"הדיון בהטבות המס רדוד - הטבות מס אינן ויתור של מדינה על כסף"

אבי ברגר שותף מנהל ב-pwc: "אם לא היה חוק עידוד השקעות הון בישראל ההשקעות של טבע היו באירלנד" ■ האווירה הציבורית הנוכחית, בה מתבצעות מתקפות המנותקות מעובדות הינה עלות נוספת מבחינת אנשי עסקים אשר מעוניינים לבצע השקעות בישראל"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"הטבות המס כוויתור של המדינה על כסף הינה כשל לוגי. אם לא היה חוק עידוד השקעות הון בישראל ההשקעות של טבע וחברות כמותה לא היו כאן אלא באירלנד" כך פתח היום אבי ברגר, רו"ח שותף מנהל pwc ישראל את כנס סוף שנת המס של pwc ישראל הנערך כעת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

ברגר הסביר לנוכחים מה כוללת עלות עשיית העסקים במדינת ישראל. "התיסוף בשקל, המטבע הקטן הנטול לפעילות ספקולנטים, הינו חלק מעלות עשיית העסקים במדינת ישראל. העובדה שהשקל התחזק בשיעור של 10%-20% גוררת את החברות להכיר בכך כי הרווח שלהם נעלם והם צריכים לקבל את העובדה כי המטבע המקומי מטיל עליהם מעין מס של 100%.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בעקבות המחאה החברתית: הדו"ח המהפכני שימדוד את איכות החיים

המדינה תשיב לידיה 4,000 נחלות במושבים בשווי כ-12 מיליארד שקל

מפעל טבע

עוד ציין ברגר את העובדה כי השוק המקומי לא בשל לעסקים. "המצב הגיאו-פוליטי, טילים מהחמאס ואיומים מסוריה מרתיעים משקיעי חוץ שצריכים לקבל החלטה לבצע השקעה בישראל. עלות נוספת היא מצב התשתיות הרעוע, מחסור ברכבות וכבישים", הוסיף.

"האווירה הציבורית הנוכחית, בה מתבצעות מתקפות רדודות ומנותקות מעובדות - כך שאנשים מדברים על דברים שאין להם מושג ומתעקשים לא ללמוד, הינה עלות נוספת מבחינת אנשי עסקים אשר מעוניינים לבצע השקעות בישראל".

"הדיון בחוק הטבות הון הוא לגיטימי חשוב והגיע זמנו. אבל מה שבולט לעין זה הנרפסות וחוסר האונים שלנו. העובדה שתקופה ארוכה נערך דיון רדוד מלווה בקנאה מול החברות שהן היהלום שבכתר ולא מדברים על הבעיות של החברות שמצד שני יגרמו לכך שנכרות את הענף עליו אנו יושבים. מחובתנו כרו"ח לדבר על העובדות. צריכים לדבר על ההיבטים שלעשות עסקים בישראל זה לא מיידי וטריוויאלי".

"שנאת חינם"

לדיון הצטרפה נגה קינן, יו"ר פורום cfo שטענה כי היא מודאגת משינאת החינם נגד החברות המקבלות הטבות מס. "המדיניות הקודמת של ישראל היתה בנויה על משיכת משקיעים לישראל. כדי לעשות זאת האנשים שקבעו את המדיניות, נסעו למדינות השונות ובדקו מה העלות ומה ההטבות אשר ניתנות על ידי המתחרים של ישראל בעולם. באותה התקופה היה מירוץ של המשקיעים לצורך עידוד השקעות. מי שלא נתן 0 עד הבית באותה תקופה לא השקיעו אצלו. מי שלא נתן הטבות כבדות במזומנים לא השקיעו אצלו. אז נכון השתתפנו והצלחנו בתחרות".

איך הגענו למצב בו המשקיעים הישראלים מעדיפים היום לא להשקיע בארץ כדי שהישראלים לא ידקרו אותם. והמשקיעים הזרים טוענים כי הרגולטור משוגע?. זה נכון, המדינות בעולם היום הבינו כי התחרות אל האפס לא נכונה ולאט לאט מדינות מרימות את הרף .ישראל יכולה להצטרף אליהם, אך הכלל צריך להיות על פי הכלל - לפיו ישראל צריכה להישאר תחרותית בהשוואה לעולם. זאת לצד כלל נוסף לפיו הפריפרייה צריכה להיות תחרותית להשקעה אל מול מרכז הארץ".

לדברי קינן קשה ליישם זאת שכן קיימת בעיה במדיניות המחוקק בכל הנוגע למס. "מדיניות המיסים במדינת ישראל היא בעייתית. אין חשיבה לטווח ארוך. אין התעדכנות בנושאים. רשות המסים נחלשה. אני מקווה שהיא תעלה על דרך המלך".

"כיום שפכו את התינוק עם המים. יש עליהום מטורף על מספר חברות 'היהלום שבכתר' בתעשייה המקומית שמקבלות הטבות מס. יכול להיות שהביקורת לגיטימית, אבל אם תפתחו את דו"ח ישראל 2008 אחד הסעיפים שהיו שם התעסק במדיניות: איך המדינה יכולה לייצר לעצמה כאן מספר חברות ישראליות גלובליות משמעותיות. אנחנו צריכים לדאוג שאם חברה ישראלית גלובלית מפטרת 5,000 עובדים אז היא תתקמצן על הבית ולא תפטר עובדים בישראל. אך הדיון בחוק עידוד השקעות הון חייב להיות אמיתי ורציונלי ולא לזרוק אבנים לחינם".

אבי ברגר, מנכ"ל קסלמן וקסלמן ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר