נמאס מה"תספורות": קרן מניות פרטית תשקיע בחברות הוגנות

הקרן, שמיועדת לגופים מוסדיים בלבד, קבעה קריטריונים להשקעה, בהם יחסה של החברה לעובדים, לסביבה, לממשל תאגידי תקין ולבעלי מניות המיעוט ■ ארז צדוק, מנהל הקרן: "השקעה בחברות הוגנות לא רק שמשדרת מסר חשוב לקהילה העסקית, אלא היא גם השקעה רווחית"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת קרנות הגידור אביב, המנוהלת על ידי ארז צדוק - לשעבר מנהל השקעות גלובליות בבית ההשקעות אקסלנס - משיקה קרן השקעות חדשה למוסדיים שתשקיע "בחברות הוגנות".

הקרן, שהקומה לפני חודש ונושאת את השם "אביב ערכית", תשקיע בחברות ישראליות העומדות בתנאים שהוגדרו על ידי מנהלי הקרן. תנאים אלה כוללים, בין היתר, עמידה בקריטריונים כמו את יחסה של החברה לעובדים, לסביבה, לממשל תאגידי תקין ולבעלי מניות המיעוט.

"אנו מתחילים פה תהליך חשוב ומקווים שישנה את השיח בשוק ההון הישראלי", הסביר צדוק. "אחרי שנים שאנחנו שומעים על טייקונים שמבצעים 'תספורות' לאחר שניהלו בחוסר אחריות והוגנות את כספי הציבור, על התנהלות לא הוגנת ואגרסיבית של חברות כלפי לקוחות וספקים, על שכר הנהלה לא מוצדק ועוד - הגיע הזמן ששוק ההון יצביע ברגליים ויוקיע את התופעות האלה מתוכו. יש מספיק חברות טובות והוגנות להשקיע בהן".

הקרן החדשה משקיעה בשני סוגי חברות: חברות ערך גדולות, יציבות, רווחיות ומובילות שוק, ומנגד חברות צמיחה קטנות בעלות פוטנציאל גבוה. "על כל החברות להיות אטרקטיביות להשקעה בקטגוריה שלהן, להיסחר במחיר אטרקטיבי, ולהתנהל באופן הוגן", הסבירו בקרן. בין החברות שהקרן השקיעה בהן, נמצאות אסם, אורמת, גזית-גלוב, צ'ק-פוינט, לצד חברות קטנות כמו איתמר מדיקל, אטיוניטי, אבוג'ן ועוד.

ארז צדוקצילום: יואב כהן

"מחקרים מראים שהשקעה בחברות הוגנות לא רק שמשדרת מסר חשוב לקהילה העסקית, אלא היא גם השקעה רווחית. על פי המחקרים, קרוב ל-90% מהחברות שפועלות בהוגנות, הן בעלות ביצועים עסקיים טובים יותר ודו"חות כספיים משופרים, דבר שמתבטא גם במחירי המניות שלהן לאורך זמן. יש בכך היגיון פשוט - חברה המתנהגת טוב יותר לעובדיה, משלמת בזמן לספקיה, מנהלת ממשל תאגידי תקין ועוד – תקבל בחזרה מהסביבה וגם תפגע פחות במשקיעיה ותקטין את הסיכון עבורם", הסביר צדוק.

קרנות אביב, שהוקמה על צדוק ביולי 2012, מנהלת כיום שתי קרנות: קרן גידור גלובלית המשקיעה בשוק המניות העולמי ומגדרת חלק מסיכון השוק, והקרן הערכית - המשקיעה בחברות הוגנות בלבד.

צדוק ניהל בעבר את תחום ההשקעות גלובליות בבית ההשקעות אקסלנס-נשואה. לאחר מכן הקים את בית ההשקעות גרין-בול שהתמחה בשירותי פמילי אופיס, אליו בנק דיסקונט הצטרף כשותף (20%) ושנמכר ב-2011 לסיגמא בית השקעות.

בין חברי הוועדה המייעצת של הקרן החדשה נמנים רו"ח איתן לוי (יו"ר), שהיה משנה למנכ"ל ואחראי על מערך הכספים וההשקעות בחברת הביטוח הפניקס וכיום הוא מנכ"ל קבוצת אי.אי.אס; המשפטן ד"ר יובל קרניאל מהמרכז הבינתחומי הרצליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"