקל של הציבור נמחקו - יו"ר חברת חיפושי הגז שמן, גבי אשכנזי, התפטר היום מתפקידו. אשכנזי עוזב את שמן לאחר שמונה לתפקיד בנובמבר 2011 - לקראת ההנפקה של החברה בבורסת תל אביב. אשכנזי מסיים את התפקיד בעלות שכר של 3 מיליון שקל - ללא מרכיב האופציות שנשארו "מחוץ לכסף".

במהלך החודש דיווחה שמן, מהשותפות בקידוח ים-3 שנערך מול חופי אשדוד, כי הקידוח התגלה כ"יבש", כלומר ללא שנמצא בו נפט או גז. עלות הקידוח הסתכמה ב-170 מיליון דולר (כ-600 מיליון שקל) והוא הקידוח היקר ביותר שנערך מול חופי ישראל. את החלק הארי בעלויות קידוח מימן הציבור הרחב באמצעות חסכונותיו.

אשכנזי נימק את החלטתו להתפטר בסיום עבודות הקידוח ובעובדה שלא נמצא נפט, כמו גם בצורך לקצץ באופן מידי בהוצאות החברה. דירקטוריון שמן מינה את מיכאל בר חיים לתפקיד יו"ר זמני במקומו של אשכנזי. מינוי של אשכנזי ליו"ר שמן זכה בעבר לביקורת, על רקע העובדה שלאשכנזי לא היה כל ניסיון בתחום האנרגיה. גם עלות השכר של אשכנזי - 100 אלף שקל בחודש, לא כולל חבילת אופציות נדיבה - נראתה בעיני רבים כמוגזמת.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

יו"ר טבע: "לוין עוזב בשל חילוקי דעות עם הדירקטוריון בנוגע ליישום ההתייעלות"

צעירים בתחילת הדרך // 9 מכוניות אמינות וחסכוניות בפחות מ-70 אלף שקל

רישיון שמן ממוקם בשולי שטח אש ימי של צה"ל. במהלך השנים הקודמות התקשו יזמים להשיג אישור לקידוח בשל פעילות צה"ל באזור. גם במהלך קידוח "ים-3", נאלצה המפעילה לפנות את אסדת הקידוח לא פעם בשל פעילותו של צה"ל - מה שהאריך את משך הקידוח וגרר עלויות נוספות.

יו"ר שמן גבי אשכנזי על אסדת הקידוח מול חופי אשדודצילום: עופר וקנין

זמן קצר לפני סיום העבודות נמנע אשכנזי (כמו גם המנכ"ל יוסי לוי) לממש אופציות של שמן ב-600 אלף שקל - צעד שעלול להתפרש כחוסר אמון בקידוח. אשכנזי הסביר שנמנע מלממש האופציות בשל "חוות דעת משפטית, חד משמעית, לפיה הם חשופים למידע פנים שעלול להשפיע על החלטתם בביצוע רכישה זו".

וברקע הדברים, לפני כשבועיים הוגשה לבית המשפט בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 65 מיליון שקל נגד שמן , כשבין הנתבעים היו גם אשכנזי ולוי. "תמוה שאשכנזי ולוי לא מימשו את האופציות", נכתב בבקשה. במרכז התביעה טענה להטעיה חמורה ואי גילוי מידע מהותי.

לטענת התובע "החברה פירסמה הודעת שווא או הודעה רשלנית אשר גרמה להטעייתם של המשקיעים ונטעה תקוות שווא כי נמצא נפט ברמת איכות גבוהה והחברה החלה במבחני הפקה, שהסתיימו בעובדה כי לא נמצא דבר והקידוח נמצא יבש".

ג'קי בן זקן, אחד מבעל השליטה בחברת שמן, התייחס לאחר כישלון הקידוח לעלות שכרו של אשכנזי. "אני לא רוצה לדבר על העבר. כשהחלטנו על השכר בדקנו מה קורה בחברות דומות, וככה קבענו את שכרם של הדירקטורים ושאר התנאים של בעלי התפקידים", אמר אז ל-TheMarker.

"אין ספק שהיום השתנה המצב. מדובר בחברה שאינה יכולה להרשות לעצמה לשלם את השכר ששילמה בעבר לדירקטורים ולבכירים. אני מניח שהחברה תפנים את זה ויהיו שינויים בהתאם. יש הבדל הין חברה שנסחרת ב-550 מיליון שקל ל-50 מיליון. אין לי ספק שהחברה תלך לדיאטה, בהתאם ליכולות שלה", הסביר אשכנזי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?