חודשה החקירה נגד קובי מימון: רשות המסים חושדת שהוא הבעלים האמיתיים של אקויטל

הקבוצה, שבין היתר שולטת בישראמקו, איירפורט סיטי ונצבא, מוצגת באופן רשמי כחברה בבעלותה של יונייטד קינגסוויי - הרשומה באיי הבהאמס ■ חקירת אקויטל נפתחה כבר ב–2010, אך הופסקה לאחר שדוד ואנונו, שניהל אותה ברשות המסים, נעצר והורשע בשחיתות וקבלת שוחד

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

רשות המסים חידשה באחרונה את חקירתה בעניינו של איש העסקים קובי מימון. הרשות חושדת כי מימון הוא בעל השליטה האמיתי בקבוצת החברות הציבוריות אקויטל - השולטת בין היתר בישראמקו, איירפורט סיטי ונצבא - ולא כפי שהקבוצה מוצגת באופן רשמי, בבעלותה של יונייטד קינגסווייי, חברה הרשומה באיי הבהאמס.

על פי דיווחים של החברה לבורסה, יונייטד קינגסוויי היא בבעלות חיים צוף, שהוא תושב זר, ועל כן אינו מחויב במתן דין וחשבון לרשות המסים בישראל. הרשות חושדת כי בניגוד לרישום הפורמלי, בפועל מימון הוא בעל המניות האמיתי בחברה.

בנוסף לכך, הרשות חושדת כי מימון מחזיק, באמצעות תושבים זרים הקשורים עמו, בחברות פרטיות בישראל שמנהלות עסקים בהיקפים משמעותיים, וכן מחזיק באמצעות אחרים בקרקעות באזור פתח תקוה, חדרה וכפר שמריהו.

כתבות נוספות באתר TheMarker

סטודנטים? כך תעשו לבנקים בית ספר

סקר: כמחצית מהישראלים מעדיפים לחיות במדינה אחרת

החקירה לא מסתפקת בגבולות ישראל, אלא מתייחסת גם לשאלת מעשיו של מימון בחו"ל. לפי עדות מוקלטת של אדם שהיה בסוד הדברים ונמצאת בידי TheMarker, תוכניתו של מימון היתה לשהות בחו"ל ארבע שנים, שבהן לא ייחשב לתושב ישראל ולכן לא יהיה חייב בדין וחשבון לרשות המסים בישראל. לאחר מכן תיכנן לשוב ארצה ולהצהיר כי בזמן שלא היה תושב ישראל ‏(ולא חייב לשלם למדינה מסים‏), הרוויח הון עתק בחו"ל. עם ההון שעמו היה אמור לחזור מחו"ל הוא תיכנן לרכוש מצוף את השליטה באקויטל.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

גורמים ברשות אישרו כי מתנהלות פעולות חקירה נגד מימון, והוסיפו שהחקירה שנפתחה ב–2010 מעולם לא נסגרה. באותה שנה ניהלה רשות המסים חקירה משולבת עם רשות ניירות ערך ומשטרת ישראל. זמן קצר לאחר פתיחת החקירה הודיע מימון כי הוא מתפטר מכל החברות הציבוריות של קבוצת אקויטל ועזב את ישראל. החקירה הופסקה לאחר שדוד ואנונו, שניהל את החקירה ברשות המסים, נעצר, ובסופו של דבר הורשע בשחיתות וקבלת שוחד, והוא מרצה כיום עונש מאסר.

ההחלטה על חידוש החקירה התקבלה בעקבות מידע חדש שהתקבל ברשות המסים בחודשים האחרונים, שחיזק את הערכות הרשות כי מימון הוא בעליו של הרכוש הרב - וזאת מבלי שביכולתו להסביר את מקור הנכסים שצבר.

השליטה באקויטל נמצאת בסימן שאלה מאז אמצע שנות ה–90, עת השתלטו מימון וצוף על קבוצת קווי אשראי, שבתוכה תאגיד אקויטל. לאורך השנים שויכה השליטה בחברות למימון, שכיהן כיו"ר, אף שבאופן רשמי צוף היה הבעלים. שאלה זו קיבלה משנה תוקף ב–2009 לאחר שהתגלה קידוח הגז תמר, שבו מחזיקה ישראמקו, אחת החברות בתאגיד, 28%.

במשך שנים נמנעו מימון וצוף להתייחס לזהות בעל השליטה, ודוברים מטעם הקבוצה נהגו להפנות לדיווחים בבורסה, שם צוף רשום כבעל השליטה בחברות. בראיון ל– TheMarker ביוני 2011 התייחס צוף לראשונה לסוגיה זו: "אני אזרח הולנדי וכל הרכוש נמצא בדו"חות שלי בהולנד. אם אני מעביר את השליטה למישהו, זה ייהפך לאירוע מס. כל השנים העברנו דיווחים לרשות ניירות ערך הישראלית ובהם נכתב שאני בעל השליטה. מימון היה יו"ר החברות, הוא ניהל את הכל ביד רמה ובהצלחה, אבל הוא רק שכיר".

של מי הקבוצה הזו?

באותו זמן התייחס צוף גם לעזיבתו של מימון את ישראל ואת עסקי אקויטל ‏(בדברים שלא פורסמו בראיון‏). "הוא בחו"ל, נסע לעשות כסף לעצמו", אמר צוף, "נעשה את כל המאמצים, עם משפחת לבנת ‏(שותפה באקויטל, ש"ש‏), להחזיר אותו לקבוצה. מעבר לכך, אין לו שום דבר איתי באחזקות".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "אין אנו נוהגים למסור פרטים בענייני חקירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?