חיות יותר - עובדות פחות

המדינה חייבת להקים מערך הכשרות שיאפשר למבוגרים הסבה למקצוע שממנו יוכלו להתפרנס בכבוד

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

טבלת תוחלת החיים בערים הגדולות מבהירה נושא אחד חשוב: בבאר שבע, נתניה, אשדוד או באר שבע, חיים יותר ויותר אנשים, הרבה יותר זמן - ונשים חיות אפילו יותר.
הפערים בין תוחלת החיים של נשים וגברים הם שלוש עד חמש שנים, אך באופן פרדוקסלי נשים יכולות לעזוב את שוק העבודה חמש שנים לפני רוב הגברים. כך נוצר מצב שהרמת גנית, שחיה יותר מ–84 שנה, עושה זאת כ–22 שנה מחוץ לשוק העבודה - יותר ממחצית מכל שנות הקריירה שלה.

המצב הזה לא הטריד אותה או את המדינה בעבר, כל זמן שהפנסיה התקציבית כיבדה את גימלאיה. אלא שהפנסיה הזו עברה מן העולם, ומהפנסיה הצוברת יהיה לה, כמו גם לבעלה, קשה להתקיים כל כך הרבה שנים בכבוד.

במדינה מתוקנת הביטוח הלאומי היה נזעק לעזרת מי שעבד כל חייו אך הפנסיה שצבר אינה מספקת, אלא שבשנים האחרונות חוזר הביטוח הלאומי על ההזהרה כי עתידו הפיננסי אינו מובטח, וכי העתודות שהוא מחזיק ייעלמו עוד לפני 2050. במידה שזה יקרה, אפילו קצבת הזקנה המגוחכת הניתנת כיום ‏(1,500 שקל ליחיד, 2,200 לזוג‏) לא תועבר.

הביטוח הלאומי, כמו גם קרנות הפנסיה, נאלצים להתמודד יום יום עם מציאות חדשה: בתוך 20 שנה יעלה שיעור בני ה–65 ומעלה מ–10% מהאוכלוסייה ל–15%. האוכלוסייה המזדקנת תדרוש יותר טיפולי בריאות, סיעוד ושיקום יקרים, ואת הפנסיה צריך יהיה לשלם מספר שנים שרק יגדל ויילך. לפי תחזיות הלמ”ס, תגיע תוחלת החיים כבר ב–2045 ל–90 שנה לנשים, ו–85 לגברים - כחמש־שש שנים יותר מהמצב כיום.

כשזה מצב העניינים, אין ברירה אלא להעלות את גיל הפרישה, ולהזדקק לקרנות הפנסיה שיצברו בינתיים עוד כסף. בשלב ראשון לא תהיה ברירה אלא להעלות את גיל הפרישה הכללי לנשים ולהשוותו לגברים, וטוב מכך - לקבוע גיל מסוים לתחילת קבלת הפנסיה ולבטלו בכלל. העלאת גיל הפרישה לנשים אינו רעיון חדש. הוא רק יורד כל פעם משולחן הכנסת על רקע הטענה כי נשים מופלות לרעה בשוק העבודה באופן קבוע, למשל משתכרות כ–25% פחות, וכי לא ניתן לדרוש מבעלת מקצוע פיסי, כמו עובדת ניקיון, או מקצוע שוחק כמו מורה, להמשיך ולעבוד עד גיל 67 או מעבר לכך.

הפתרון פשוט: מכיוון שלא ניתן היה להתחמק מהעלאת גיל הפרישה, ומכיוון שלא מעט נשים וגברים חשים צעירים ונמרצים ולא רוצים לפרוש גם בגיל שקבעה המדינה, צריך יהיה לאפשר פרישה מוקדמת של בעלי ובעלות מקצועות שוחקים, כדי שהם - ורק הם - יוכלו לזכות בפנסיה מוקדמת.

קשיש לצד אופנייםצילום: רויטרס

מובן שיציאה לפנסיה בגיל 55 לא תאפשר פנסיה מלאה, ולכן תביא ליכולת השתכרות בעייתית ב–40 השנים הקרובות שנותרו לחייהם. מסיבה זו חייבת המדינה להקים מערך הכשרות עוצמתי, שיאפשר למבוגרים הסבה למקצוע שממנו יוכלו להתפרנס בכבוד עוד שנים רבות. רצוי גם שהמדינה תדע לתמרץ מעסיקים שיבחרו להעסיק אנשים מבוגרים יותר, ממש כפי שהיא עושה במטרה לעודד השתלבות של המגזר הערבי בשוק העבודה.

הזדקנות האוכלוסייה היא נושא שיש להתייחס אליו כאל אחד הנושאים המרכזיים בסדר העדיפויות הממשלה. בינתיים מעדיפים להתעלם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב