הצצה לרווחיות סופר־פארם: הרשת 
תחלק דיווידנד של 50 מיליון שקל

סופר־פארם נוהגת לחלק 75% מרווחיה כדיווידנד, ולפי ההערכות, סיימה את המחצית הראשונה של השנה עם רווח נקי של 70 מיליון שקל ■ הנהנים מהדיווידנד: משפחת קופלר, לאומי פרטנרס ודיסקונט שוקי הון

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

רשת הקמעונות הפרטית סופר־פארם, שבשליטת משפחת קופלר בראשות לאון קופלר, הודיעה לפני ראש השנה כי בגין התוצאות המשופרות למחצית הראשונה של 2013 תחלק החברה לבעלי מניותיה דיווידנד של 50 מיליון שקל בגין הביצועים במחצית, כך נודע ל-TheMarker.

סופר־פארם, המנוהלת מאז יולי האחרון בידי ניצן לביא, נוהגת לחלק 75% מרווחיה כדיווידנד. בהתאם לכך, סופר־פארם סיימה את המחצית הראשונה של 2013 עם רווח נקי של כ-70-65 מיליון שקל.

באפריל האחרון הושלמה העסקה לרכישת 10.4% ממניות רשת סופר־פארם בידי דיסקונט שוקי הון, שבבעלות בנק דיסקונט תמורת 150 מיליון שקל. המוכרים בעסקה היו לאומי פרטנרס ‏(5%‏) שבבעלות בנק לאומי ומנכ”ל סופר־פארם, ליאור רייטבלט ‏(5.4%‏), שמונה לתפקיד היו”ר במקום קופלר.

העסקה שיקפה לסופר־פארם שווי של 1.45 מיליארד שקל, לעומת שווי של כמיליארד שקל שלפיו נכנסה לאומי פרטנרס להשקעה ב-2007. לאחר העסקה עם דיסקונט שוק הון ‏(דש”ה‏), האחזקות בסופר־פארם מתחלקות באופן הבא: משפחת קופלר ‏(74.6%‏), שתיהנה בגין אחזקתה מדיווידנד של 37.3 מיליון שקל; לאומי פרטנרס ‏(15%‏), שתקבל דיווידנד נוסף של 7.5 מיליון שקל; ודש”ה ‏(10.4%‏), שתקבל דיווידנד של 5.2 מיליון שקל.

סניף סופר־פארם בסין

סופר־פארם, שהיא רשת הדרגסטור הגדולה בישראל, מונה 186 סניפים בישראל, 44 סניפים בפולין ו-21 סניפי סופר־פארם אופטיק שנמצאים בתוך חנויות הרשת. סופר־פארם, הפועלת בישראל, בפולין ובסין, מעסיקה 8,000 איש, כ–6,500 מהם בישראל. סופר־פארם את סיימה 2012 במחזור של 4.6 מיליארד שקל. מדובר על צמיחה של 6% בהכנסות של חנויות הרשת בישראל ל–3.9 מיליארד שקל בעקבות פתיחה של 15 סניפים ב-2012. ה-EBITDA ‏(רווח תפעולי תזרימי‏) השנתי שלה הוערך ב-250 מיליון שקל והרווח הנקי ב-100 מיליון שקל. סופר־פארם תפתח 17 סניפים ב-2013 ותחצה בכך את רף 200 הסניפים.

דש”ה ניהלה מו”מ במשך חודשים ארוכים לפני שנכנסה להשקעה בסופר־פארם. היא בחרה בסופר־פארם, מכיוון שהיא מתאימה לפרופיל אסטרטגיית ההשקעות שהיא גיבשה, המתייחס להשקעה בחברות תזרימיות יציבות המחלקות דיווידנד קבוע. בעתיד תגיע השבחת הערך עבור דש”ה עם הנפקתה של סופר־פארם בעוד כמה שנים לפי שווי גבוה יותר מזה שהיא נכנסה להשקעה.

בינתיים, בהנחה שסופר־פארם תמשיך לחלק דיווידנד של 100 מיליון שקל בשנה, עבור דש”ה מדובר בהשקעה המניבה תשואת דיווידנד שוטפת ‏(יחס בין היקף הדיווידנד השנתי לשווי חברה שלפיו בוצעה ההשקעה‏) של 7%. לאחר השלמת העסקה קיבלה דש”ה זכות למנות דירקטור בסופר־פארם והיא עשויה להיות מעורבת בקבלת החלטות עסקיות שונות.

עבור לאומי פרטנרס כבר כיום מדובר באחת ההשקעות המוצלחות שבוצעו, שכן השקעה של 180 מיליון שקל הניבה לחברה במשך כשש שנים רווח בפועל ועל הנייר של יותר מ-150 מיליון שקל. חישוב זה מתייחס לרווח של יותר מ-60 מיליון שקל, שהוכר כבר בגין חלקה של לאומי פרטנרס בדיווינדים שחילקה מאז סופר־פארם. הוא גם מתייחס לרווח של 25 מיליון שקל שנרשם בעקבות מכירה של 5% מהרשת.

לפי החישוב החשבונאי של לאומי, שוויה הוא 150 מיליון שקל, והיא מגלמת ללאומי רווח על הנייר של 67.5 מיליון שקל נוספים. עם זאת, בהתאם למדיניות חשבונאית של קבוצת לאומי, לאומי פרטנרס לא רשמה שיערוך חיובי בעקבות העלאת השווי, אלא היא מכירה ברווחים רק בעת קבלת דיווידנדים שוטפים ו/או מכירת נתחים מהחברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?