ביהמ"ש אישר לכונס הנכסים מטעם לאומי לקדם את מכירת אחוזתו של זיסר

עודפי התמורה ממכירת הבית, אם יהיו כאלו, יועברו לידי בנק פועלים ■ השופט אורנשטיין כתב בהחלטתו: "משטרת ישראל תסייע לכונס הנכסים לממש צו שיפוטי שיינתן בעניין" ואישר ללאומי להיעזר במשטרה כדי להשתלט על ביתו של זיסר

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי, המנוהל ע"י רקפת רוסק עמינח, ממשיך את הליך את מכירתה של האחוזה המפוארת של זיסר בכפר גנים שבפתח תקווה, ששווייה מוערך ב-70 מיליון שקל - לאחר שזיסר לא עמד במשך תקופה ארוכה בתשלומי משכנתא ולמרות ההקלות שקיבל מהבנק בהחזר משכנתא של כ-15.5 מיליון שקל.

השופט של בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין, שהטיפול בביתו של זיסר הועבר אליו מידי תיק הוצאה לפועל, אישר ביום חמישי האחרון את מינויו הפורמלי של עו"ד יניב אזרן ממשרד עוה"ד לוינבוק ושות' ככונס הנכסים מטעם לאומי על הנכס, כשהעודפים שיישארו ממכירת האחוזה יועברו לידי בנק הפועלים שמחזיק בערבות אישית של זיסר בגין חוב פרטי של מיליארד שקל של אירופה ישראל (חברה האם של אלביט הדמיה), בעוד שלאומי החליט בסוף 2007 לא למחזר לאירופה ישראל את החוב והותיר את כולו להפועלים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

LG נגד סמסונג: הכריזה על G Flex - המכשיר המעוגל הראשון שלה

מנכ"ל טבע ג'רמי לוין: "השמועות שאני שוקל להתפטר חסרות בסיס"

מוטי זיסרצילום: יח"צ

"אני מקנה לכונס הנכסים את הסמכויות הקבועות בשטר המשכנתא על מנת לממש את הנכס. כונס הנכסים מוסמך להיכנס לנכס, לפעול לפינויו, לקבל ולגבות את דמי השכירות שיזקפו על חשבון החוב המגיע. על כונס הנכסים לדאוג לביטוח הנכס", ציין השופט אורנשטיין בהחלטתו והוסיף כי : "על מרכזי שליטה (חברה בבעלות זיסר שמחזיקה בבית ולה אמור זיסר לשלם דמי שכירות - מ"ר) ומי מטעמה לשתף פעולה עם כונס הנכסים בכפוף לזכויותיהם על פי דין. משטרת ישראל תסייע לכונס הנכסים לממש צו שיפוטי שיינתן בעניין".

כמו כן טוען אורנשטיין כי: "כונס הנכסים יגיש בקשות ספציפיות בנוגע להליכי המימוש והמכירה, שלהן יצורפו כמשיבים כל בעלי הדין בתיק". אורנשטיין קבע גם כי כונס הנכס יפקיד התחייבות עצמית על סך 100 אלף שקל.

בתוך כך, בית המשפט העליון קיבל אתמול (א') החלטה לעכב את הליך כינוס נכסים של חברת אירופה ישראל שבבעלות מוטי זיסר שחייבת מיליארד שקל לבנק הפועלים ואינה מסוגלת לפרוע את החוב, לפחות עד ל-10 בנובמבר - המועד שבו הצדדים המעורבים אמורים להגיש את תגובתם.

הצו הארעי של בית משפט העליון לא צפוי לחול על ההחלטה של בית המשפט המחוזי בתל אביב למנות את עו"ד גיורא ארדינסט כנאמן בית המשפט בקשר להעברת מניות השליטה באלביט הדמיה (48.4%) המשועבדות כנגד חוב של אירופה ישראל. בית המשפט העליון מציין כי עד סוף ינואר 2014 הוא יקבע דיון בערעור של תיק זה.

החלטת העליון מגיעה בעקבות הערעור שהגישו עו"ד שלום גולדבלט ועו"ד ליאת צרפתי שלום, ממשרד גולדבלט גינדס יריב, המייצגים את אירופה ישראל, ובו התנגדה אירופה לבקשת כינוס הנכסים בטענה כי הסכמי האשראי לא הופרו וכי שיקולי הבנק בהגשת הבקשה הינם שיקולים זרים. זאת למרות שבהחלטת השופט המחוזי איתן בורנשטיין להעביר את מניות השליטה באלביט לידי הפועלים, הוא קבע כי הבנק פעל בצורה הוגנת בעוד שזיסר ואירופה ישראל לא עמדו בהתחייבויותיהן.

הוילה של מוטי זיסר בפתח תקוה

בינתים לא ברור מתי הפועלים יפעיל את זכותו למימוש ערבות אישית שזיסר העניק לבנק כנגד הלוואה של אירופה ויכריז עליו כפושט רגל. בעבר ראשי הפועלים הצהירו כי לא יוותרו לזיסר על שקל אך בינתיים עוד לא ביצעו מעשים אופרטיביים לשם כך. החלטת העליון מגיעה בעיצומה של השלמת הסדר חוב הענק באלביט הדמיה, החייבת לבעלי האג"ח ובנקי הפועלים ולאומי כ-2.8 מיליארד שקל ואינה מסוגלת לעמוד בהתחיבויותיה ללא הסדר חוב.

במסגרת ההסדר, יומר רוב החוב (כ-2 מיליארד שקל) למניות, והשליטה באלביט (95%) תעבור לידי נושים בראשות הקרנות יורק ו-DK, המחזיקות בכ-35% מהחוב של אלביט. הפועלים, שחשוף בכ-250 מיליון שקל ומחזיק בשעבוד על 29% מניות החברה הבת פלאזה סנטרס, בינתיים אינו צד בהסדר והבנק מחכה לראות אילו דירקטורים ייבחרו באלביט, איזו תוכנית עסקית תציג החברה ומי יהיה המ נכ"ל שלה.

סביר להניח שלאור היחסים המתוחים בין ראשי הפועלים לזיסר, אם זיסר ייבחר למנכ"ל, הפועלים יטרפד את ההסדר. מחזיקי האג"ח מבקשים לפרוס את החוב על פני כמה שנים ובתמורה הפועלים דורש לשפר את מצבו באמצעות קבלת מניות אלביט הדמיה מעבר ל-2.5% שיקבל. גם לאומי בינתיים מתנגד לתנאי ההסדר ההופכים את החוב שלו של כ-45 מיליון שקל לבלתי מובטח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?