מנכ"ל בנק דיסקונט ראובן שפיגל הודיע במפתיע על התפטרותו

שפיגל מסר כי ימשיך בכהונתו רק עד 31 במארס 2014 והסביר את התפטרותו בסיבות אישיות ומשפחתיות

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

דרמה בבנק דיסקונט: מנכ"ל הבנק, ראובן שפיגל, הודיע אתמול במפתיע ליו"ר הדירקטוריון, יוסי בכר, על התפטרותו. שפיגל מסר כי יישאר בתפקיד לכל המאוחר עד סוף מארס 2014, וביקש מיו"ר הדירקטוריון לקדם הליך לאיתור ומינוי מנכ"ל שיחליף אותו בתפקיד, כך שייתכן שיפרוש מהבנק כבר עם איתור מנכ"ל חדש.

שפיגל נימק את התפטרותו בסיבות אישיות ומשפחתיות. משפחתו של שפיגל, שחי ברעננה, מתגוררת בניו יורק. לפי מקורבים לשפיגל, נושאים משפחתיים הכריעו אותו והוא החליט לחזור אל משפחתו לניו יורק, לאחר שעזב לישראל בינואר 2011, עם מינויו לתפקיד מנכ"ל קבוצת דיסקונט. קודם לכן כיהן שפיגל כמנכ"ל חברת הבת בנק דיסקונט ניו יורק ‏(IDBNY‏).

כתבות נוספות באתר TheMarker

זמן קציר בעמק ההורדות // חברות סרגלי הכלים מחפשות את עתידן

החברה הישראלית שתניע עם מים ואלומיניום את הדור הבא של המכוניות החשמליות

מנכ"ל בנק דיסקונט, ראובן שפיגל

יו"ר דירקטוריון דיסקונט הגיב אתמול להתפטרות המנכ"ל ומסר כי "קיבלתי בצער את החלטתו של ראובן שפיגל לפרוש. ראובן הוא מנכ"ל מוערך, קולגה מצוין וחבר. אני מכיר ומבין את שיקוליו ומאחל לו הצלחה מקרב לב. קבוצת דיסקונט מוקירה את תרומתו בתפקידו זה ובתפקידים קודמים לאורך כל שנות כהונתו בבנק. יכולותיו המקצועיות של ראובן היו נדבך מרכזי בהישגי הקבוצה".

ואולם, לצד ההחלטה האישית של שפיגל, ניתן להעריך כי גם הקשיים שבהם נתקל בניסיונותיו לשנות את התרבות הארגונית בבנק תיסכלו אותו, או לכל הפחות פגעו במוטיווציה שלו להמשיך בתפקידו. בנק דיסקונט סובל מתרבות העבודה הגרועה ביותר במערכת הבנקאות, לנוכח הסכמי העבודה הנוקשים המספקים למנכ"ל הבנק מרחב תמרון מצומצם במיוחד.

לאורך כהונתו שפיגל הוציא לפועל לא מעט רפורמות בבנק, וצימצם את מצבת העובדים בבנק ביותר מ-700 איש. ואולם, צעדים אלה לא שיפרו באופן משמעותי את מבנה ההוצאות של הבנק, שממשיך להציג יחסי יעילות נמוכים ביותר. כמו כן, כדי להתמודד עם הצורך לשפר את יחס הלימות ההון, ולאור הרווחיות הנמוכה של הבנק, נדרש הבנק לצמצם את תיק האשראי שלו בשנים האחרונות, עובדה שאיפשרה למזרחי טפחות לעקוף את דיסקונט ולתפוס את מקומו כבעל תיק האשראי השלישי בגודלו בפעילות בישראל.

אלון גלזר, ראש מחלקת המחקר בלידר, אמר אתמול כי "נכון מאוד לכבד פרישה הנעשית משיקולים אישיים. אך בסיכומו של דבר, למרות המהלכים שנקט והרצון הטוב שהפגין, שפיגל הרגיש - וגם התבטא בנושא הזה לא פעם - שלהוציא את העגלה הזו מהבוץ היא משימה הרבה יותר קשה מכפי שהדברים נראו מבחוץ".

דיסקונט מצוי בסכסוך עבודה עם ועד העובדים מזה כמה חודשים על רקע המשא ומתן המתנהל לחתימת הסכם עבודה חדש בבנק, שיאפשר לדיסקונט לשפר את רמת היעילות התפעולית - שממנה סובל הבנק באופן מסורתי שנים ארוכות.

במסגרת הסכסוך הנוכחי, יו"ר ועד העובדים, ריקי בכר, כינס לפני שלושה חודשים את כלל עובדי הבנק ואמר להם כי "זה לא הולך להיות מאבק קל, כי לדעתי אם ההנהלה לא תצליח להביא לפיטורי עובדים והורדות שכר, הם יצטרכו ללכת הביתה. ואני מודיע לכם - הם ילכו הביתה. יש לנו מזל שההסתדרות לצדנו. יצרנו פה משהו שלא קיים בהרבה מקומות עבודה".

בכר הופתע אתמול לשמוע על התפטרות המנכ"ל ואמר כי ככל הידוע לו אין קשר בין התפטרות המנכ"ל למבוי הסתום במשא ומתן מול העובדים. בכר ציין כי הצדדים לא נפגשו בחודשיים האחרונים וכי הסיכום היה שהצדדים יחדשו את השיחות לאחר החגים, באוקטובר.

בכר צפוי לפרוש מהבנק בסוף מארס 2014, במקביל למועד כניסתה לתוקף של התפטרותו של שפיגל. מבחינת בעלי המניות בבנק, פרישתו של שפיגל היא מכה כואבת, שכן שפיגל הביע לכל אורך הדרך מחויבות גדולה לתוכנית העבודה בבנק שאמורה היתה להוביל לנקודת המפנה - ועדיין לא היתה. ניתן להניח כי פרישתו של שפיגל תוביל לדחייה של יישום חלק מהתוכניות.

על פי האופן שבו שוק ההון מתמחר את מניית דיסקונט, ניתן לומר כי השוק לא רואה סיכוי שבעתיד הנראה לעין תצליח ההנהלה לחולל שינוי בתוצאות הבנק. דיסקונט נסחר במחיר מניה המשקף 53% מההון העצמי של הבנק. זהו פער גדול לעומת יתר הבנקים הגדולים הנסחרים במכפיל הון של 70%-98%. ביום רביעי בשבוע הבא צפוי בנק דיסקונט לפרסם את דו"חותיו לרבעון השני של השנה, ושפיגל צפוי להתייחס באופן פומבי להחלטתו להתפטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?