בגלל יאהו: בבילון הזהירה מפני פגיעה בהכנסות - המניה מתרסקת ב-19%

בגלל הפרת החוזה עם יאהו, חתכה בבילון ב-70% את ההוצאות היומיות על משתמשים חדשים - פעולה אשר תגרום לירידה בהכנסות החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מניית בבילון מתרסקת בבורסה על רקע החשש מביטול החוזה עם יאהו. לאחר הפגישה עם נציגי יאהו אתמול, הודיעה בבילון הבוקר כי חתכה ב-70% את ההוצאות היומיות שלה על רכישת משתמשים חדשים - פעולה אשר תגרום לירידה בהכנסות החברה.

משקיעי בבילון שבשליטת נועם לניר, ציפו בכיליון עיניים לדיווח החברה הבוקר לאחר הפגישה שנערכה אמש בין הנהלת בבילון לבין נציגי יאהו. החברה הודיעה היום למשקיעים כי אנשי יאהו העבירו לידיה את פרטי ההפרות של החוזה. בבילון עידכנה את נציגי יאהו על ההפרות שנוטרו על ידה ועל כך שמקורן בפעילות של שותפים עסקיים של בבילון. על פי הדיווח, "יאהו ובבילון יפעלו בימים הקרובים לנטר ולאתר ליקויים נוספים וידווחו ליאהו על סיכום הממצאים. לאחר ביצוע פעולות הניטור והאיתור תבצע יאהו הערכת מצב נוספת ותמסור את מסקנותיה.

ל-TheMarker נודע כי בבילון מפרה את קוד החוקים של יאהו, בין היתר, בכך שהיא מעבירה פרסומות למקומות של מפרסמים אחרים להם הקצתה יאהו מקום. הקוד חל על כלל השותפים העסקיים של יאהו ולכן היא אינה יכולה לאפשר להפרה מעין זו להמשיך.

אתמול, במהלך המסחר במניה, נראה כי הפניקה בקרב המשקיעים נרגעת לאחר ההתרסקות של9% במחזורים גבוהים ביום שני ונפילה של 7% ביום ראשון. אתמול תיקנה המניה וסגרה את המסחר בעלייה של 3% במחזור גבוה מהממוצע היומי שעמד על 11 מיליון שקל ב-30 הימים האחרונים.

נעם לניר

הירידות החדות במניה בתחילת השבוע החלו על רקע הודעה חריפה שנשלחה לבבילון ביום שישי האחרון בידי יאהו בו הובהר לחברה כי היא מפרה את החוזה עליו חתמה עמה. ביאהו הבהירו לבבילון כי עליה לתקן את ההפרות באופן מיידי עד יום שני בערב אחרת תשעה יאהו את ההתקשרות בין הצדדים באופן מיידי ותבטל את הפגישה המתוכננת בין הצדדים ביום שני בערב. אתמול בבוקר פירסמה בבילון הודעה שבה נכתב: "הנהלת החברה תיפגש עם נציגי יאהו היום בלילה (ג') שעון ארה"ב ונכון למועד זה לא השעתה יאהו את ההתקשרות בין הצדדים". בעקבות הודעת ההרגעה, ביצעה המניה תיקון כלפי מעלה.

הפאניקה של המשקיעים נעוצה בעובדה כי הכנסות בבילון שהסתכמו ברבעון האחרון ב-163 מיליון שקל מגיעות בעיקר משני לקוחות עיקריים: גוגל ויאהו. כל אחת מהן אחראית ליותר מ-30% מהכנסות בבילון. הכנסות החברה מיאהו בלבד הסתכמו ברבעון האחרון ב-52 מיליון שקל.

במהלך השנה האחרונה הבינה בבילון כי הסיכון הטמון בפעילות עם לקוח אחד - גוגל - היא עצומה ועליה להתחיל ולהקטין סיכונים. לאור הרגולציה שכפתה גוגל על השוק, החלה הנהלת בבילון להרחיב את מעגל לקוחותיה והחלה לשים דגש על פעילות מול יאהו. הצפי היה שמכירות בבילון אומנם ייפגעו בטווח הקצר שכן גוגל משלמת טוב יותר מיאהו ( הפרש שיכול להגיע לעד כמה עשרות אחוזים יותר) עבור לקוח. אך החברה הסכימה לשלם מחיר זה על מנת להקטין את הסיכון הנובע מחברה התלויה בלקוח אחד לצד תקווה שמאריסה מאייר המנכ"ל החדש של יאהו תבצע מהלכים אשר יגדילו גם את הכנסותיה של בבילון בהמשך הדרך.

בשל האסטרטגיה הזו, צפו המשקיעים כי הכנסות בבילון יירדו בתקופה הקרובה כיוון שפעילותה מול גוגל הצטמצמה. אם החוזה מול יאהו יסתיים כעת באופן חד באופן מיידי, הכנסותיה של בבילון יפגעו בטווח הקצר לרבעון או שניים. המשבר מול גוגל הוכיח כי בבילון מסוגלת להעביר פעילות ללקוחות אחרים ולכן ניתן להניח כי חלק מלקוחות יוחזרו לגוגל או אף ל-ASK.COM שעמה החלה לשתף פעולה.

החוזה עם יאהו עדיין לא הופסק - ואם לא יחול שינוי, לא ייגרם כל נזק להכנסות בבילון. אם החוזה יבוטל יש להניח כי פרמיית הסיכון בחברה הנסחרת לפי שווי של 1.16 מיליארד שקל ומכפיל של 8 תעלה והמשקיעים ידרשו לשקול מחדש את שווי החברה. כמו כן אם ההסכם יבוטל קיימת אפשרות כי איירון סורס אשר אמורה להתמזג עם בבילון תפתח מחדש את הסכם המיזוג או אף תחליט כי יש לבטלו.

לדברי בני דקל, אנליסט בנק אגוד, "מדובר באינטרס משותף של שתי החברות להמשיך את השיתוף פעולה ביניהם. קשה לי להאמין שיאהו תפסיק את שיתוף הפעולה עם בבילון אבל ברור לנו שבחיים העסקיים של חברה משהו שצריך לקחת סיכום זה בחשבון ואסור להתעלם מהסיכון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה