בבילון נופלת ב-65%; אלון כרמלי: "נמצאים בהערכת מצב לחלופות הפעולה"

בבילון על ביטול ההסכם עם גוגל: "צפויה להיות השפעה מהותית על הכנסות החברה ועל רווחיה" ■ בחברת איירון סורס, שהיתה אמורה להתמזג עם בבילון, הופתעו לגלות על ביטול ההסכם ■ המנכ"ל תומר בר-זאב: "אף אחד לא יידע אותנו"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

קטסטרופה לחברת בבילון: חברת האינטרנט הישראלית דיווחה הבוקר (ד') כי גוגל אינה מתכוונת לחדש את ההסכם עם החברה. זאת, במקביל לכך שההסכם עם יאהו עומד תחת סכנה. "צפויה להיות השפעה מהותית על הכנסות החברה ועל רווחיה", נמסר הבוקר מבבילון.

בחברת איירון סורס, שהיתה אמורה להתמזג עם בבילון לפי שווי של 4 מיליארד שקל, הופתעו הבוקר לגלות על ביטול ההסכם. "אף אחד לא יידע אותנו. מדובר בחברה ציבורית", אמר תומר בר-זאב, מנכ"ל ומייסד איירון סורס. "לא צפויה לכך להיות השפעה עלינו". בר-זאב סירב להתייחס מעבר לכך להודעת בבילון.

ההסכם בין בבילון לגוגל צפוי להסתיים ב-30 בנובמבר 2013. כחלק מההסכם מפיצה בבילון בסרגל הכלים של לקוחותיה את שורת החיפוש של גוגל. עבור כל חיפוש מקבלת בבילון תמלוגים מגוגל, המהווים את מקור ההכנסות שלה. הכנסות בבילון מההסכם עם גוגל היוו כ-43% מסך הכנסותיה ברבעון האחרון.

נעם לניר

בבילון הסבירה כי סיום החוזה נובע מכך שגוגל קיבלה תלונות ממספר רב של משתמשי הדפדפן שלה, גוגל כרום, שטענו כי התקנת סרגל הכלים של החברה פוגעת בחוויית השימוש שלהם, והדבר העלה דאגות אצל גוגל בקשר ליכולתה של החברה לאפשר חוויית משתמש חיובית". עם זאת, בבילון מסרה שייתכן שגוגל תשקול מחדש את החלטתה בהמשך שנת 2014.

"מקיימים הערכת מצב"

מנכ"ל בבילון, אלון כרמלי, הוציא הודעה מיוחדת מטעם החברה: "הארועים שחווה בבילון בימים האחרונים, אינם קשורים רק בבבילון אלא נוגעים לכלל התעשייה. כמי שמובילים את התעשייה, אנחנו הראשונים לחוות את הארועים במידה שכזו. אנחנו עדיין נמצאים בהערכת מצב שבה נבחנות ההשלכות וכן חלופות הפעולה של החברה. לכן מוקדם מידי לתת הערכה כזו או אחרת על מלוא ההשלכה של הארועים ודרך הפעולה שבבילון תבחר לנקוט בה.

"לבבילון יש ידע נרחב, נסיון מוכח, יכולות הפצה ומוניטיזציה באינטרנט וטכנולוגיה מתקדמת בכל הנוגע להכרת עולמות האינטרנט והגולשים. אנו פועלים כדי להתאים עצמנו למציאות החדשה בהסתמך על יכולות אלו.נועם לניר, כבעל השליטה, ואני כמנכ"ל החברה, מחוייבים לבבילון, מאמינים בחברה ובהחלט מסתכלים קדימה

"יחד עם צוות עובדי החברה, הנסיון והידע, ולמרות האתגרים המורכבים, נעשה את מירב המאמצים, תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת להתאים את החברה למציאות החדשה. אנו נמשיך כמובן לעדכן את המשקיעים בכל התפתחות מהותית בעניין", אמר.

בעקבות ההודעה, מניית בבילון מתרסקת ב-65%. גם מניות של חברות בעלות פעילות דומה לבבילון מתרסקות: פריון נופלת ב-13%; וויטסמוק ב-14%; סומוטו ב-23%. פריון כבר הודיעה כי תקיים היום שיחת ועדיה לתקשורת בשעות הערב. וויטסמוק מסרה כי "אינה עובדת לא עם יאהו ולא עם גוגל, אלא רק עם פריון ובינג".

סומוטו מסרה כי היקף הכנסותיה מהתקנת סרגלי הכלים של בבילון המונע על ידי גוגל הינו כ-18%. עוד הבהירה כי בהתאם לתנאי החוזה, במידה ובבילון לא תוכל להמשיך להציע סרגל כלים המונע של גוגל, התחייבות סומוטו להציע 50% מהתחלת התקנות סרגלי חיפוש תרד ל-25%, ובכל מקרה לסומוטו קיימים מפרסמים נוספים אשר להערכתה ירכשו את כמות ההתקנות המוצעות לבבילון במידה ובבילון לא תעשה בהן שימוש".

גם ההסכם עם יאהו בסכנה

הצרות של בבילון אינן נעצרות בהסכם עם גוגל. במהלך החודש האחרון צנחה מניית החברה ב-30% בבורסה, על רקע חשש מהותי לביטול ההסכם עם יאהו. ענקית האינטרנט האשימה את בבילון בהפרות של החוזה עליו היא חתומה. ביאהו הבהירו לבבילון כי עליה לתקן את ההפרות באופן מיידי. לאחר פגישה נערכה בין שתי החברות, הודיעה בבילון כי חתכה ב-70% את ההוצאה היומיות שלה על רכישת משתמשים - מה שיגרום לירידה בהכנסות החברה.

כל האירועים הללו מתרחשים בשעה שבבילון שוקדת על העסקה הגדולה בתולדותיה - מיזוג עם איירון סורס. העסקה אמורה הייתה להקפיץ את בבילון לליגת חברות האינטרנט הגדולות בעולם - ולסייע לה להנפיק מאוחר יותר גם בנסדא"ק. במסגרת תנאי העסקה שהתגבשו, בבילון ואיירון סורס אמורים היו להמתזג לפי שווי של 800 מיליון דולר עד 1.2 מיליארד דולר לשתי החברות.

הנפקה של שתי החברות הממוזגות בנסדא"ק צפויה הייתה להציף רווח לכל השותפים, ובהם בעל השליטה בבילון נועם לניר, וכן השותפים הבכירים באיירון סורס - בר זאב, איתיף אייל ורועי מילרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב