בגלל הריבית הנמוכה: האוצר מתכוון לקצץ בקצבאות הפנסיה לפורשים

במשרד האוצר מבקשים להתאים את קצבת הפנסיה שיקבלו העובדים שיפרשו בשנים הקרובות לסביבת הריבית הנמוכה, שאינה מאפשרת לקרנות הפנסיה לייצר תשואה משמעותית על כספי החוסכים

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

משרד האוצר מתכנן לשנות את אופן חישוב מקדם הקצבה לפנסיה, כך שקצבת הפנסיה של עובדים שיגיעו לגיל פרישה בשנים הקרובות תקוצץ בכ-10%, וזאת בתרחיש שבסביבת הריבית הנמוכה במשק תשרור לאורך זמן. הרפורמה מתגבשת על רקע סביבת הריבית הנמוכה בארץ ובשווקים מעבר לים המעלה חשש לגירעון בקרנות הפנסיה לאור היעדר היכולת לייצר תשואות גבוהות כבעבר.

עד היום הנחת העבודה הייתה כי קרנות הפנסיה יכולות להשיג תשואה ממוצעת של כ-4% - ועל בסיס הנחת עבודה זו חושבה קצבת הפנסיה של העובד בעת פרישתו. אולם, נוכח סביבת הריבית הנמוכה כיום, מתעורר החשש כי בשנים הקרובות קרנות הפנסיה לא יוכלו להשיג תשואה זו. לכן במשרד האוצר מבקשים למנוע מצב שבו קרן הפנסיה מתחייבת לשלם לפורש קצבה הגבוהה מהכספים שקרן הפנסיה תצליח לייצר באמצעות השקעת הכספים שהפורש צבר לאור השנים.

המפקח על שוק ההון ביטוח, וחיסכון, פרופ' עודד שריג, הפיץ היום למנהלי הגופים המוסדיים נייר התייעצות בנוגע לשינוי הנחת הריבית במוצרי חיסכון פנסיוני. בכוונת משרד האוצר להכניס את השינוי במקדם הקצבה כבר כבתחילת 2014. עם זאת במשרד האוצר מציינים כי השינוי ייכנס לתוקף באופן מדורג על פני עד שלוש שנים.

פרופ' עודד שריג

כתבות נוספות באתר TheMarker

יהודי, תל אביבי ואשכנזי? כנראה שתצליח יותר בפסיכומטרי

12 שאלות לנוחי דנקנר

בסופו של השינוי (בהנחה שעד אז לא יחול שינוי בסביבת הריבית) אדם שחסך בקרן פנסיה צפוי לקבל למשך שארית חייו קצבה הנמוכה בכ-10% מאשר עובד שמגיע כיום לגיל פרישה. בקרנות הפנסיה, חישוב הקצבה שהעובד יקבל החל ממועד פרישתו ועד יום מותו מתבצע פעם אחת ויחידה במועד פרישתו. על כן, השינוי המתוכנן לא ישפיע על עובדים שכבר פרשו או על עובדים שיפרשו לפני כניסת התיקון לתוקף.

במשרד האוצר מסבירים כי השינוי המתוכנן נועד להגן על החוסכים הצעירים לפנסיה על מנת למנוע מצב שהם יסבסדו תנאי פרישה נדיבים לעובדים הצפויים לפרוש בשנים הקרובות. באוצר ציינו כי "הפער בין הנחת הריבית לבין הריבית בפועל פוגע בעמיתי קרנות הפנסיה. הפורשים מקבלים קצבה המחושבת לפי ריבית של 4%. היות שהריבית בחישוב הקצבאות גבוהה מהריבית בפועל, תשלום קצבה המחושבת לפי ריבית זו יוצר גירעון לקרן. גרעון זה ממומן על ידי חוסכים שעדיין לא פרשו. בנוסף, קרנות פנסיה אינן מקבלות פונים המבקשים להצטרף לקרן לקראת גיל פרישה משום שצירופם יוצר גרעון הפוגע בחוסכים אחרים.

עוד ציינו באוצר כי "בשנים הקרובות צפוי גידול חד במספר הפורשים. לפיכך, העיוות שיוצר הפער בין הנחת הריבית בחישוב הקצבאות לבין הריבית בפועל יגדל אף הוא באופן חד בשנים הקרובות. לכן, יש לטפל בו בהקדם. תיקון הריבית ימנע עיוותים ופגיעה בחוסכים ובפנסיונרים בישראל. השינוי אינו נוגע למי שהחל לקבל קצבה ואינו נוגע לעמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות".

במשרד האוצר מתכוונים להחליף את השימוש בריבית קבועה של 4% לצורך חישוב זכויות הפורש בריבית שתשקף באופן ריאלי את תחזית התשואה בקרן הפנסיה. על כן, כתוצאה מהשינוי המתוכנן ייפגעו רק עובדים שיפרשו בעת שסביבת הריבית במשק נמוכה מ-4%.

קובי רוזין, מנכ"ל IBI גמל והשתלמות, אמר היום (ב') כי "העיוות של קרנות הפנסיה ידוע כבר שנים. אקטואריים ויועצים פנסיוניים אחראיים נוהגים לציין בפני לקוחותיהם שצריך להוריד לפחות 10%-15% מהזכויות שמובטח להם בקרן. הסבסוד הצולב בין עמיתים פעילים לפנסיונרים זה בדיוק השיטה של שיטת פירמידה (והונאות פונזי), יום אחד ההתחייבויות קטנות מהנכסים ומישהו משלם על כך. במקרה של קרנות הפנסיה אלו העמיתים של היום שיספגו צמצום זכויות בעתיד. לפני כחצי שנה הרגולטור ביטל את מקדמי הקצבה בביטוחי המנהלים מסיבה דומה של "הנחות עבודה" לא וודאיות. אך טבעי שיבצע התאמות גם לחישוב הפנסיה הצפויה בקרנות הפנסיה וימנע משבר עתידי בקרנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון