כך נראית בעלת שליטה פוטנציאלית באי.די.בי

מבט על מניית בי.ג’י.איי מגלה שהעניין שמגלה הציבור בחברה נותר מועט ביותר

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

0 שקלים - זה היה אתמול מחזור המסחר במניית בי.ג’י.איי. תזכורת: בי.ג’י.איי היא החברה שדרכה עתיד, אולי, איש העסקים אלכסנדר ‏(סשה‏) גרנובסקי לשלוט ‏(אם וכאשר‏) באי.די.בי פיתוח. גרנובסקי אמור לעשות זאת עם או בלי היד הנעלמה של בעל השליטה הנוכחי באי.די.בי, נוחי דנקנר.

כחודשיים עברו מאז הפציע גרנובסקי בתודעה כאביר הלבן של דנקנר. גרנובסקי רכש במהלך בזק 20% ממניות אמבלייז באמצעות בי.ג’י.איי, תוך התחייבות לרכוש בה את השליטה. התחייבות זו הועברה לבסוף לבעלות השליטה בבי.ג’י.איי - זד.בי.איי וקרן חב”ד 770.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

נמל אשדוד אסר על עובדי החברות הפרטיות של אלון חסן להיכנס לנמל

הביטוח הלאומי: הסיוע למשפחות שאינן עובדות אינו מספיק לכבוד בקיום

נוחי דנקנר, הבוקר בבית המשפט

הפלפולים המסובכים, הכוללים חברות עם שמות בעלי שלוש אותיות באנגלית ‏(,BGI ,ZBI IDB‏), קצת מבלבלים. ואולם, אם נתרכז בעיקר, נגלה שמי שרוצה לקנות לעצמו כיום אחיזה בעסקיה הענפים של אי.די.בי פיתוח וגם מאמין בהצלחת המהלך שרוקמים דנקנר וגרנובסקי - פשוט צריך לקנות את המניות של בי.ג’י.איי בבורסה. אין דבר פשוט מזה.

מניית בי.ג’י.איי נסחרה אתמול ‏(טעות, לא נסחרה, עמדה‏) במחיר של 1.38 שקל; מחיר זה משקף לחברה שווי צנוע מאוד של 50 מיליון שקל; זהו שווי הנמוך אפילו מגובה הערבות ‏(70 מיליון שקל‏) שאולצו גרנובסקי ודנקנר להפקיד בקופת בית המשפט לצורך הפגנת רצינות הצעתם להזרים לאי.די.בי כ–800 מיליון שקל ‏(באמצעות אמבלייז‏).

בימים כתיקונם היתה אמורה מניית בי.ג’י.איי להגיב למידע כה מסעיר. לא בכל יום מצליח זנב זעיר כבי.ג’י. איי לכשכש בכלב גדול כאי.די.בי. אבל מבט על מניית בי.ג’י.איי מגלה שהעניין שמגלה הציבור בחברה הזעירה של גרנובסקי נותר מועט ביותר. נראה כי הציבור הישראלי אינו מוצא עניין ב”בעלת השליטה הפוטנציאלית” של אי.די.בי. ייתכן שהמשקיעים פשוט אינם מאמינים כי ההצעה המסובכת של דנקנר וגרנובסקי תצלח את כל המהמורות ותגיע לידי מימוש.

בהקשר זה מעניין לציין כי האג”ח של בי.ג’י.איי - שבימים הראשונים לאחר ההודעה על ניסיון ההשתלטות על אי.די.בי צנחו בשיעור ניכר - טיפסו בתוך חודש וחצי בכ–10% מ–88 אגורות ל–97 אגורות. עליית המחיר הפחיתה את התשואה לפדיון של האג”ח מ–24% לכ–13% - עדיין תשואה המצביעה על סיכון גבוה באג”ח ‏(“תשואת זבל”‏), על אף שמרבית הסיכון בעסקת אי.די.בי הועבר לבעלות השליטה של בי.ג’י.איי.

עליית מחיר האג”ח של בי.ג’י.איי מלמדת שבעלי האג”ח נותנים מעט יותר אמון ביכולת החזר החוב אליהם. לחלופין, ייתכן שגם בעלי האג”ח של בי.ג’י.איי הגיעו למסקנה שהיכולת של דנקנר וגרנובסקי לממש את הצעתם לרכוש את השליטה באי.די.בי פיתוח, נמוכה מאוד, ולכן הכסף שבקופת בי.ג’י.איי שמיועד לשלם להם את חובם אינו נמצא בסיכון גבוה במיוחד. תהא הסיבה אשר תהא, ניירות הערך של בי.ג’י.איי רחוקים מלהזכיר שהם שייכים לחברה שעשויה להיות שותפה בעוד זמן לא רב לשליטה בקונצרן המסחרי והתעשייתי הגדול במשק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?