יעקב שחר מעוניין להיפרד מהאחזקה המשותפת עם חבס בקרן הנדל"ן NSI

מפרקי הזמניים של חבס פנו אתמול בבקשה לבית המשפט לאפשר להם לפתוח במו"מ עם קבוצת מאיר, שבבעלות משפחות קז ושחר ■ במקביל, מבקשים המפרקים לתבוע את קרן דואט בשל נסיגתה מהצעת ההשקעה הראשונית בחבס

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

הליכי הפירוק של חברת הנדל"ן המסובכת חבס מסתעפים. עו"ד גיא גיסין וגיל אורן, המפרקים הזמניים של חברת הנדל"ן, פנו אתמול (ב') בבקשה דחופה לבית המשפט על מנת שיתיר לקדם "היפרדות" מקבוצת מאיר, השותפה (26%) בחברה הבת של חבס, חבס סטאר. במקביל, ביקשו המפרקים להתיר להם לפתוח בהליכים משפטיים בהולנד כנגד קרן ההשקעות דואט, על רק נסיגתה מהצעת הסדר החוב.

קבוצת חבס נקלעה לחדלות פירעון בשל צניחה בשווי האחזקה העיקרית שלה - 20% מקרן הנדל"ן ההולנדית NSI. הצניחה בשווי הקרן אילצה את החברה לפנות להליך של הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח, להם היא חייבת כ-450 מיליון שקל. חבס מחזיקה ב-NSI באמצעות חבס סטאר, בה היא שותפה כאמור עם קבוצת מאיר, הנמצאת בבעלות משפחות קז ושחר.

מאיר, שהוקמה ב-1967, היא יבואנית וולוו, יגואר, הונדה ורנו משאיות לישראל. בנוסף, מחזיקה החברה בהרץ השכרת רכב, אוטוסנטר (רכבים מיד שנייה), קווים (תחבורה ציבורית), מרכבים תעשיות מתכת (יצור מרכבי אוטובוסים), חברת קוגול (יבואנית צמיגי מישלן), מאיר רמות (שירותי ביטוח) ולה אחזקה בחברת הביטוח הפניקס. בנוסף, לקבוצה בעלות מלאה על מכבי חיפה ופעילות נדל"ן בחו"ל.

בבקשה לבית המשפט מציינים גיסין ואורן כי ה"היפרדות" מקבוצת מאיר נועדה לאפשר להם גמישות בפיתרונות להגנת האחזקה ב-NSI. המפרקים מעוניינים להתחיל במו"מ עם מאיר, במטרה לפצל את האחזקה (14 מיליון מניות בסך הכול) בין שתי השותפות. לאחר ההיפרדות, מאיר עתידה להחזיק ב-3.64 מיליון מניות NSI, וכן בחלקה היחסי בהלוואה הבנקאית העומדת כנגד הנכס.

יעקב שחר והרצל חבסצילום: עופר ועקנין ולימור אדרי

בד בבד, מפרקי חבס מבקשים לפתוח בהליכים משפטיים כנגדקרן דואט הבינלאומית. לפני מספר חודשים הגישה הקרן הצעה ראשונית לרכישת האחזקה ב-NSI בתמורה ל-57 מיליון יורו, במזומן, אך נסוגה ממנה ברגע האחרון. למרות הנסיגה, המגעים עם הקרן נמשכו והיא העבירה הצעה שנייה, לא מחייבת, שהייתה נמוכה בכ-4 מיליון יורו מההצעה הראשונה.

מפרקיה של חבס התנגדו להצעה השנייה, שכן היא קבעה שמחצית מהתמורה תוזרם בשלב הראשון ומחציתה האחרת רק בשלבים מאוחרים יותר - ללא מתן בטוחות. ההתנגדות של המפרקים נבעה אף מהעובדה שעיקר התשלום הראשון יופנה לפירעון ההלוואה הבנקאית העומדת כנגד האחזקה ב-NSI, כך שקופת הפירוק אינה צפויה לקבל תמורה משמעותית מהעסקה.

בשל בעייתיות ההצעה, מפרקי חבס בחרו לפנות להליכים משפטיים כנגד קרן דואט בטענה שנסיגתה מההצעה הראשונית אינה חוקית. "בנסיבות המתוארות, מיצוי הזכויות המשפטיות כלפי דואט עדיף על אף אי הוודאות הנלווית לכך, מהחלופה השנייה המוצעת על ידי דואט", נכתב בבקשה לבית המשפט.

מלבד המו"מ מול מאיר נדל"ן והפנייה לערכאות משפטיות בהולנד, מפרקי חבס חוששים מפני בעיה שלישית המרחפת באוויר. NSI נדרשת להגדיל את ההון העצמי שלה, וככל הנראה היא עתידה לבצע זאת באמצעות הנפקת זכויות לבעלי מניותיה. הנפקת זכויות עשויה לדלל את אחזקתה של חבס ב-NSI ולפגוע בנכס המשמעותי היחיד שנותר לבעלי האג"ח.

לפי הערכות, בקופתה של חבס יש כעת כמה מיליוני דולרים בודדים, שהתקבלו מהנכסים שנותרו בבעלותה. על רקע זאת, מפרקי חבס מבקשים מבית בבקשה להתיר להם ליטול מימון ביניים, "לצורך הגנה מפני הנפקת הזכויות" עתידית. גם מאיר נדל"ן מתכוונת ככל הנראה לשמור על אחזקתה ב-NSI, וההחלטה להיפרד מחבס נועדה לאפשר לה להעמיד את חלקה בהנפקת הזכויות לפי תנאי מימון השמורים לקבוצת מאיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"