יום דרמטי באחד העם נחתם בירידות שערים בהובלת מניות הטכנולוגיה

בעקבות אי חידוש ההסכם עם גוגל בבילון צנחה ב-62% ומושכת איתה למטה את חברות 'עמק ההורדות' ■ מדד ת"א 25 נחתם בירידה של 0.5% ומדד ת"א 100 איבד 0.75%; טבע נפל ב-6.5 ■ שמן נחלשה בעוד 6% לאחר ההתפטרות של גבי אשכנזי

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

יום דרמטי באחד העם נחתם בירידות שערים במדדים המובילים - מדד ת"א 25 ירד ב-0.5% ומדד ת"א 100 השיל 0.75% מערכו, מדד ת"א בנקים עלה בניגוד למגמה ב-0.9% ומדד נדל"ן 15 נותר ללא שינוי. בולט בירידות מדד מניות ת"א טכנולוגיה שהשיל מערכו 2.9%. מחזור המסחר היה גבוהה ועמד על 1.33 מיליארד שקלים.

בגזרת המניות - את רוב תשומת הלב מושכת בבילון של נועם לניר שקרסה ב-62% על רקע ההודעה על אי חידוש החוזה עם גוגל. בביליוןן סחבה איתה למטה את כל חברות ה-Download Valley הישראליות - פריון נטוורק נפלה ב-10%; סומוטו איבדה 24.2%; וויטסמוק קרסה ב-11.8%.

בעקבות הודעת ההתפטרות של מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, הופסק המסחר במניה עד 14:45. לפני הפסקת המסחר נחלשה המניה ב-0.5%, עם חידוש המסחר נפלה מניית טבע ב-8 וסיימה את המסחר בירידה של 6.5%..

עוד בולטים במסחר: מזור שזינקה ב-6.6%, אפריקה של לב לבייב זינקה ב-8.1%, בריינסווי נחלשה ב-6.15%, אודיוקודס איבדה 9%, אינטרנט זהב קרסה ב-8.9% , בי קומיוניקיישן השילה 5% מערכה.

בשוק הסולידי נרשמה דווקא מגמה חיובית - מדדי התל בונד טיפסו בעד 0.1% ובגזרת אגרות החוב הממשלתיות נרשמה עלליה של 0.26% בצמודות ל-10 שנים ועלייה קלה של 0.02% בשקליות לאותו תקופת זמן.

מעבר לים

בורסות וול סטריט נסחרות בשעת החפיפה עם אחד העם במגמה חיובית זה היום הרביעי ברציפות, ומדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ממשיכים לשבור שיאים נומינליים, לקראת החלטת הבנק הפדרלי, ועל רקע נתונים חלשים מהצפוי בשוק התעסוקה בארה"ב ונתוני אינפלציה שתאמו את תחזיות הכלכלנים.

מדד דאו ג'ונס, אשר טיפס ביום שלישי בשיא נומינלי, מטפס ב-0.2%; מדד S&P 500 , שנסגר אתמול בשיא נומינלי זה היום השלישי ברציפות, עולה ב-0.2% - יום המסחר החיובי ה-14 ב-16 ימי המסחר האחרונים; מדד S&P 500 עלה מתחילת החודש ועד אתמול ב-5.4%, ונמצא בדרכו לעלייה החודשית החדה ביותר זה שנתיים. מתחילת השנה זינק המדד ב-24% ונמצא בדרכו לעלייה השנתית החדה ביותר מאז שנת 2003. מדד נאסד"ק מוסיף היום 0.3%.

מניות במרכז

גידול במספר החנויות ובשטחי המסחר, עיתוי חגי תשרי והעלאת מחירים תרמו לשיפור ברווח התפעולי של חברת שופרסל מקבוצת אי.די.בי ברבעון השלישי של השנה. שופרסל הרוויחה 34 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2013, ירידה של 51% בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2012. הירידה ברווח הנקי נובעת מהעובדה שברבעון השלישי של 2013 נזקפה לרווח הנקי הכנסה של 17 מיליון שקל ממכירת נדל"ן ומקפיצה של 55% בהוצאות המימון ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל לו ב-2012 לרמה של 59 מיליון שקל כתוצאה מעלייה חזקה יותר במדד המחירים ברבעון השלישי של 2013 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2012 (1.3% לעומת 0.5% בהתאמה). עלייה זו גורמת לשערוך איגרות החוב הצמודות למדד בסכום של 2.5 מיליארד שקל.

אחרי שחצי מיליארד שקל של הציבור נמחקו - יו"ר חברת חיפושי הגז שמן, גבי אשכנזי, התפטר היום מתפקידו. אשכנזי עוזב את שמן לאחר שמונה לתפקיד בנובמבר 2011 - לקראת ההנפקה של החברה בבורסת תל אביב. אשכנזי מסיים את התפקיד בעלות שכר של 3 מיליון שקל - ללא מרכיב האופציות שנשארו "מחוץ לכסף". במהלך החודש דיווחה שמן, מהשותפות בקידוח ים-3 שנערך מול חופי אשדוד, כי הקידוח התגלה כ"יבש", כלומר ללא שנמצא בו נפט או גז. עלות הקידוח הסתכמה ב-170 מיליון דולר (כ-600 מיליון שקל) והוא הקידוח היקר ביותר שהנתנהל מול חופי ישראל. את החלק הארי בעלויות קידוח מימן הציבור הרחב באמצעות חסכונותיו.

משבר בחברת טבע מחריף: לאחר ההודעה וההכחשה אחריה על פיטורי כ-800 עובדים בישראל, ד"ר ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, הודיע על התפטרותו מראשות ענקית הפרמצבטיקה. מחליפו יהיה אייל דשא המכהן כמנהל הכספים הראשי (CFO) של טבע מיולי 2008. בעקבות ההודעה, הופסק המסחר במניית החברה. איל דשא כיהן בעבר כסגן מנהל הכספים הראשי בחברת טבע בשנים 1989-1996 ובשנים 2000-2008 כיהן כסמנכ"ל בכיר ומנהל הכספים הראשי בחברת צ'ק פוינט. בשנים 1996-2000 כיהן דשא כמנהל כספים ראשי, של סייטקס. באוניברסיטה העברית בירושלים השלים דשא את שני תאריו, תואר ראשון בכלכלה, 1978, ותואר שני במינהל עסקים במימון, 1981.

גם פיליפ פרוסט, יו"ר חברת טבע, התייחס לראשונה בפומבי לסיבות לעזיבתו של ד"ר ג'רמי לוין מנכ"ל טבע. לדבריו, מאז הגיעו של לוין לחברה במאי 2012 הדירקטוריון תמך באסטרטגיה החדשה שהתווה לוין ובתוכנית ההתייעלות. "בשבועות האחרונים היו הבדלי דיעות בין לוין ובין הדירקטוריון בנוגע לדרכי היישום של התוכנית ובשיחות משותפות עם לוין הוחלט שמוטב לנו להיפרד", אמר פרוסט. מניית החברה מאבדת כעת 8%. מערכה במסחר בת"א.

קטסטרופה לחברת בבילון: חברת האינטרנט הישראלית דיווחה הבוקר (ד') כי גוגל אינה מתכוונת לחדש את ההסכם עם החברה. זאת, במקביל לכך שההסכם עם יאהו עומד תחת סכנה. "צפויה להיות השפעה מהותית על הכנסות החברה ועל רווחיה", נמסר הבוקר מבבילון. מנכ"ל בבילון, אלון כרמלי, פירסם הודעה מיוחדת מטעם החברה: "הארועים שחווה בבילון בימים האחרונים אינם קשורים רק בבבילון אלא נוגעים לכלל התעשייה. כמי שמובילים את התעשייה, אנחנו הראשונים לחוות את הארועים במידה שכזו. אנחנו עדיין נמצאים בהערכת מצב שבה נבחנות ההשלכות וכן חלופות הפעולה של החברה. לכן מוקדם מדי לתת הערכה כזו או אחרת על מלוא ההשלכה של הארועים ודרך הפעולה שבבילון תבחר לנקוט בה".מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"