האם כדאי לרכוש ביטוח נגד רעידת אדמה?

התשובה, כמו תמיד, תלויה באיפה אתם מתגוררים ■ באירוע רב נפגעים, פיצוי על רכוש פרטי יהיה האחרון בסדר העדיפויות של המדינה

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

שלשום היתה רעידת אדמה נוספת באזור טבריה, השישית מספר בתוך פחות משבוע. נשיא לשכת המהנדסים, ד”ר יואב סרנה, ציין כי “רעידת האדמה הגדולה האחרונה שגרמה נזק רב היתה ב–1927. אף שלא היו אז מבנים גבוהים וצפיפות האוכלוסין היתה נמוכה, נמנו כ–4,000 הרוגים כתוצאה ממנה. רעידת האדמה הגדולה שקדמה לה התרחשה ב–1837”.

ישראל ממוקמת באזור סיכון סיסמי. המומחים מעריכים כי תהיה רעידת אדמה גדולה נוספת באזור, במקודם או במאוחר, שכן מבחינה סטטיסטית מתרחשת באזור רעידת אדמה גדולה פעם ב–80–100 שנה. כלומר, מבחינה סטטיסטית ותיאורטית עבר מספיק זמן כדי שרעידת אדמה גדולה תפקוד את האזור.

אמנם לא ניתן לחזות רעידות אדמה וקשה להתגונן מפניהן, אך ניתן להקטין את הסיכון הפיננסי מהן, למשל, באמצעות רכישת ביטוח לדירה נגד נזקי רעידות אדמה. לפי נתוני משרד האוצר, ל–60% מהדירות בישראל יש ביטוח, וכ–90% מהדירות המבוטחות כוללות גם ביטוח נגד רעידות אדמה. כלומר, 54% מהדירות בישראל מבוטחות נגד רעידות אדמה.

הבעיה היא שחברות הביטוח אינן מבטחות את שווי הדירה, אלא רק את עלות הבנייה. שווי הדירה אינו רק עלותה, אלא גם שווי הקרקע שעליה היא בנויה. בהנחה שהקרקע תיוותר במקומה לאחר רעידת האדמה, יזכה כל מבוטח רק בתמורה שתשקף את עלות הבנייה של הדירה. חברות הביטוח מעריכות כי עלות הבנייה היא כ–5,000 שקל למ”ר בממוצע; סכום שאינו מכסה עלות בנייה בסטנדרט גבוה. עלות הביטוח ‏(הפרמיה‏) היא 0.1% מהסכום המבוטח.

לפיכך, עולה השאלה אם כדאי לרכוש ביטוח נגד רעידות אדמה. המתגוררים בקרבת השבר הסורי־אפריקאי, המועד לרעידות האדמה, כלומר אזורי הערבה, בקעת הירדן והגליל המזרחי, צריכים לבטח את ביתם - עקב הסיכון ועוצמת הנזק הגבוהים יחסית. גם אם יקרה אסון באזור השבר הסורי־אפריקאי, ובית שאן, למשל, תיחרב עד היסוד, חברות הביטוח ‏(שמעבירות חלק מהסיכון למבטחי משנה בחו”ל‏) יוכלו לעמוד בנזק הכספי שייווצר להן.

לתושבי גוש דן, למשל, התשובה מורכבת יותר. הסבירות שכל תל אביב תיחרב נמוכה למדי, אך למבנים עלול להיגרם נזק רב. לכאורה, ברעידת אדמה עם נפגעים רבים, לא תהיה ברירה למדינה והיא לא תשאיר אזרחים רבים ללא קורת גג. אלא שהניסיון אינו מוכיח שהמדינה מכניסה את היד עמוק לכיס במקרים של אסונות טבע ומפצה כיאות את הנפגעים. כך, למשל, לפני כשנה הוצפו ביישוב בת חפר כ–300 דירות, והמדינה כמעט שלא פיצתה את מי שהיה ללא ביטוח. ניתן להניח כי באירוע רב נפגעים, פיצוי על רכוש פרטי יהיה האחרון בסדר העדיפויות של המדינה - ולכן גם מי שאינו מתגורר בסמוך לשבר הסורי־אפריקאי ראוי שישקול היטב אם כדאי לו להיוותר ללא ביטוח רעידות אדמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט