אקסטרה הולדינג מעוניינת לרכוש את אי.די.בי אחזקות

חברת האחזקות הפרטית בשליטת מוטי בן משה מעוניינת להגיש עד ה-20 לחודש הצעה לרכישת קבוצת אי.די.בי הנשלטת על ידי נוחי דנקנר ■ הקבוצה העבירה 100 מיליון דולר לחשבונות בנק ישראלים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

קבוצת אקסטרה הולדינג האירופאית מעוניינת להגיש הצעה לרכישת אי.די.בי אחזקות. יו"ר הקבוצה הוא מוטי בן משה, שהוא גם חלק מבעלי השליטה בחברה. הקבוצה מצטרפת לקבוצת בוש בהתמחרות על רכישת אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר.

גורם המקורב לפרשה הסביר כי "לא ברור עדיין אם מדובר בחברה רצינית או לא, אך הדבר הכי חשוב לבדוק מה מקור הכספים ובמקרה של החברה הספציפית הזו המקור לא כל כך ברור". דובר הקבוצה מעדכן כי במהלך החודשים האחרונים נפגשה הקבוצה עם בעלי העניין באי.די.בי אחזקות ובימים האחרונים העבירה 100 מיליון דולר לחשבונות בנקים ישראלים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

SundaySky הישראלית השלימה סבב גיוס של 20 מיליון דולר

דו"ח המבקר // כך חולקו מיליארדי שקלים לחברת טבע בלי מדידה ובקרה

נוחי דנקנר, הבוקר בבית המשפט

אקסטרה הולדינג הינה קבוצת אחזקות פרטית שמנהלת עסקי אנרגיה תקשורת ביטוח סחורות, בילינג ותיירות באנגליה, גרמניה והולנד. הקבוצה מעוניינת לרכוש את אי.די.בי באמצעות זרוע פעילות האנרגיה שלה בגרמניה, אקסטרה אנרג'י, או דרך חברה ייעודית אשר תוקם לצורך הרכישה.

דובר הקבוצה בישראל הסביר כי "אקסטרה הולדינג" היא קבוצה פרטית, בעלת נזילות גבוהה במיוחד בהיקף של מאות מיליוני יורו. הקבוצה אינה ממונפת כלל ואינה צריכה לשרת חובות כלשהם. הגם שמדובר בקבוצת אחזקות פרטית, הרי שלנוכח תחומי הפעילות ונתחי השוק שהשיגה הקבוצה, חלק מפעילויותיה העסקיות מדווחים בכל זאת כמתחייב מכללי הרגולציה בשוק הגרמני.

"מנתוני אחת מחברות הפורטפוליו של הקבוצה - אקסטרה אנרג'י - באמצעותה תוגש, כאמור, הצעת הרכישה של אי.די.בי, עולה כי מדובר בספקית האנרגיה הפרטית הגדולה ביותר בגרמניה ללקוחות קצה, המתאפיינות בשיעורי חדירה וצמיחה ניכרים במיוחד - באירופה כולה. מהדו"חות המבוקרים של אקסטרה אנרג'י לשנת 2012 (ע"י רשת רו"ח הבינלאומית BDO, עולה כי החברה סיימה את שנת 2012 עם מחזור של 1.077 מיליארד יורו ורווח של למעלה מ-20 מיליון יורו. בדו"חותיה מציינת החברה שהיא מצפה כי בשנת הכספים הנוכחית (2013), יגדל מחזור הפעילות של אספקת האנרגיה בגרמניה בלבד בלפחות 50% לכדי 1.6 מיליארד יורו, והרווח יצמח בלפחות 300% לכדי 80 מיליון יורו.

"בנוסף לעסקי האנרגיה, התקשורת, קומודיטיס, הבילינג והתיירות, הרחיבה "אקסטרה הולדינג" במהלך השנה החולפת את פעילותה העסקית גם לתחומי הביטוח וכתבי השירות (האסיסטנס)".

הדובר הדגיש כי "אקסטרה הולדינג" אינה "משקיע פיננסי" והיא אינה נדרשת לגיבוש קבוצת משקיעים. הקבוצה רואה ערך סינרגטי רב במגוון הפעילויות הקיימות בחברות הפורטפוליו של אי.די.בי לפעילויות הליבה שלה בעולם, ובכוונתה להיות מעורבת בניהול החברות והשבחתן לתועלת הלקוחות, העובדים וכלל בעלי העניין בחברות השונות. אקסטרה הולדינג ערוכה להגיש את הצעת הרכישה במועד שנקבע ע"י בית המשפט ב-20 באוקטובר 2013.

התעניינות גוברת מצד משקיעים פוטנציאליים

בתוך כך המומחה מטעם בית המשפט אייל גבאי והמשקיף חגי אולמן הגישו היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לדחות את הגשת ההצעות לרכישת אי.די.בי עד ה-3 בנובמבר. עוד דרשו המומחים מבית המשפט להורות כי כל הצעה להסדר תחייב את המציעים להפקיד בטוחה בסכום שלא יפחת מ-70 מיליון שקל. ערבות שתופקד בקופת בית משפט או בנאמנות חיצונית שתאושר על ידי שני המומחים.

לצד כל זאת דרשו המומחים להורות לאי.די.בי אחזקות לפתוח חדר מידע מוגבל שיכלול את המידע על החברה בכפוף לחתימה על כתב סודיות. לאור ההתעניינות הגוברת מצד משקיעים פוטנציאליים נוספים ברכישת הקבוצה, דרשו המומחים מהשופט אורנשטיין להורות על קיום התמחרות בין כלל ההצעות שיוגשו לצורך מקסום ההחזר עבור הנושים.

לדעת המומחים, את שלב של תחרות בין ההצעות ניתן להקיש גם מזכות הסירוב הראשונה אותה העניקו הנאמנים לקבוצת אלשטיין. המומחים דורשים כי לכל מציע ניתן יהיה לאפשר לשפר את הצעתו באופן סדור על פי פרמטרים ברורים שיקבעו מראש. את הבקשה לדחייה במועדי הזמנים תולים המומחים בשתי סיבות עיקריות: אי יכולת החברה לעמוד במועדים אותה קבע בית המשפט ורוכשים פוטנציאליים נוספים שהצטרפו למערכה.

המומחים מסבירים לבית המשפט כי קבוצת אלכסנדר גרנובסקי המנסה לרכוש את אי.די.בי באמצעות קופת אמבלייז והפקידה כבר 70 מיליון שקל בקופת בית המשפט כדמי רצינות, לא תוכל להגיש את הצעתה עד ה-20 לחודש, עובדה שמונעת מהם לכתוב את דו"ח המומחה כנדרש על פי הוראות השופט.

עוד סיפרו המומחים על "קבוצת בוש" - אמריקן פסיפיק - שהודיעה באופן פורמלי כי היא בוחנת ברצינות את האפשרות להגיש הצעה להסדר בהתאם לזמנים שקבע אורנשטיין. המומחים מלינים על כך כי הנהלת אי.די.בי מונעת מהחברות לקבל מידע מהותי למשקיעים פונטציאליים בשביל להגיש הצעות רציניות לרכישת החברה. בשל העובדה כי המתעניינים החדשים לא קיבלו את כל המידע הרלוונטי קבוצת בוש ביקשה אורכה של 14 יום.

עוד מדגישים המומחים כי ההצעה הכי רצינית שמהווה מעין ביטוח למחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי הוגשה על ידי קבוצת אדוראדרו אלשטיין שהפקידה כבר בנאמנות 75 מיליון דולר והביעה נכונות להשקיע באי.די.בי פיתוח כחלק מההסדר. יחד עם זאת מדגישים המומחים בבקשה כי כל עוד לא תינתן החלטה אחרת על ידי השופט אורנשטיין כל הצדדים ידרשו להגיש את הצעותיהם להסדר במועד שנקבע.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"