12 שאלות לנוחי דנקנר

הקרב העיקרי של דנקנר בקולוסיאום הסתיים. האם הוא יישאר לקרב נוסף או שייגרר החוצה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הראיונות הטלוויזיוניים של נוחי דנקנר הם תמיד "על הדרך". נוחי יוצא מביתו בהרצליה פיתוח ‏(כשערימת מסמכים מתחת לזרועו‏), נוחי צועד בחניה שמתחת למגדלי עזריאלי ‏(עם המפתחות ביד‏), או שנוחי נכנס לאירוע התרמה של האלפיון ‏(כשאורלי רעייתו לצדו‏).

ב–2007 תיארה את התופעה הזאת יפה ענת גורן בערוץ 10: דנקנר אמנם רוצה תקשורת, אבל רק בתנאים שלו. יועצי תקשורת מהיקרים בישראל נמצאים כל הזמן חצי מטר ממנו, ולכן הוא לא ייתפס בעין המצלמה היכן שלא נוח לו או באמירה לא מתוכננת. “על כל שני משפטים יש אחד שאינו לציטוט. כשהוא מתראיין זה רק בעמידה, שלא ייראה כאילו הוא שש להצטלם לראיון מסודר”, ציינה גורן.

כתבות נוספות ב-TheMarker

דירת 4 חדרים במיליון שקל? המדינה עובדת על זה

משבר האנרגיה הבא: היום שאחרי הנפט הערבי

דנקנר עם אריאל אטיאס כששימש שר התקשורת

משום מה, שש שנים מאוחר יותר באותו ערוץ חשבה אושרת קוטלר ששכחנו את הכללים: דנקנר סירב להתראיין למרות אינספור בקשות, אבל הכתב ינון מילס תפס אותו בפתח ביתו, היא אמרה בפתיח לראיון ‏(בעמידה‏) ששודר בתכנית "המגזין" במוצאי שבת. אלא שזה לא היה האי-דיוק היחיד בראיון.

כדי לתקן כמה מאותם אי־דיוקים ביקשנו כבר בשעות הבוקר אתמול לראיין את דנקנר, אפילו בעמידה. בכל זאת, יש התפתחויות דרמטיות בקבוצה שלו - מנסים למכור את כלל ביטוח, לגייס משקיע חדש לאי.די.בי ולמזג את החברות כור ודסק"ש - והכל לקראת החלטת בית המשפט על גורלו של דנקנר. ואולם, דנקנר, כאמור, סירב.

“נוח לי כמעט בכל מקום, ואני נהנה שבעה ימים בשבוע”, הוא אמר באותו קיץ חם של 2007 לגורן. גם אצל מילס באוגוסט 2013 החום הוא אותו חום, אבל האווירה קצת פחות נוחה. ודנקנר הופך עצמו לקורבן: “אני מרגיש בכל בוקר כמו גלדיאטור שהולך להילחם, ומתברר שהקולוסיאום של תל אביב הוא קולוסיאום אכזרי יותר וצמא דם יותר מהקולוסיאום של רומי העתיקה”. אלא שהקרב העיקרי של דנקנר בקולוסיאום כבר הסתיים, ועכשיו נדרש הקהל להכריע - האם הוא יישאר לקרב נוסף או שייגרר החוצה. מאחר שכסף רב אין בכיסו, הוא ינסה לשכנע את הקהל כי יכולות הניהול שלו הן נכס שאסור לוותר עליו. להלן 12 שאלות שהכנו לראיון עם דנקנר, שנותרו ללא מענה.

1. האם בין האריות צמאי הדם שדיברת עליהם בראיון מצויים גם לקוחות סלקום, שבמשך שנים שילמו פי כמה ממה שהיו צריכים, או לחלופין המשקיעים שהעניקו לך מיליארדים ועכשיו מחכים שתפרע את החוב? האם את אותה אמפתיה שאתה מבקש לעצמך הרגשת כלפי אותם אנשים?

2. כשנשאלת בנוגע לטעויות שעשית, אמרת שלא צפית ‏(ומיד תיקנת “לא צפינו”, כי למה לייחס את הכישלון רק לעצמך?‏) את הרפורמה בסלולר. אלא שבדיקה בארכיון מגלה ששר התקשורת לשעבר, משה כחלון, הכריז על פתיחת שוק הסלולר לתחרות כמעט מהיום שבו מונה לתפקיד. העיתונים היו מלאים בכתבות על האין־תחרות בענף ועל התחרות הגדולה שמורידה מחירים באירופה. איפה היית כשכל זה קרה?

3. אין תמונה שמייצגת טוב את גישת הניהול שלך יותר מזו שצולמה בכינוס "גלובס" בדצמבר 2009. בתמונה אתה נראה מחזיק בכתפיו של שר התקשורת דאז, אריאל אטיאס, ומסתכל בעיניו - והוא מסדר את צווארון חולצתך. אטיאס, שעמו גם סעדת יחד עם רעיותיכם, דחה את רפורמת המפעילים הווירטואליים ונמנע מהכנסת תחרות נוספת לשוק הסלולר. כחלון כבר לא נתפס ברגע אינטימי כזה. השר הרפורמטור שינה את כללי המשחק, וחיסל לא רק את הרווח העודף של סלקום, אלא גם את הערך הניהולי העיקרי שהבאת לקבוצת אי.די.בי.

עכשיו נראה כי ממש כמו הגלדיאטורים, מודל הניהול המבוסס על רשת חברתית וקשרים כבר אינו רלוונטי בעולם של היום, שבו עסקות בעלי עניין וחברות צמודה בין רגולטור למפוקח אינן לגיטימיות. האם לדעתך, ללא הקשר החברתי עם אטיאס היה סיכוי שהתחרות בסלולר היתה פוצחת כבר ב–2009 או ב–2010 ומחסלת את הרווח העודף של סלקום?

4. בכתבה בערוץ 10 נאמר שסלקום הפסידה 2 מיליארד שקל בעקבות הרפורמה. זאת טעות. לא היתה שנה אחת שסלקום הפסידה מאז שהשתלטת עליה. נכון שהיא יכולה היתה להרוויח הרבה יותר. ב–2008 וב–2009 רשמה סלקום רווחים של כמעט מיליארד שקל ו–1.2 מיליארד ‏(בהתאמה‏). ב–2010 היא כבר הרוויחה 1.3 מיליארד שקל. מאז פתיחת השוק לתחרות רווחי סלקום ירדו: 820 מיליון שקל ב–2011 ו–530 מיליון שקל ב–2012.

ניתוח תזרים הדיווידנדים שלכם מלמד באמת שסלקום היתה פרת המזומנים מספר אחת של הקבוצה, מה שאיפשר לך לשלוט בקבוצה כמעט ללא הון עצמי. מתוך 11 מיליארד שקל דיווידנד שייצרו החברות התפעוליות מאז 2006, סלקום אחראית לכ–60%. גם בניכוי הדיווידנד המיוחד, שחילקה סלקום ב–2006 כדי לממן את ההשתלטות, היא אחראית ל–42% מתזרים הדיווידנדים שחולקו. בעקבות התחרות הצטמק הרווח השנתי של סלקום בכמיליארד שקל, מה שהפחית מהשווי שלה מיליארדים. בדיוק כמו שאמרת, תנועת מספריים זו - מצד אחד הפסקת תזרים הדיווידנדים, ומצד שני ירידת השווי הנכסי - תרמה רבות לנפילה.

אין פלא לכן שיחד עם רני רהב, אתה תולה בימים האחרונים את נפילתך בחיתוך הרווחים המונופוליסטים של סלקום. אבל האם הטעות האסטרטגית אינה שלך? לא רק בצפיית השינוי, אלא גם בייצוב כל פירמידת החוב על גבי תזרים מנכס בודד? הרי תמיד טענת שמבנהו של הקונצרן דווקא מפחית סיכונים.

5. סלקום אינה הבעיה היחידה שלך. האם צפיתם את התחרות שנוצרה לשופרסל מרשתות כמו רמי לוי, חצי חינם וכמעט חינם? או את הקריסה של בית ההשקעות של כלל פיננסים, שהתנפח ברכישות יקרות בחו”ל והזניח את הזירה המקומית? הייתכן שמרוב עיסוק בטפל לא דאגת להכין את החברות שתחת ניהולך לתחרות בעולם כלכלי מאתגר?

6. “לא עשיתי דבר שלא היה נכון לאותה עת, כשעושים גם טועים. נעשו פה ושם טעויות”, אמרת לכתב. אלא שזהו תיאור מינורי מדי למי שמנהל קבוצת חברות ענקית, שקרסה אחרי ששילמה שכר של מאות מיליוני שקלים למנהלים, שעשתה עסקות בעלי עניין שערורייתיות, שפינקה מקורבים בתשלומי ענק, שזילזלה בשותפים מהציבור, ושלא הקפידה על כללי ממשל תקין.

2007. דנקנר ויצחק תשובה מפוצצים את המלון-קזינו הוותיק "פרונטיר" שעמד על הקרקע שרכשו יחד בלאס וגאס

גם הלקח שלך - "לבחון גורמי סיכון ברמה יותר קפדנית" - נשמע קטן מדי. משווי של חמישה מיליארד שקל לאי.די.בי אחזקות ו–10 מיליארד לדיסקונט השקעות, דירדרתם את החברות לשווי של 1.7 מיליארד שקל לדסק”ש ולשווי זעום של 274 מיליון שקל לאי.די.בי אחזקות. שלא לדבר על חובות מיליארדים שאינכם יכולים להחזיר. האם אינך סבור שהנהלה כל כך כושלת צריכה ללכת הביתה? בעיקר לנוכח הדו”ח של המומחה מטעם בית המשפט, אייל גבאי, שביקר בחריפות את התנהלותכם והמליץ לבית המשפט לפרק את אי.די.בי לטובת הנושים.

7. בראיון אתה רומז כי מי שיזם והוביל את השקעת הענק בלאס וגאס הוא יצחק תשובה, ואתה רק הסכמת להשתתף בה. אלא שבאותו זמן היה כתוב שבכל העיתונים כי אתה הטייקון היחיד שחזה את המשבר. אז זה קרה או לא? ואיפה היו הדירקטורים והמנהלים היקרים של שתי החברות, נכסים ובניין ואי.די.בי פיתוח, שבהוראתך רכשו במאות מיליונים את הקרקע בלאס וגאס? האם לא עדיף למנהל כל כך ריכוזי לדאוג למנהלים קצת יותר עצמאיים?

8. בראיון אמרת שההשקעה בקרדיט סוויס דווקא היתה רווחית, ורמזת שנוהגים בטעות לשכוח לך את הסיבוב הראשון המוצלח. “קח עיפרון ודף ועשה את החישוב”, אמרת. האמת שנשמח אם תפרט את המספרים של ההשקעה הזאת, שכן קצת קשה להבין מי נגד מי כשהיא לא שקופה ובעיקר כמה שילמתם על ריביות.

במקום זאת אפשר להסתכל על התוצאות של כור מאז אותה השקעה. ב–2008 הרוויחה כור 240 מיליון שקל ‏(עדיין בלי קשר לקרדיט סוויס‏). ב–2009 כור מדווחת על רווח ענק של 2.2 מיליארד שקל ‏(בעקבות העסקה הראשנה‏), אלא שב–2010 היא רושמת הפסד של 1.4 מיליארד שקל וב–2011 הפסד נוסף של 2.2 מיליארד שקל. ב–2012 מדווחת כור על רווח של 45 מיליון שקל, ובמחצית הראשונה של 2013 על רווח של 400 מיליון שקל. כלומר, בסך הכל מאז 2008 ‏(כולל‏) רשמה כור הפסד של 700 מיליון שקל, כולל רווח של מאות מיליוני שקלים ממכירת מכתשים אגן לסינים. אם כך, איפה הרווח הנחבא מעסקת קרדיט סוויס?

9. כשקרן יורק נכנסה למשחק אמרת: “כל מי שעתיד המשק חשוב לו, צריך להיות מודאג מכך שקרן אמריקאית טורפנית רכשה את האג"ח של אי.די.בי פיתוח במחירי רצפה כדי לעשות סיבוב מהיר. היועצים, עורכי הדין ואפילו אמא שלך הזכירו בכל מקום את היותך ציוני, ומכאן החשיבות של הישארותך בשליטה. והנה מתברר שאין לך בעיה עם משקיעים זרים כשזה פועל לטובתך. את מכתשים אגן מכרת לסינים, נתח מגנדן רכש משקיע ארגטינאי, ועסקת כלל תעשיות נחתמה עם רוסי לשעבר שמתגורר בארה”ב.

קרדיט סוויס

כיום אתה מנסה להכניס לאי.די.בי משקיעים חדשים מאוקראינה, מארה”ב ומבלגיה, ואת כלל ביטוח אתה מנסה למכור למשקיעים מתאילנד ומהונג קונג. לא שיש לנו משהו נגד משקיעים זרים, אבל איך זה משתלב עם האמירה על הקרן הטורפנית? האמת, זה די מגוחך לראות את שלל עופות הטרף שחגים סביב הגווייה של אי.די.בי, חלקם מהשוליים של עולם ההשקעות.

10. אנחנו מקווים שבסופו של דבר תצא זכאי, אבל האם לדעתך אחרי שרשות ניירות ערך המליצה להגיש נגדך כתב אישום בעבירות ניירות ערך, אתה עדיין יכול להיות בעלים של כלל ביטוח שמנהלת 130 מיליארד שקל כספי ציבור?

11. כמי שנהנה מדמי ניהול שמשלם הציבור לכלל ביטוח, וכבעלים של סלקום ששולחת עורכי דין חיצונים ללקוחות שחייבים סכומים של מאות שקלים - כיצד לדעתך צריך להתמודד עם אנשים שאינם מחזירים חובות?

12. בניגוד למה שאמרת בראיון, לא רק מחמאות ותארים קיבלת מהתקשורת לאורך השנים, אלא הופנתה כלפיך גם לא מעט ביקורת. היו צעדים שלך שסוקרו באופן שלילי, האם חשבת אי פעם להקשיב לביקורת כזאת? העסקה השערורייתית מכולן היתה מכירת ישראייר הפרטית שלך לאי.די.בי הציבורית; עסקה שאיפשרה לך גם להשתחרר מערבויות אישיות. מי שהיה אחראי להערכת השווי בעסקה ההיא היה יצחק סוארי, שגם מקבל ממך עבודות בחברות אחרות, וחברה בת של בנק הפועלים - שבן דודך היה היו”ר שלו עד שהודח - המליצה למשקיעים להצביע בעדה. האם עדיין אתה חושב שהעסקה הזאת אושרה כדין?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"