המלצות האוזר לרפורמה בבורסה: מסחר ביום שישי במקום ביום ראשון והפרטת הבורסה

כך נודע ל-TheMarker ■ רשות ניירות ערך תציג היום את המלצות הוועדה לשכלול המסחר בבורסה, שהקים יו"ר הרשות, שמואל האוזר ■ בין השאר, תציע הוועדה להקים "מאגר השאלות" של מניות

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

המסחר באחד העם עשוי לעבור מיום ראשון ליום שישי - כך נודע ל-TheMarker; זוהי אחת ההמלצות של הוועדה לשכלול המסחר והגברת הנזילות בבורסה שהקים באפריל יו”ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר. רשות ניירות ערך תפרסם היום את דו”ח הביניים של הוועדה שבראשה עומד פרופ’ משה בן חורין.

העברת המסחר מיום ראשון ליום שישי תאפשר לבורסה לפעול במקביל למרבית הבורסות בעולם. כמו כן, תיבדק האפשרות של הפעלת מסחר במניות הגדולות בשעות שלאחר המסחר ‏(After Market‏), בדומה לבורסות במדינות אחרות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אפל הציגה שני דגמי אייפון חדשים: אייפון 5S המשופר ו-5C המוזל

אתרי האינטרנט בישראל מציגים: צניחה של 90% בשווי בתוך שבע שנים

משה בן חורין ושמואל האוזרצילום: גיא אסייג

המלצות נוספות של הוועדה כוללות את הפרטת הבורסה. האוזר, שכבר הודיע ביולי בכנס "פסגת ת”א 100" כי "לא יהיו ‘פרות קדושות’, וכל פתרון ראוי ייבחן", מעוניין בראש ובראשונה להפריט את הבורסה ולהפוך אותה ממלכ”ר לחברה הפועלת למטרות רווח, בדומה לבורסות רבות במדינות המפותחות.

המטרה היא להפוך את הבורסה לחברה שבעתיד אף תוכל להירשם למסחר באחד העם, ומניותיה ייסחרו בבורסה בדומה ללונדון סטוק אקסצ’יינג’ ‏(LSE‏) המפעילה את בורסת לונדון, וחברת נאסד”ק ‏(NDAQ‏) המפעילה את בורסת המסחר נאסד”ק. המשמעות היא שבפועל בעלי השליטה בבורסה לא יהיו רק הברוקרים והבנקים ‏(חברי הבורסה‏), אלא ייתוספו אליהם בעלי מניות, כמו בכל חברה ציבורית.

הוועדה גם תמליץ על הקמת הקמת "מאגר השאלות" של מניות, בדומה למצב הקיים בבורסות של סינגפור וטייוואן. כמו כן, הוועדה תמליץ על הקמת מערכת ממוחשבת של ביקוש והיצע שתאפשר מפגש של שואלים ומשאילים ואף תנהל את הבטוחות הכרוכות בפעולות אלה. מרבית ניירות הערך המיועדים להשאלה ‏(לצורך מכירה בחסר - שורט‏), מרוכזים כיום בידי שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי - מצב זה מקשה על יתר חברי הבורסה לבצע פעולות שורט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר