כך טבע עלולה להשפיע על כולנו

אך האם צפויה סכנה כלשהי ליציבותה הפיננסית של טבע?

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

דרמות, אגו וריגושים פיננסיים לא היו חסרים היום: יומיים לאחר שטען בפני כל העולם שאין שום סכסוך בינו לבין מועצת המנהלים ושאין בכוונתו לפנות את מקומו, הודיע היום מנכ"ל חברת התרופות טבע, ג'רמי לוין, על התפטרותו המיידית.

לאחר סילוק ניסוחי הכיסוי והתודות, המאפיינים כל הודעת התפטרות שכזו, מתברר שלוין והיו"ר פיליפ פרוסט עלו זה לא מכבר על מסלול התנגשות, ולא הסכימו ביניהם על פרטי דרך הביצוע של תוכנית ההתייעלות האגרסיבית שעליה הודיעה החברה לאחרונה. פרוסט דרש נחישות, לוין לא רצה להתמודד וביקש מתינות, עד שהוא נאלץ לשים את המפתחות. הוא יוחלף באופן זמני על ידי סמנכ"ל הכספים אייל דשא, וטבע תחפש מנכ"ל חדש.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בנט בתגובה לתמונה של לפיד נואם על שרפרף: "אל תרדו נמוך - אביא לכם דרגש"

צעירים בתחילת הדרך // 9 מכוניות אמינות וחסכוניות בפחות מ-70 אלף שקל

מעבדה של טבעצילום: בלומברג

כצפוי, השוק לא אהב את האירוע ומניית טבע ירדה במהלך המסחר בתל אביב ובניו יורק בכ–8%, אבל מעבר לעניין הפרסונלי ולניצחונו של היו"ר ‏(המחזיק גם בכ–1.5% ממניות החברה‏) על המנכ"ל, האם ייתכן שטבע נמצאת בבעיה גדולה יותר ממה שנראה עד כה לעין? האם ישנה סכנה כלשהי, בעתיד, ליציבותה הפיננסית של החברה? ואם כן, מה עשויה להיות ההשפעה של איום כזה על הציבור בישראל?

את העובדה שטבע לא נמצאת בתקופה טובה - כולם יודעים, וגם את הסיבה העיקרית לכך: סיומה של הבלעדיות על תרופת הקופקסון לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה, האחראית לכ–70% מהרווחים של החברה. על הרקע הזה טבע יצאה בתוכנית פיטורים ‏(כיום קוראים לזה "התייעלות"‏) של כ–5,000 עובדים בכל העולם, מהם כ–800 סומנו לפיטורים בישראל. אז שוק ההון דווקא התלהב, ומניית טבע עלתה לרמתה הגבוהה ביותר מזה שנה.

אלא שההתמקדות בדו"ח הרווח וההפסד של החברה מפספסת דבר אחר, חשוב לא פחות. מבט במאזן, הדו"ח המפרט את ההתחייבויות והנכסים, מגלה שלטבע יש התחייבויות כספיות בהיקף של כ–17 מיליארד דולר, מהם כ–12 מיליארד דולר של התחייבויות לזמן ארוך. למי טבע חייבת את כל הכספים האלה? חלק הם חובות לבנקים, אך רוב הסכום הוא חוב בגין איגרות חוב שהנפיקה החברה בעבר - ואיגרות החוב האלה נמצאות בידי חוסכים פרטיים בכל רחבי העולם.

המניה הנפוצה בישראל

כיום, אין לטבע בעיה לעמוד בהתחייבויות האלה, או לגלגל אותן. החברה רווחית, ומנהליה מבטיחים שהיא תהיה רווחית גם לאחר שהתחרות לתרופת הקופקסון תיכנס לשוק. על כך כנראה אין ספק בטווח הקצר, אך השאלה היא מה יקרה בטווח המעט ארוך יותר, למשל בעוד חמש שנים.

מאחר שלטבע אין תרופות מעניינות בקנה, מאחר שזמן הפיתוח של להיט חדש לוקח שנים ארוכות, מאחר שיש איומים גם על תרופות נוספות מלבד הקופקסון, ומאחר שההנהלה ביצעה לא מעט שגיאות ניהוליות בשנים האחרונות - השאלה הגדולה האם יבוא שלב שבו השוק יתחיל לדבר על היציבות הפיננסית של החברה. יש להדגיש: נכון להיום זה לא קורה, וההוכחה לכך היא רמות המחירים של איגרות החוב של טבע בארה"ב. הן מדורגות ברמה מכובדת של A מינוס, ופער התשואה הנמוך שלהן מעל לתשואה של אג"ח ממשלת ארה"ב - משדר מסר של אמון בחברה.

אבל אם וכאשר ספק כזה יתעורר, אלה יהיו חדשות רעות מאוד לישראל. ראשית, מניית טבע היא המניה הנפוצה ביותר בקרב תיקי ההשקעות בישראל, לרבות קרנות נאמנות וקופות גמל, וקריסה שלה תפגע בכל החוסכים. אין כמעט אזרח בישראל שלא מחזיק מניה של טבע, ואולי גם איגרת חוב שלה, גם אם אין לו מושג ירוק על כך. לשחיקה של ניירות הערך של טבע, חס ושלום, תהיה השפעה קשה פי כמה על החוסכים בישראל ממה שהם ספגו מהמשברים בחברות שעליהם נכתבו מאות אלפי מלים, כמו אי.די.בי או אפריקה ישראל.

שנית, טבע היא מעסיק גדול מאוד בישראל, כ–7,000 עובדים, ואם החברה תיקלע למשבר אמיתי רבים מהם יאבדו את מקום עבודתם ויתקשו למצוא מקום עבודה חלופי.

במשך שנים עודדה מדינת ישראל את אזרחיה ללמוד ביוטכנולוגיה, כולל פתיחת מגמות בבתי ספר תיכוניים, וכמעט כל מי שרכש השכלה גבוהה בענף זה הלך לעבוד בטבע. לא מפתיע לכן לגלות שכבר כיום ישנה דאגה גדולה בקרב סטודנטים ובעלי מקצוע בתחום התרופות, הביולוגיה וביוטכנולוגיה, שכן טבע היא כמעט המעסיק הגדול היחידי בישראל לבעלי התמחויות אלה.

ויש עוד תסריט בעל הסתברות לא זניחה, וגם הוא מטריד. טבע היא אמנם חברה שרשומה ומתנהלת בישראל, אבל רוב בעלי המניות שלה אינם ישראלים. הם רוצים במה שהכי טוב לשער המניה בטווח הקצר, ואין להם סנטימנטים או דבקות מיוחדת בישראל.

לפיכך, אם מועצת המנהלים בטבע תתחיל להרגיש שהמגמה העסקית של החברה היא כלפי מטה, יהיה זה רק הגיוני מבחינתה להתחיל לחפש רוכש לחברה, לפני שערכה יישחק. חיפוש כזה, פסיבי או אקטיבי, צפוי להביא לטבע הצעות מחברות מכל הסוגים - גם אמריקאיות וגם סיניות ואסיאתיות. בניתוח קר, נראה שתסריט של מכירת חברת טבע לחברה סינית או חברה זרה אחרת הוא סביר, והשאלה אז תהיה איך תנהג החברה הרוכשת.

היא תוכל להשאיר את החברה והנהלתה בישראל, אבל באותה מידה היא תוכל להעבירה לחו"ל, או לסגור ולהעביר מפעלים ופעילויות למדינות אחרות. לעובדים של טבע בישראל, ולכל מי שהמקצוע שלו הוא סביב תעשיית התרופות - זה לא יעשה טוב.

בינתיים, היו"ר פרוסט מכחיש: "החברה לא מחפשת להירכש", הוא אמר אתמול בשיחת ועידה עם המשקיעים, אבל הרי רק עתה למדנו לא לתת יותר מדי משקל להצהרות כאלה. משקיעים אחדים גם מסמנים את העובדה שפרוסט עצמו לא בדיוק מתמקד בעתידה של טבע: לאיש יש השקעה אישית גדולה פי כמה בחברה בשם אופקו, ולכן חלק ניכר מזמנו ותשומת הלב שלו מוקדש דווקא אליה, כך הם טוענים.

האם מנכ"ל חדש, כאשר ימונה, יוכל לשנות את המגמה ולהחזיר את טבע למסלול של צמיחה? לכאורה הכל כאן הוא עניין של ניהול: טבע היא חברת ידע וטכנולוגיה, המצב הנוכחי שלה הוא תוצאה של שגיאות ניהול קודמות, ומנהל שיעשה את הדברים הנכונים יכול להצליח. אלא שזה מאוד קשה: פיתוח של תרופה חדשה לוקח לא פחות מעשר שנים. גם אם יבוא מושיע מוכשר, המשימה שלו אולי לא תהיה בלתי אפשרית - אבל היא מאוד קשה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"