אלשטיין עוקף את דנקנר: במגעים עם נציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות

נציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות במו"מ עם כמה גורמים שמעוניינים לרכוש את השליטה באי.די.בי פיתוח ■ הנציגות הציעה למתעניינים, בעיקר מחו"ל, 50% ממניות פיתוח בתמורה להזרמה של כ-900-800 מיליון שקל

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

האם אדוארדו אלשטיין חוזר לתמונת ההשקעה בקבוצת אי.די.בי? ככל הנראה כן.
ל-TheMarker נודע שנציגיו של אלשטיין בישראל פנו השבוע לנציגות האג"ח של אי.דיץבי אחזקות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את השליטה בקבוצה מידי בעלי האג"ח לאחר שאלו ישתלטו על מניות אי.די.בי פיתוח. הצדדים כבר החלו במגעים מבלי לעדכן בכך את נוחי דנקנר.

היום או מחר אמורים הצדדים להמשיך במגעים ביניהם על אש קטנה, כולל שיחה ישירה של אלשטיין עם אנשי הנציגות. זאת מתוך מטרה לבדוק עד כמה אפשרות ההשתלטות ישימה ומהם התנאים הכספיים לביצועה. המגעים מתנהלים בשלב זה רק מול הנציגות של אי.די.בי אחזקות. נציגות אי.די.בי פיתוח, שכוללת נציגים מפסגות, קרן יורק והפניקס, אינה מעורבת בעניין.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פרשנות // פצצות הזמן שמחכות לליידרמן והשאלות שעולות עם מינויו

הכירו את המתווכת שתרוויח מיליונים ממכירת כלל ביטוח למשקיעים מתאילנד

נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין בבית המשפט

אלשטיין הבין כנראה שכדי לרכוש את השליטה באי.די.בי אין לו צורך בדנקנר. זאת משום שמי שעשוי להיות בקרוב בעל השליטה באי.די.בי פיתוח הם בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. אלשטיין התאכזב כנראה מהשותפות שלו עם דנקנר בחברת גנדן שבמהלכה הוא השקיע 100 מיליון שקל בגנדן. השקעה זו התפזרה בין הנושים של גנדן (כ-60 מיליון שקל) והנושים של אי.די.בי אחזקות (כ-40 מיליון שקל) ולמעשה ירדה לטמיון משום ששתי החברות הללו חדלות פירעון.

אלשטיין אינו היחיד שמתעניין בהשקעה באי.די.בי פיתוח. ל-TheMarker נודע שבמהלך השבועיים האחרונים פנו לנציגות אחזקות מספר גורמים ששוקלים להשקיע כסף במניות אי.די.בי פיתוח. הגורמים שפנו הם בעיקר גופי השקעה מחו"ל שמיוצגים בישראל על ידי מתווכים מקומיים (בתי השקעות מקומיים ומשרדי עורכי דין).

בנציגות אחזקות הציבו רף מחיר של כ-900-800 מיליון שקל לכ-50% ממניות אי.די.בי פיתוח. כלומר, בנציגות סבורים ששוייה של אי.די.בי פיתוח יכול להגיע לכ-1.8-1.5 מיליארד שקל, אחרי הזרמת כספים. זהו שווי שעולה בקנה אחד עם השווי שהעניק לחברה פרופ' אמיר ברנע בהערכת השווי שהגיש לבית המשפט והוא נובע בשל ערך NAV חיובי שקבע המומחה, שנע בין 700-944 מיליון שקל. פוטנציאל זה לא מומש עד כה בשל הקיפאון הניהולי שבו מצויה הקבוצה עקב ניסיונות ההישרדות של ההנהלה הנוכחית של אי.די.בי.

במידה שהמגעים עם אלשטיין או עם גוף אחר ישאו פרי, עשויים בעלי האג"ח באי.די.בי אחזקות לקבל תמורה גבוהה למדי. החוב של אי.די.בי אחזקות לבעלי האג"ח עומד על 1.8 מיליארד שקל. החוב שלה לבנקים עומד על כ-300 מיליון שקל. בקופת החברה יש כ-200 מיליון שקל.

אם יימצא גוף שיסכים להשקיע בא.ידי.בי פיתוח 800 מיליון שקל ויקנה 50% ממנה דרך הקצאת מניות, בעלי האג"ח והבנקים יחזיקו ב-50% הנותרים, בחברה ששוייה הוא כ-1.6 מיליארד שקל (800 מיליון שקל לפי הערכת ברנע ועוד 800 מיליון שקל שיוזרמו אליה). כלומר אחזקתם ב-50% מניות פיתוח תהיה שווה כ-800 מיליון שקל. בנוסף, עומדת לרשותם קופת המזומנים של אי.די.בי אחזקות וזכויות זכויות התביעה כנגד בעלי השליטה באי.די.בי.

המומחה הכלכלי שמינה בית המשפט, אייל גבאי, העריך את זכויות התביעה הללו ביותר מ-200 מיליון שקל. בתרחיש כזה יוכלו בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לקבל חזרה כ-1.2 מיליארד שקל, כלומר מעל מחצית משווי החוב כלפיהם או כ-60-50 אגורות לאיגרת. כיום נסחרות האג"ח של אחזקות בשוק בכ-25 אגורות בלבד.

התפתחות זו משפרת את יכולת המיקוח של בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות מול בעלי השליטה הנוכחיים בקבוצת אי.די.בי שאינם מעוניינים להזרים בעצמם סכומים משמעותיים.

נציגות מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות מסרה בתגובה: "הנציגות נפגשת באופן תדיר ובאופן עצמאי על בסיס רציף עם נציגי קבוצות משקיעים שונים וזאת במטרה לאתר משקיע אשר יזרים את ההון הנדרש לאי.די.בי פיתוח וזאת לאחר שמחזיקי האג"ח יקבלו לידיהם את מניות החברה. אין בדעת הנציגות להיכנס לפרטי המו"מ עם קבוצת משקיעים זו או אחרת. הנציגות לא ניהלה השבוע מו"מ ולמעשה לא נפגשה עם נציגי אלשטיין מאז פיצוץ המו"מ בינו לבין בעל השליטה. נדגיש כי בפני נציגות האג"ח לא הוצג אף מתווה ענייני מטעם בעל השליטה וגם לא מתוכננת פגישה בה יוצג מתווה כזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים