בן זקן רכש מניות שמן ב-3 מיליון שקל; "החברה לא סיימה את דרכה"

הפסדי הציבור מקידוח שמן: 400 מיליון שקל ■ בן זקן וננקשווילי מחקו כ-100 מיליון שקל ■ מי בכל זאת עשה מכה מכישלון הקידוח? שורטים ב-7.3 מיליון שקל על המניה

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

"שמן לא סיימה את דרכה. אין לי ספק שנחזור לאותה נקודת קידוח כדי לבחון את פוטנציאל הגז הקיים בו", כך הגיב הערב (ב') ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה בחברת שמן, שדיווחה אמש על כישלון בניסיון למצוא נפט בקידוח "ים-3" אל מול חופי אשדוד. בן זקן חשף כי ניצל את הירידות ורכש במהלך המסחר כ-4.5% ממניות שמן, בעלות מוערכת של כ-3 מיליון שקל. "אני עדיין מאמין בחברה - אני חושב שיש שווי לרישיון", אמר.

- מה ההרגשה לאחר הדיווח על הכישלון למציאת נפט?

"ההרגשה היא לא נעימה במיוחד. היו לנו ציפיות מאוד גדולות מהמיזם הזה. אני בפן האישי כבר שלוש שנים בפרויקט. השקעתי עשרות מיליוני שקלים. אין לי הבנה כזו גדולה בתחום, כך שקשה לי לומר מה יהיה בהמשך. אבל אני מאוכזב מאוד. אף אחד מעשרות המומחים שלמדו החומר וראו את הדאטה בסקרים הסיסמיים לא אמר שהקידוח יהיה יבש. התסריט הכי גרוע שלי היה שתהיה הפקה של 800 חביות במבחני ההפקה - כמו שהיה לפני 20 שנה. לכן אנחנו מאוד מופתעים ומאוכזבים".

- איך יכול להיות ששכבת נפט בעובי של 70 מטר הופכת לבאר יבשה?

"אנחנו רוצים עדיין לבדוק מה היה. על פניו יש פה דברים שלא מסתדרים. אני ובעלי המקצוע עדיין לא מבינים איך ולמה. יידרשו מספר ימים או שבועות על מנת לבדוק איפה היה הכשל. אולי הפיצוץ (שנעשה במחני ההפקה במטרה לגרום לנפט לזרום – ע"א) היה בנקודה הלא נכונה, ואולי אין שם נפט. אני מאמין שנהיה יותר חכמים אחרי שהציוד יצא מבטן האדמה וננתח את הלוגים".

בן זקן. סולידריות של כל הקבוצות עם אחיהם מהדרום

- האם הטעות שלכם הייתה שהבאתם מפעיל קידוח, קספיאן דרילינג, שאינו מקצועי מספיק?

"אין לי את היכולת להגיד מי מקצועי ומי לא. אני מניח שנביא אנשי מקצוע שילמדו מה היה וייתכן שבהתאם לחוות דעתם הן יגידו שכל התהליך היה נכון או שהיה בו כשלים".

- כיצד אתם מתכוונים להמשיך מכאן?

"לאחר ניתוח החומרים הסופי, אם המסקנות יהיו שנכון לבחון שוב את הנפט – אז אנחנו נחזור לקידוח. הבאר היום היא כבר קיימת, כך שאנחנו נוכל בעתיד לשוב ולבחון אותה".

- אבל צריך להביא אסדה, בעלות של מיליוני שקלים.

"צריך אסדה לשבועיים שלושה .יש עדיין כסף בקופה".

- האם בדיעבד השכר ששילמתם לבכירי החברה, ובראשם ליו"ר גבי אשכנזי היה גבוה מידי?

"אני לא רוצה לדבר על העבר. כשהחלטנו על השכר בדקנו מה קורה בחברות דומות, וככה קבענו את שכרם של הדירקטורים ושאר התנאים של בעלי התפקידים. אין ספק שהיום השתנה המצב. מדובר בחברה שאינה יכולה להרשות לעצמה לשלם את השכר ששילמה בעבר לדירקטורים ולבכירים. אני מניח שהחברה תפנים את זה ויהיו שינויים בהתאם. יש הבדל הין חברה שנסחרת ב-550 מיליון שקל ל-50 מיליון. אין לי ספק שהחברה תלך לדיאטה, בהתאם ליכולות שלה".

ההפסדים העמוקים של הציבור

מניית שמן צנחה היום בבורסה ב-93% וחתכה קרוב ל-500 מיליון שקל משווי החברה. הנפילה מחקה לבעלי המניות, ובראשם לציבור הרחב, לא רק את החלומות שטיפחו זה כשנתיים, אלא גם את מרבית ההון שהשקיעו בשנים האחרונות בקידוח. סך ההפסד לציבור הרחב מסתכם ב-400 מיליון שקל, וההפסדים לשאר בעלי העניין מגיעים לכ-220 מיליון שקל.

כדי להבין את גודל ההפסד לבעלי המניות ולשותפים השונים בפרויקט, יש לבחון את שווי הנכס העיקרי שהיה בידם - רישיון שמן - בתחילת היום ובסופו. עם תחילת המסחר, שווי רישיון שמן עמד על 705 מיליון שקל, כנגזרת לשווייה של חברת שמן (550 מיליון שקל), המחזיקה בכ-78% מהזכויות. בסוף יום המסחר מחירה של שמן בבורסה גילם לרישיון שווי של 87 מיליון שקל. כלומר ההפסד נטו של כל השותפים מגיע ל-618 מיליון שקל – ביום אחד.

הציבור הרחב שותף בפרויקט באמצעות החברות הבורסאיות שמן (77.7%), שותפות זרח (7%) וצמיחה (5%). בשקלול אחזקותיו בשלוש החברות – אחזקות ישירות ועקיפות, הציבור חשוף לכ-65% מההון שהושקע בפרויקט. כלומר, הציבור הפסיד כ-65% מ-618 מיליון שקל, ובסך הכול כ-400 מיליון שקל.

מפסיד מרכזי נוסף הוא אברהם ננקשווישלי, שמחזיק בחברת שמן באופן ישיר (9.07%), וכן באמצעות מנופים פיננסים (31%) שמחזיקה ב-7.51% מהמניות. ההפסד המצטבר של ננקשווילי הוא כ-54 מיליון שקל. זו כנראה גם לא השנה של ג'קי בן זקן, שמחזיק ב-9.07% ממניות חברת שמן. בנוסף להחלטת הפרקליטות להגיש כנגדו כתב אישום בשל חשד להרצת מניות, ההפסד שלו מהפרויקט מגיע ל-43 מיליון שקל.

מפסידים נוספים, קטנים יותר, הם האחים יוסי וישי מור, בעלי חברת בונסטאר, המחזיקה בקצת פחות מ-5% ממניות שמן. ההפסד עומד על 24 מיליון שקל. כליף יחזקאל, מבעלי המניות הגדולים בזרח, הפסיד כ-7.3 מיליון שקל. מפסיד נוסף הוא אייל רותם, מבעלי יקב קלו דה-גת, שרכש כ-0.15% מהזכויות בקידוח "שמן" מידי שותפות זרח לפני כשבועיים תמורת מיליון שקל במזומן. ירון ייני, שמחזיק בשרשור בחברת צמיחה, השותפה בפרויקט, הפסיד כ-460 אלף שקל.

לא כולם הפסידו

ואולם, לא כולם יוצאים מופסדים מהנפילה בשמן. בדיקה של רשימת הפוזיציות שורט (מכירה בחסר) מיום ה', ה-3 באוקטובר - התאריך האחרון המעודכן - מלמדת שלא מעט הימרו על נפילה במניה. על פי נתוני הבורסה, נפתחו על מניית שמן כ-7.4 מיליון יחידות שורט, בשווי של כ-7.8 מיליון שקל. ביום ה' הקרוב הבורסה תעדכן את נתוני פוזיציית השורט על המניה נכון ליום ה', 10 באוקטובר, והמשקיעים יוכלו לדעת האם היה גורם משמעותי יותר שהימר על נפילה במניה והצליח להרוויח מכך.

בנוסף, יש להזכיר את שני המנהלים הבכירים בשמן, היו"ר גבי אשכנזי והמנכ"ל יוסי לוי. שכר שני הבכירים מאז 2011 ועד סוף 2013 (ללא מרכיב האופציות) צפוי לעמוד על 3.2 מיליון שקל, ו-4 מיליון שקל בהתאמה. במהלך חודש ספטמבר אשכנזי ולוי בחרו שלא לממש אופציות למניות שמן, בעלות של כ-600 אלף שקל לכל אחד. לוי ואשכנזי הסבירו כי נמנעו מלממש האופציות בשל "חוות דעת משפטית, חד משמעית, לפיה הם חשופים למידע פנים שעלול להשפיע על החלטתם בביצוע רכישה זו".

"יש עדיין פרטים חסרים"

התוצאות המאכזבות בשמן, גררו עימן את יחידות ההשתתפות והמניות של החברות השותפות בפרויקט או מחזיקות ברישיונות הסמוכים. כך למשל, יחידות ההשתתפות של זרח צנחו ב-60%; יחידות ההשתתפות של מודיעין נפלו ב-41%. יחידות ההשתתפות של גוליבר צנחו ב-34%. המגמה השלילית בניירות הערך הפילה גם את מדד תל אביב גז ונפט ב-5.9%.

"הירידות החריפות במניית שמן ובאלו של החברות השכנות הן כמובן תוצאה של ההודעה אתמול שאין היתכנות כלכלית במאגר וברישיון", הסביר גיל בשן, אנליסט האנרגיה בית ההשקעות של אי.בי.אי. "יש עדיין פרטים חסרים כדי להבין מה באמת קרה שם, ואיך 70 מטר של עמוד נפט הפכו פתאום לקידוח יבש. זה לא כל כך ברור. עדיין גם לא ברור האם הפיקו כמות נפט קטנה או שהיו רק סימנים לנפט. נצטרך לחכות לדיווח משלים שכנראה ייצא בקרוב.

"בסך הכול, זה הביזנס שלנו - יש בו סיכון גבוה. הפעם הסיכון התממש, וזה מאוד מאכזב. זה מעלה שאלות לגבי המשך החיפושים בכל המדף היבשתי שקרוב לחופי ישראל, וזה כמובן ישפיע גם על פוטנציאל של החברות הפועלות שם לגייס כסף ממשקיעים. כרגע, הדברים הבאים שעומדים בענף האנרגיה הם בג"ץ היצוא, ולאחר מכן קידוח ברישיון גל, שכבר בוצעו בו סקרים סיסמיים אך טרם פורסמו תוצאותיהם. במחצית 2014 צפוי קידוח הנפט העמוק בלווייתן", הוסיף בשן.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"