ההפסד הגדול של מאיר דגן: כך צנחה מניית גלטן ביודיזל ב-95% בשנתיים

היזם דורון לוי חלם להפיק ביו־דיזל באופן מסחרי מצמח בשם ג’אטרופה הגדל 
בגאנה ■ הוא רתם לצדו את ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, רשם את חברת גלטן ביודיזל למסחר בתל אביב וקיווה שיוכל לגייס לה הון ■ כעת מגיעה ההרפתקה האפריקאית של לוי לסיומה עם התרסקות של 95% במניית החברה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

ליזם דורון לוי היה חלום. בחלומו ראה לוי את פריו של צמח הג’אטרופה, הגדל באופן טבעי בגאנה, נקצץ ומובל אחר כבוד למפעל שימצה ממנו שמן טבעי להנעת מכוניות. מה שמכונה בענף האנרגיה “ביו־דיזל”. הביו־דיזל נהנה מביקושים באירופה, שכן הוא מביא לירידה של כמעט 80% בפליטת CO2 ואינו פולט תחמוצת גופרית וחומרים המזיקים לבריאות.

כדי לממש את החלום הקים לוי ב–2008 את חברת גלטן ביודיזל. לחברה לא היו נכסים רבים ומקורות הון. למרות זאת, ולמרות המשבר הכלכלי הכבד, הגישה גלטן בסוף 2009 תשקיף לגיוס הון ראשון של 40 מיליון שקל בבורסה של תל אביב. הגיוס לא צלח, אבל לוי לא נרתע. הוא המשיך לנסות את מזלו, ובסוף 2011 הגיעה גלטן ביודיזל לבורסת תל אביב.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

משרד הכלכלה מאשים: במכון התקנים לוחצים כדי לעקר הרפורמה מתוכן

המתכון הסודי להצלחה בבית הספר: ללמד פחות, ללמוד יותר

לוי לא גייס הון ישירות לגלטן, אלא מיזג את החברה עם שלד בורסאי בשם “אלומות ספרינט”. באמצעות הרישום לבורסה קיווה לוי להשיג מימון. המיזוג בוצע לפי שווי חברה של כ–80 מיליון שקל לגלטן. כחלק מהעסקה, רכשה אלומות את מלוא הון המניות של גלטן, ובתמורה הקצתה לבעלי המניות של גלטן ניירות ערך בהקצאה פרטית, וכ–40% ממניותיה נותרו בידי הציבור. ב–2012 מונה מאיר דגן, לשעבר ראש המוסד, לסגן יו”ר בחברה, תפקיד שבו הוא מכהן גם כיום.

מאיר דגן

ואולם, הכניסה לבורסה לא כל־כך עזרה לגלטן הקטנה. החברה הפסידה את מרבית הכסף שהיה בקופת אלומות ספרינט וערכה נשחק במהירות. בתוך שנתיים בלבד איבדה גלטן 95% משווייה וצנחה לשווי של 3 מיליון שקל בלבד. באחרונה גם הפסיקה החברה מו”מ לאספקת ביו־דיזל עם חברה מפולין ‏(Wartislavia‏) בשל חוסר יכולתה להפיק אותו בכמויות מסחריות, וכתוצאה מכך, הפסידה חוזה בהיקף של 12 מיליון דולר. לכישלון העסקי הצטרפה העובדה שמשקיעים מוסדיים למודי אכזבות הפנו לחברה עורף וסירבו לספק לה מימון. באפריל 2012 היתה החברה קרובה מאוד להנפקה, אבל זו בוטלה ברגע האחרון.

ביום שני, לאחר שרשמה הפסד מצטבר של 7.2 מיליון דולר, הופסק המסחר במניית גלטן. החברה הודיעה כי לאחר שנתיים של פעילות החליטה להגיש לבית המשפט בקשה להסדר חוב.

גלטן חייבת כיום כ-5.3 מיליון שקל לנושיה. כ-5 מיליון שקל מהחוב הוא לספקים, לעובדים, לדירקטורים ולחברות שונות, וכ-3.8 מיליון שקל ממנו הוא לבעלי העניין שלה.

ואולם, בניגוד לשלדים של נגידים לשעבר ושל מועמדים לנגיד, לשלדים בורסאיים יש לפעמים ביקוש. כחלק מההסדר המתגבש בגלטן, קבוצת משקיעים אמורה להזרים לחברה 770 אלף שקל. קבוצת המשקיעים כוללת את פידיליטי הון סיכון, יאיר קפיטל, עו”ד ויקטור תשובה, אסף שם טוב, המשקיע יינון אריאלי והפרסומאי והמוסיקאי הדר גולדמן. בעלי השליטה החדשים, שיקבלו 65% ממניות החברה, ימצאו לה, מן הסתם, פעילות חדשה ויניחו לפרי הג’אטרופה להמשיך ולגדול בגאנה באופן טבעי וללא הפרעה.

דורון לויצילום: גלטן ביודיזל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי