העסקה שמטילה צל על עתיד טבע

ההפרשה של 485 מיליון דולר על חלק מהתביעות שהוגשו נגד טבע בנוגע לתרופה פרוביג'יל העלתה את מחיר רכישת ספלון, הגרועה בתולדות טבע, ל-9 מיליארד דולר ■ העסקה החלישה את יכולתה של טבע לרכוש חברות בעלות צנרת מוצרים מקוריים, שתיתן תשובה למצוקת הקופקסון

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

"אמון המשקיעים בטבע נפגע", הודה מנכ"ל החברה, ד"ר ג'רמי לוין, זמן לא רב אחרי שנכנס לתפקידו, והתחייב לשפר את השקיפות לציבור ולאנליסטים. משום כך, העובדה שטבע לא טרחה ליידע את המשקיעים והאנליסטים בזמן אמת על החלטתה להפריש 485 מיליון דולר בגין תביעה משפטית על הפרת דיני הגבלים עסקיים בארה"ב - היתה מפתיעה ואף מאכזבת.

טבע וספלון, שהיא חברה בת בבעלותה המלאה של טבע, נתבעו, לצד חברות גנריות אחרות כבר ב-2006 בידי שורה של רשתות בתי מרקחת, ואחר כך גם בידי רשות ההגבלים העסקיים. זאת בטענה שהסדר הפשרה שחתמו בנוגע להפרת הפטנטים של ספלון על התרופה להפרעות שינה, פרוביג'יל ‏(Provigil‏), ושהביא לדחייה בהשקת גרסות גנריות שלה - שימר בצורה לא חוקית את המונופול של ספלון על התרופה. הדבר גם איפשר לה לגרוף רווחים בגובה הפער שבין מכירות התרופה המקורית ‏(500 מיליון דולר בשנה‏) באותה תקופה לבין המכירות שהיתה אמורה לייצר לאחר השקתן של גרסות גנריות.

הנהלת טבע דיווחה בדו"חות המלאים לרבעון השני, כי לא התביעות בעניין יושבו, ושהדרישות של התובעים בתביעות שנותרו עלולות להיות גבוהות משמעותית מ-485 מיליון דולר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ניסוי // 120 בתי ספר ממלכתיים יקבעו לבד שליש מתוכנית הלימודים

בכיר בבנק ישראל: "זה פיאסקו - וזה יכול לקרות גם בשלישית"

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע לשעברצילום: סיון פרג'

ההפרשה שטבע ביצעה ותרמה להפסד הענק ברבעון השני של 2013, היא עוד מסמר חד ומכאיב במיוחד בארון הקבורה של העסקה הגרועה ביותר שעשתה טבע מימיה; עסקה שכמעט מיד לאחר השלמתה התבררה כטעות ענקית, ומכרסמת ביציבותה הפיננסית.

ספלון נרכשה באוקטובר 2011 תמורת סכום כולל של 8.6 מיליארד דולר. רכישת ספלון תוארה בידי שלמה ינאי, אז מנכ"ל טבע, כ"תשובה האסטרטגית לטווח הארוך לתלות של טבע במוצר אחד, קופקסון". ואולם, הסיבה האמיתית היתה הלחץ שבו היה נתון ינאי לשנות את מגמת הירידה של מניית החברה. מניית טבע עלתה מאז מינויו של ינאי כמנכ"ל במארס 2007 ב-70% עד לשיא של 63 דולר למניה בסוף מארס 2010, אלא שמאז ועד להודעה על רכישת ספלון נסוגה המניה ב-25% והסבה הפסדים לבעלי מניותיה.

הלחץ על מניית טבע נבע גם מהתפתחות תחרות לקופקסון, שלטבע לא היתה תשובה לה. שוק ההון מיהר להתאים את מחירה של מניית טבע לעתיד הלא ברור הצפוי לקופקסון, והגביר את הלחץ על ינאי לבצע רכישה של חברה, שמייצרת תרופות מקור, בעלות תזרים חזק, ומחזיקות בצבר מוצרים מקורי בפיתוח - שעשוי להבטיח את יציבות התזרים המזומנים השופע של טבע גם אם קופקסון יאבד את הבכורה בשוק הטרשת הנפוצה.

ספלון, שהחזיקה בשבע תרופות מקור ובצבר של 11 תרופות בפיתוח, נראתה לכאורה כפתרון האידיאלי למצוקת טבע, והמצגת שהוכנה לקראת הכרזת העסקה ביטאה זאת היטב: ספלון מגדילה את המחזור ב-2.8 מיליארד דולר, כ-80% מסכום זה נובעים ממוצרים מקוריים שרווחיותם גבוהה. מוצרים אלו יגדילו את תיק המוצרים המקוריים של טבע מ-4.6 ל-7 מיליארד דולר ויקטינו את חלקו של קופקסון בהם מ-70% ל-47%. המצגת הדגישה כי לספלון יש צנרת של 11 מוצרים בשלבי פיתוח מתקדמים, ארבעה מהם בשלב השלישי והמכריע של הניסויים הקליניים, ואחד על סף הגשתה של בקשת אישור.

חמישה חודשים תמימים חלפו בין ההכרזה על העסקה לבין השלמתה; זמן ארוך דיו כדי להבחין בחולשותיה הגלויות לעין של העסקה ובאותות האזהרה החדשים. 40% מהכנסותיה של ספלון נבעו מתרופה אחת, פרוביג'יל, שעמדה לאבד את ההגנה הפטנטית באפריל 2012, כלומר בתוך פחות משנה, בגלל הסדר של טבע עצמה עם ספלון.

אם לא די בכך, שבוע לפני הכרזת העסקה הודיעה רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי על פתיחת חקירה בנוגע לחשדות, שלפיהן טבע וספלון סיכמו על עסקה שבה הסכימה טבע לדחות את ההשקה של גרסה גנרית לאותה תרופה ממש, פרוביג'יל, ועברו בכך על חוק ההגבלים העסקיים.

שלמה ינאי, מנכ"ל טבע לשעבר. היה נתון בלחץ לשנות את מגמת הירידה במניית החברהצילום: מוטי קמחי

תביעה שהצטרפה לשתי תביעות שהוגשו בארה"ב בידי רשתות בתי מרקחת, החברה הגנרית אפוטקס ורשות ההגבלים העסקיים האמריקאית באותו עניין כבר 
ב-2006 וב-2008, והביאו בסופו של דבר להפרשת הענק שדווחה ביום חמישי שעבר.

מאוחר יותר עלו ספקות בנוגע למחיר ששילמה ספלון על רכישת 20% ממניותיה של חברת Mesoblast האוסטרלית, שמפתחת תרופות למחלות לב על בסיס תאי גזע, או על איכותו של הקניין הרוחני שהחזיקה ספלון בעקבות הפסדים במשפטי פטנטים.

אלא ששלושה חודשים לאחר הכרזת העסקה לרכישת ספלון נחלה טבע את אחד הכישלונות הגורליים בתולדותיה, כשהניסוי המכריע בלקווינימוד, תרופה לטיפול בטרשת נפוצה שניתנת בגלולה, לא השיג את מטרותיו. הדבר מנע מטבע, שמובילה בשוק הטרשת הנפוצה, את האפשרות להציע גרסה משלה לדור החדש, והנוח יותר למשתמש, של התרופות למחלה. מניית טבע קרסה ב-7%, החברה איבדה 10.5 מיליארד שקל משוויה ביום אחד, והלחץ לספק פתרונות שירצו את שוק ההון גבר.

עסקת ספלון הושלמה במחצית אוקטובר 2011, וכיום, פחות משנתיים, לא נותר הרבה ממנה וגם משושביניה העיקריים - ינאי וקווין בוצ'י, מנכ"ל ספלון - שהם כבר לא בסביבה.

ההבטחה הגדולה התבררה ככישלון

בתוך מספר לא רב של חודשים התברר שהנהלת ספלון, שהוצגה כבעלת ניסיון רב בפיתוח ובהשקת תרופות, לא עשתה עבודה מדהימה בכל הקשור להגנה על הקניין הרוחני של החברה.

עוד במאי 2012 נדהמו משקיעי טבע לגלות, כבדרך אגב במהלך שיחת ועידה שליוותה את הדו"חות הכספיים, כי - Hydrocodone תרופה לשיכוך כאבים בחולי סרטן, אחת ההבטחות הגדולות בצנרת המוצרים של ספלון, שהיתה אמורה לייצר מכירות של 500-300 מיליון דולר - נכשלה בניסוי המכריע.

טבע, שקיבלה בלעדיות של ששת חדשים בשיווק גרסה גנרית של פרוביג'יל בסוף מארס 2012, נאלצה לוותר עליה באוגוסט 2012, כלומר כמעט חודשיים לפני המועד, בעקבות הסדר פשרה עם המתחרה הגדולה, חברת מיילן.

התוצאות של אובדן הבלעדיות גרמו להתפוגגותה של התרופה להפרעות שינה, שמכירותיה ירדו מ-1.1 מיליארד דולר ב-2010, מעט לפני ההכרזה על רכישת ספלון בידי טבע, לשפל חדש של 14 מיליון דולר ברבעון השני של 2013.

גורלה של התרופה שאמורה היתה להחליף אותה לא היה טוב בהרבה. שישה חודשים לאחר השלמת העסקה נאלצה טבע להגיע להסדר פשרה עם חברת מיילן בנוגע לתביעת פטנט, ולהסכים להשקת גרסה גנרית ל-Nuvigil בידי מיילן כבר ביוני 2016. הסדר זה קיצר ב-7.5 שנים את ההגנה הפטנטית על התרופה, שאמורה לספק לטבע מכירות של 320-280 מיליון דולר ב-2013.

גיבורי העסקה עזבו

ניסיון טבע להאריך את ההגנה הפטנטית על תרופה זו באמצעות אישור לשימוש בה לדיכאון חמור בחולי מאניה דפרסיה לא עלה יפה לפי שעה, בשל כישלון ניסוי בשלב השלישי והמכריע בינואר 2013.

כישלון אחר, שעלול לגרום לדעיכה במכירותיה של הזריקה טריאנדה ‏(Treanda‏), התרופה השנייה בגודלה בתיק שנרכש מספלון, אירע באוקטובר 2012 כאשר ה-FDA דחתה את הבקשה לאשר להרחיב את השימוש בתרופה, המשמשת כיום לטיפול בסרטן בלוטת הלימפה, גם למחלת הלימפומה מסוג נון־הודג'קין. המשמעות של הדחייה היא שטריאנדה, שמכירותיה אמורות להגיע ל-700-600 מיליון דולר ב-2013, תאבד בסבירות גבוהה את ההגנה הפטנטית כבר בספטמבר 2015 לפני שתחגוג טבע ארבע שנים לרכישת ספלון.

הקופקסון מידרדר

גיבוריה של העסקה נעלמו מחייה של טבע זמן קצרצר לאחר השלמתה. 10 שבועות לאחר שהסביר כיצד תביא רכישת ספלון מענה אסטרטגי לתלות בקופקסון, הודיע ינאי על התפטרותו מתפקיד המנכ"ל וביקש שלא לחפש מתחת לאדמה את הסיבות לה. בוצ'י, שמונה כסמנכ"ל למוצרים מקוריים וממותגים, פינה את מקומו ב-8 במאי 2012, כלומר פחות משבעה חודשים לאחר השלמת העסקה, ובדיוק יממה לפני כניסתו של ד"ר ג'רמי לוין לתפקיד מנכ"ל טבע.

טבע תתקשה להיפטר מהצל הפיננסי שהותירה עסקת ספלון שהוביל ינאי. תשלום ודאי של 485 מיליון דולר בגין הפרה, לכאורה, של חוקי ההגבלים על התרופה, שהפכה בינתיים לאחת הזניחות בתיק של טבע, מעלה את המחיר הכולל ששילמה טבע עבור ספלטון ל-9.1 מיליארד דולר; סכום השקול ל-73% מהחובה הפיננסי.

גרוע מזאת, רכישת ספלון החלישה משמעותית את יכולתה של טבע לרכוש חברות בעלות צנרת מוצרים מקוריים אמיתית, שתיתן תשובה של ממש למצוקת הקופקסון - והפכה אותה לשחקן נכה בשוק המיזוגים והרכישות השוקק של תעשיית הפארמה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו