דעה אחרת |

לתקן את מערכת הכסף - לפני שהיא תהרוס את ישראל

ישראל סובלת עדיין מבועת נדל"ן - אבל הבנקים לא מודאגים: הם יודעים שברגע שהבועה תתנפץ, משלמי המסים יחלצו אותם כפי שנעשה בארה"ב - הרווחים מופרטים, אבל ההפסדים מולאמים

ביל סטיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביל סטיל

לישראל יש מוניטין של שימוש נבון במשאבים הנדירים שלה. במפתיע, ממשלת ישראל יוצרת פחות מ-10% מהכסף של המדינה. יותר מ-90% מהכסף של ישראל נוצר בידי בנקים מסחריים. הבנקים יוצרים כסף חדש בכל פעם שהם נותנים הלוואה. קוראים לזה "כספי אשראי" ומדובר אמנם בספרות אלקטרוניות במחשב, אבל הוא תקף בדיוק כמו כל שטר הנקוב בשקלים.

המערכת הזאת לא רק מאפשרת לבנקים להחליט לאן הכסף מנותב במערכת הכלכלית, אלא גם מעניקה להם אפשרות לגבות ריבית, ואפילו לעקל נכסים שנקנו בהלוואות שהם יצרו יש מאין.

זה לא מוצדק ולא חכם, כי המערכת הזאת לא מספקת לכל האזרחים הזדמנות שווה. היא לא מקדמת יצירת מערכת המונעת על ידי תמריצים, והיא תביא להרס הכלכלה הישראלית.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

נהגי המוניות זועמים על הוזלת מחירי Get Taxi: "זה על חשבוננו"

שטייניץ: "קמפיין ההפחדה של לפיד על המצב הכלכלי הזיק למדינה"

הבעיה עם כסף מבוסס חוב היא שהוא מתרכז בהדרגה בידי מספר קטן של ידיים. כשבני המזל הבודדים צוברים עוד ועוד נכסים, הם נוטים להשקיע בנדל"ן. בנוסף, בנקים הם תאגידים ותאגידים מחויבים להתחרות על לווים. כך שבנקים ישראלים נתפסו באותה מלכודת כמו הבנקים האמריקאים - הם מציעים משכנתאות בריבית משתנה, ללווים שמוכנים לסכן את כספם עליהן.

צילום: בלומברג

זאת הסיבה שישראל סובלת עדיין מבועת נדל"ן. קיומה של הבועה תלוי בהמשך צמיחה בלתי נפסקת. זאת אחת הסיבות שבנק ישראל הוריד לאחרונה את הריבית לשפל של 1% - כדי לנסות ולשמר את התנפחות הבועה.

בנקודה מסוימת, היד הנעלמה של השוק תשים סוף לזה, אבל הבנקים לא מודאגים; הם יודעים שברגע שהבועה תתנפץ, משלמי המסים יחלצו אותם כפי שנעשה בארה"ב - הרווחים מופרטים, אבל ההפסדים מולאמים - רווח בכל מצב לבנקים, והפסד בכל מקרה למשלמי המסים.

למה לא שמענו על זה קודם?

כדי להסוות את שורש הבעיה, המעטים שמרוויחים מהשיטה הנוכחית מנסים לשמור את הציבור מבולבל באמצעות מיסגור הדיון במונחים של שני מחנות פוליטיים מנוגדים, התיאוריה הסוציאליסטית המול קפיטליסטית. אך אף אחת מהן אינה עובדת. מדוע?

1. המודל הסוציאליסטי מאמין שיותר הוצאות ממשלתיות ירפאו את חוסר האיזון.

2. אבל יותר הוצאות פירושן יותר הלוואות ממשלתיות; וזה מוביל ליותר אינפלציה, יותר תשלומי ריבית ויותר שליטה של המלווים על הפוליטיקאים. כרגע הממשלה משלמת כמעט אלף שקלים לשנייה בריבית על החוב הלאומי – תשלום מיותר לחלוטין. וזה אומר שהמודל הסוציאליסטי מנסה לרפא את הבעיה עם עוד חוב. זה כמו לנסות לגמול אלכוהוליסט עם עוד ויסקי

3. המודל הקפיטליסטי דוחף לצנע - קיצוץ בהוצאות הממשלתיות. זה זוכה לאהדה פוליטית בקרב מעמד הביניים, שנושא בנטל העלאות המסים, אבל פחות הוצאות ממשלתיות פירושן פחות כסף במערכת, יותר אבטלה, וירידה בהכנסות ממסים - סחרור דפלציוני.

כך שממשלות לכודות במלכודת של חוב הולך וגדל , והן לא יוכלו להיחלץ ממנה עד שלא יתחילו לחשוב מחוץ לקופסא.

צרות לפנינו

הסימנים מצביעים על סכנה. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הוצאות הממשלה קפצו ב-15% ברבעון השני של 2013 - עלייה של 7.4 מיליארד שקל. מדאיג מכך, החוב הלאומי של ישראל העמיק ל-641 מיליארד שקל או 79.5% מהתמ"ג ב-2012. BIS, הבנק של הבנקים המרכזיים הממוקם בשווייץ, אומר כי רמת חוב של 80% מהתמ"ג מתחילה להכביד על הצמיחה ומבטיחה בשורות לא טובות בהמשך.

מצבה של ארה"ב גרוע בהרבה - עם חוב לאומי בהיקף של 107% מהתמ"ג. כלכלת ארה"ב תלויה כיום בהדפסת כסף של הבנק הפדרלי בסכום של טריליון דולר בשנה, מהלך הידוע בשם "הרחבה כמותית".

לשם השוואה, הממשלה החדשה של טורקיה נראית נחושה לשנות את מערכת הכסף של המדינה, כך שתפעל בשירות האינטרס הציבורי על ידי צמצום כל צורה של חוב. התוצאה: כלכלה בשגשוג, צמיחה שנתית של 5%, ורמת חוב של 36% בלבד ביחס לתמ"ג, שנמצאת בירידה.

איך מתקנים את זה?

ישראל צריכה להתעורר לפני שתימשך באופן בלתי הפיך לסחרור מוות של חוב כמו זה שפגע בכלכלת ארה"ב והאיחוד האירופי. החדשות הטובות הן שלא קשה לתקן את זה - אבל לשם כך אנחנו צריכים את הפוליטיקאים.

התנועה לשינוי מוניטרי בישראל גיבשה תכנית לחלץ את ישראל מהמצב הנוכחי. לפי התכנית, שיעור הכסף שמדפיסים הבנקים המסחריים יקטן לטובת הבנק המרכזי. לדוגמא, בשנה הראשונה הכנסת תכפיל את הכסף הממשלתי ל-15% ותגביל את יצירת הכסף של הבנקים ל-85%. אם הנתונים יצביעו על שיפור, בשנה שאחרי שיעור יצירת הכסף של הבנק המרכזי יוכפל שוב ל-30%. זה יבטיח מעבר חלק לשיטה החדשה.

זוהי גישה מתקבלת על הדעת שעל הכנסת לשקול. היא מקטינה בהדרגה את המינוף שמערכת כסף מבוסס חוב נשענת עליו, והופכת את הכלכלה הישראלית למערכת יציבה, בת קיימא, שפועלת לטובת הציבור.

ביל סטיל הוא עורך לשעבר בעיתונות, סופר רב מכר ובמאי סרטים דוקומנטריים שזכה בפרסים. הוא כתב עבור USA טודיי, סאטרדיי איבנינג פוסט ולוס אנג'לס טיימס. ספרו האחרון "לא עוד חוב לאומי" (No More National Debt) יצא ב-2011. ב-2011-12 הוא רץ לראשות המפלגה הליברטריאנית כמועמד לנשיאות ארה"ב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר